Bilgisayar kullanıcıları çeşitli sebeplerden dolayı cihazlarında yavaşlama ve donma gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bilgisayarlarda sorun yaşanmasına sebep olan farklı durumlar olabiliyor.

Bilgisayar kullanımı sırasında bilgisayarınızda kasma ve donma gibi problemlerin oluştuğunu fark ettiyseniz bu durumun sebeplerinden biri Windows Modules Installer Worker isimli program olabilir.

Peki, Windows Modules Installer Worker nedir? Cihazların CPU kullanımını bir anda yüzde yüz düzeyine çıkartan program, RAM hızını da düşürterek önemli problemlere yol açabilir. Bilgisayarın kapanmasına veya kasmasına sebep olan program hakkındaki detayları araştıran kullanıcılar için ön plana çıkan farklı bilgiler vardır.

Bilgisayarınızda yaşanan Windows Modules Installer Worker CPU kullanımı sorununu farklı yöntemlerle çözebilirsiniz. Çözüm önerilerini incelemeden önce programın ne işe yaradığını ve neden bilgisayarda kasma problemine yol açtığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. RAM ve CPU belleğini işgal eden ve bununla birlikte donma problemlerine yol açan program hakkındaki tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Windows Modules İnstaller Worker Nedir

Windows Modules İnstaller Worker Nedir

Windows Modules Installer Worker Ne İşe Yarar?

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşılaştığı problemlerden biri olan Windows Modules Installer Worker CPU ve RAM kullanımı sorununun çeşitli sebepleri vardır. Programın yol açtığı sorunlara ve çözüm önerilerine değinmeden önce program hakkındaki detayların öğrenilmesi gerekiyor.

İlk olarak diğer bir ismi ile TiWorker.exe olan programın herhangi bir virüs veya kötü yazılım olmadığını bilmelisiniz. Tehlikeli bir dosya veya yazılım olmasa da bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan Windows Modules Installer Worker, aslında işletim sisteminin bir parçasıdır.

Windows Modules Installer Worker programının görevleri ve ne işe yaradığı gibi konular hakkındaki detayları incelemeniz faydalı olacaktır. Eğer programın görevleri bilgisayarınız için gerekli değilse çözüm önerilerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Windows Modules Installer Worker programının görevleri şu şekildedir;

  • Windows güncelleştirmeleri ve bileşenleri için yükleme işlemi yapar.
  • Windows güncelleştirmelerinin kaldırılmasını sağlar.
  • Arka planda Windows bileşeni yüklemesi veya değiştirmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Görüldüğü üzere bahsedilen programın farklı özellikleri vardır. Siz bilgisayarınızda herhangi bir işlem gerçekleştirirken, Windows Modules Installer Worker isimli program arka planda çalışabilir. Bu programın arka planda çalışır durumda olması donma ve kasma gibi problemlere yol açabilir.

İzleyin: How To Fix High CPU Usage from Windows Modules Installer Worker

Windows Modules Installer Worker Nasıl Çalışır?

Windows işletim sisteminin temel programlarından biri olan Windows Modules Installer Worker, farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Kullanıcılar herhangi bir şekilde programı çalıştırmasa bile bahsedilen yazılım arka planda çalışmaya devam edecektir.

İLGİLİ MAKALE  Minecraft Mod nedir? En eğlenceli Minecraft Mod'ları (Kaynak: soru.com.tr)

Windows işletim sistemlerinde ortaya çıkan donma problemlerinin temel kaynaklarından biri olan program, arka planda güncelleştirme ve yükleme işlemi yapar. Örneğin; denetim masası üzerinden bir program kaldırmaya çalıştığınız zaman TiWorker.exe isimli program devreye girecektir.

Kaldırma işlemini yöneten ve CPU kullanımını artıran program belirli bir süre sonra kendiliğinden kapanacaktır. Bu durumun çözümü için bazı durumlarda yeniden başlatma yeterli olsa da ek çözüm önerileri de vardır.

Windows Modules Installer Worker Aşırı RAM ve CPU Kullanımı

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşı karşıya kaldığı RAM ve CPU sorunlarının önemli sebeplerinden biri olan Windows Modules İnstaller Worker programı, normal bir Windows bileşenidir. Bu programın CPU kullanımını işgal etmesi ekstrem bir durum olarak gösterilmez.

Windows, bazı işlemleri öncelik sırasına aldığı için arka planda bu programın çalışmasını sağlar. Bu durumda da arka plandaki Tiworker.exe isimli program CPU miktarını fazla kullanacaktır. Bazı durumlarda cihazınızın fanı daha hızlı dönecek ve ısınma düzeyi artacaktır. Güncelleme ve bileşen yüklemesi işlemi bittiği zaten cihazınızdaki CPU sorunu düzelelecektir.

Windows Modules Installer Worker Nasıl Kapatılır?

Windows Modules Installer Worker Silinir mi?

Bahsedildiği gibi Windows Modules İnstaller Worker isimli program temel bir Windows bileşenidir. Sistemin çalışması için önemli bir program olan Tiworker.exe isimli işlemi sonlandırmak çeşitli sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle genellikle bu programın sonlandırılması veya silinmesi hatalı bir durum olarak gösterilebilir.

Windows işletim sisteminin çökmesi veya bilgisayarın hata vermesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için programı silmemek gerekir. Eğer, bahsedilen program sürekli CPU kullanımını işgal edip bilgisayarın donmasına sebep oluyorsa farklı çözüm önerilerini denemek faydalı olacaktır. Bilgisayarda detaylı ve kapsamlı bir virüs taraması yaparak birçok sorunu çözebilirsiniz.

Windows Modules Installer Worker Nasıl Kapatılır?

Her ne kadar kapatılması veya silinmesi doğru bir işlem olarak gösterilmese de Windows Modules İnstaller Worker isimli programı kapatmak mümkündür. Bu işlemi yapmak için tercih edilebilecek farklı yöntemler vardır.

Arka planda çalışan ve bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan programı kapatmak için Windows hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Bilgisayarınızın çalıştır bölümünden services.msc isimli paneli açabilirsiniz.

Hizmet listesinde bahsedilen programın ismini bulduktan sonra sağ tıklayıp hizmeti sonlandırabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız zaman bilgisayarınızda çeşitli problemler yaşanabileceğinizi unutmamalısınız.

Windows işletim sisteminin yavaşlamasına sebep olan programı kapatmak için tercih edilebilecek farklı yöntemler de vardır. Windows güncellemelerini devre dışı bırakmak, internet ayarlarını değiştirmek veya güncelleştirme sorun giderme işlemini yapmak bilinen yöntemler arasında yer alıyor.

İLGİLİ MAKALE  Windows 10 ses sorunu nedir, nasıl giderilir? Kesin çözüm!

Video: Windows Modül yükleyicisi ve Windows Update kapatma Kesin Çözüm %100

Windows Otomatik Güncellemeyi Devre Dışı Bırakmak

Windows Modules Installer Worker isimli programın arka planda çalışmasını durdurmak için Windows tarafından sunulan otomatik güncelleme hizmetini devre dışı bırakmak mümkündür.

Bu işlem için bilgisayarınızın hizmetler panelinden Windows Uptade hizmetini bulmanız gerekiyor. Hizmeti bulduktan sonra çift tıklayarak başlangıç türünü devre dışı bırakabilirsiniz. Aynı zamanda hizmete sağ tıklayarak durduk seçeneğini seçip otomatik güncelleştirmeleri kapatabilirsiniz.

İnternet Ayarlarını Değiştirmek

Bazı durumlarda bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan arka plan uygulamasını kapatmak için internet ayarı değiştirilebilir. İlk olarak Ağ ve İnternet bölümünden WiFi sekmesine gelerek gelişmiş seçenekleri açmanız gerekiyor. Bu bölümde yer alan tarifeli bağlantı olarak ayarla seçeneğini tıklayarak aktifleştirebilir ve işlemi sonlandırabilirsiniz. Kablolu internet hizmeti alanlar için bu işlem farklı yöntemlerle yapılabilir.

Windows Sorun Gidericisini Çalıştırmak

Windows işletim sisteminde meydana gelen sorunların problemi için sorun giderici sistemini çalıştırmak mümkündür. Windows Modules İnstaller Worker kasma sorununun çözümü için de sorun gider işlemini yapabilirsiniz. Güncelleştirme ve güvenlik ayarlarına girdikten sonra sol menüde bulunan sorun giderme kısmına giriş yapabilirsiniz.

Windows tarafından önerilen sorun gidericileri çalıştırdıktan sonra donma ve yavaşlama problemlerini otomatik olarak çözebilirsiniz. Arka planda çalışan TiWorker.exe programının yol açtığı sorunların çözüm önerilerini detaylı bir şekilde uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Windows Modules İnstaller Worker Nedir

Windows Modules İnstaller Worker Nedir

Windows Modules İnstaller Worker TiWorker.exe Nasıl Kapatılır?

Windows işletim sistemini kullanan kişiler için ön plana çıkan farklı işlemlerden biri de TiWorker.exe isimli işlemin nasıl kapatılacağıdır. Bilgisayarın yavaşlamasına ve uzun süreli kasmasına sebep olan işlemi kapatmak için görev yöneticisini tercih edebilirsiniz.

Diğer bir ismiyle Windows Modules İnstaller Worker programı olan Tiworker.exe bilgisayarınızda arka planda çalışarak güncelleştirme ve kaldırma gibi işlemler yapacaktır. Windows Update isimli Windows hizmeti ile uyumlu bir şekilde çalışan program, arka planda sürekli çalışarak bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olabilir.

Bilgisayarlardaki normal bir işleyiş hizmeti olan TiWorker.exe, bazı durumlarda kullanıcıların rahatsız olmasına sebep olabiliyor. Bu tür durumlarda işlemi görev yöneticisi üzerinden sonlandırmak oldukça basittir. Görev yöneticisi panelini açtıktan sonra işlemler kısmından Tiworker.exe isimli işlemi bulabilirsiniz. İşleme sağ tıklayıp görevi bitir sekmesine tıkladıktan sonra programı kapatabilirsiniz.