Xiaomi, son yıllarda pazar payını en hızlı geliştiren teknoloji devlerinden biri haline geldi. Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, son yıllardaki üretmiş olduğu akıllı telefonlar ile herkesin beğenisi kazanmış bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Xiaomi ve diğer akıllı telefon modellerinde varsayılan uygulamalar mevcut. bu uygulamaları ise değiştirmemiz gerekebiliyor. Bu yüzden de insanlar varsayılan uygulamaları nasıl değiştirmeler gerektiğini araştırıyor. Bu yazımızda ise sizlere, Xiaomi telefonlardaki varsayılan tarayıcıların nasıl eğiştirilebileceğini anlattık.

Xiaomi telefonlarda varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir?

Öncelikle varsayılan tarayıcı yapmak istediğiniz tarayıcının akıllı telefonunuza yüksenmiş olması gerekmektedir. Standart olarak Xiaomi telefonlardaki varsayılan tarayıcı “mi tarayıcı” olmaktadır. Ancak Opera veya Chrome gibi daha gelişmiş özelliklere sahip olan tarayıcıları sürekli olarak kullanmak istiyorsanız, öncelikle kullanmak istediğiniz internet tarayıcısını telefonunuza kurmanız gerekmektedir.

Google Play Store içerisinde kullanabileceğiniz yüzlerce farklı internet tarayıcısı bulunmaktadır. Bu internet tarayıcılarından en sevdiğinizi seçtikten sonra telefonunuza indirmeniz gerekiyor. İnsanlar, genellikle farklı tarayıcı uygulamalarını kullanmak ister. Çünkü akıllı telefon modelleri ile birlikte sunulmakta olan standart tarayıcılar, işlev bakımından çok daha yeterli olamayabiliyor. Genellikle ise bu tarz tarayıcılar, Chrome veya Opera gibi tarayıcılara nazaran çok daha yavaş çalışmaktadır. Bu yüzden de telefondaki varsayılan tarayıcıların direkt olarak değiştirilmesi gerekiyor. Xiaomi marka akıllı telefon modellerinde varsayılan tarayıcıyı değiştirebilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Öncelikle telefonunuzun ayarlar kısına giriş yapın.
  • Daha sonra ise ayarlar menüsünü aşağıya doğru kaydırın ve uygulamalar sekmesini bulun.
  • Uygulamalar sekmesine girdikten sonra ise sağ üst tarafta yer alan 3 noktaya tıklayın.
  • 3 nokta işaretine tıkladıktan sonra “varsayılan uygulamlar” diye bir seçenek çıkacak. bu seçeneğe tıklayın.
  • Açılan menüde “Tarayıcı” ayarını bulun ve varsayılan tarayıcı olarak ayarlamak istediğiniz uygulamayı seçin.

En iyi telefon tarayıcıları hangileridir?

Bildiğiniz gibi Google Play Store’da ya da App Store’da yüzlerce farklı tarayıcı yer almaktadır. bu tarayıcılar ise sunmuş oldukları özellikler bakımından birbirinden ayrılmaktadır. İnsanlar da ihtiyaç duydukları özelliklere göre farklı tarayıcıları kullanmak tercih ediyor. Gelin hep birlikte akıllı telefonunuzda tercih edebileceğiniz en iyi tarayıcı uygulamalarını inceleyelim.

İLGİLİ MAKALE  Xiaomi kullanıcılarının dikkatine. MIUI 14 güncelleme listesi yayınlandı. Hangi Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlar MIUI 14 güncellemesini alacak?

Google Chrome

Google Chrome, dünya üzerinde en çok tercih edilen internet tarayıcılarından biridir. Bu tarayıcı, birçok farklı internet tarayıcısına göre daha hızlı çalışabilmektedir. Ancak Google Chrome’un büyük bir dezavantajı bulunuyor. Bu dezavantaj ise Google Chrome’un telefon donanımını çok fazla kullanması. Zaten Chrome tarayıcısını kullanan kişiler, bu uygulamanın çok fazla kaynak kullanmasından şikayetçidir. Fakat Google Chrome’un en önemli özelliği, PC’lerde yer alan özelliklerin hemen hemen hepsinin mobil olarak sunabilmesidir.

Opera

Hayatımızda internetin var olduğundan beri bulunan Opera, oldukça başarılı bir tarayıcıdır. Özellikle gizliliğine önem veren kişiler, direkt olarak Opera’yı tercih emektedir. Kendi içerisinde yer alan güçlü reklam engelleyiciler ve VPN sayesinde, gizlilik ve akıcılık konusunda oldukça etkili bir tarayıcı uygulamasıdır. Bununla birlikte Opera, hızlı çalışabildiği gibi Google Chrome gibi çok da fazla kaynağa ihtiyaç duymamaktadır. Oldukça düşük donanıma sahip cihazlarda belirli performans sorunları yaratsa bile alt segment akıllı telefonlar da kolaylıkla Opera’yı kullanabilmektedir.

Microsoft Edge

Windows bilgisayarlarda varsayılan olarak sunulmakta olan Microsoft Edge, mobil versiyonu ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Kolay arayüzü ve stabil bir şekilde çalışabilesi nedeni ile birçok kişi, akıllı telefonlarında Microsoft Edge kullanmayı tercih ediyor. Oldukça hızlı bir şekilde çalışabilmesi ise internet keyfini üst düzeye çıkarmaktadır. Ancak diğer teknik özellikler kapsamında Microsoft Edge, Opera ve Chrome karşısında biraz zayıf kalabiliyor. Fakat VPN veya reklam engelleme gibi sorunları takmayacak biriyseniz, kesinlikle Microsoft Edge’den başka bir tarayıcı kullanmamalısınız. Çünkü bu tarayıcının verileri oldukça düşük ve akıllı telefonunuzda çok fazla yer kaplamamaktadır.