Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısı ile karşı karşıya kaldıysanız, Windows 10 lisansınızın bir şekilde zarar görmüş olabilir. Ayrıca bu uyarı ile karşı karşıya kaldıysanız, Windows lisansınızın geçerli olmadığı ve orijinal olmayan bir Windows sürümü kullandığınız anlamına geliyor. Ancak bu yazımızda sizlere, bu uyarının nasıl ortadan kolayca kaldırılabileceğinizi anlattık.

Farklı nedenleri olabilir?

Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısının birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu hatalardan en belirgini ise Windows 7’den windows 10 sürümüne geçiş yaptığınız sırada başınıza gelebilir. Ya da sabit diskinizin arzalanması ile beraber yeni bir Windows 10 kurduğunuz sırada bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektesiniz. Ayrıca Windows aktivasyonu yapılmış fakat daha sonradan donanım değişikliğine gidilmiş masaüstü Windows bilgisayarlarda da bu sorun baş gösterebilmektedir.

Çözümü nedir?

Windows lisansınızın süresi yakında dolacak sorunu için 2 farklı çözüm yolu bilinmektedir. Bu iki farklı çözüm yollarından birini doğru bir şekilde uygulayabilirseniz, Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısından kurtulabilir, ana ekranınızda duran kötü bildirimden kurtulmuş olursunuz. Gelin hep brilikte bu sorunun çözümünü nasıl yapabileceğinizi inceleyelim.

1. çözüm

Windows 10 Yükseltme

İlk olarak Microsoft hesabınız ile oturum açmanız gerekmektedir. Bunun için başlat simgesine tıklayın ve ayarlara girin. Ardından da ayarlar penceresinden “Hesaplar” sekmesine giriş yapın. Daha sonra ise “hesap ekle” seçeneğine tıklayın ve Microsoft hesabı ekleyin. Microsoft hesabı @hotmail.com ya da @outlook.com uzantılı olmaktadır.

İkinci adım olarak da klavyenizdeki Windows başlat simgesi ile beraber X tuşuna basın. Açılan pencereden de “Komut istemi” seçeneğini seçin. Açılan komut ekranına ise slmgr -rearm komutunu girin ve enter tuşuna basın. İmleç bir alt satıra inecek. Bu komut, Windows lisans sayacını sıfırlamaktadır. Bilgisiyarınızı komutu girdikten sonra, tekrardan başlatın. Eğer bu çözüm yolu işe yaramadıysa, 2. çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

2. çözüm

Windows sürümünüzü etkinleştirmiş olsanız bile bazı durumlarda Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısı ile karşı karşıya kalabilmektesiniz. Ancak bazı durumlarda bu tür sorunlar yaşabiliyorsunuz. Eğer Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkinleştirme yolunu izlediğiniz durumlarda “Windows’u Etkinleştir” uyarısı alıyorsanız, aşağıdaki çözüm yolunu deneyin.

  • Windows Başlat simgesi ve X tuşuna aynı anda basın.
  • Açılan pencere yardımı ile Komut İstemi’ne giriş yapın.
  • Komut istemine wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey kodunu girin ve ardından da enter tuşuna basın.
  • Bu komut size Windows lisans kodunuzu gösterecektir. Eğer bir lisans ürün anahtarı alamıyorsanız, 1. çözüm yolunu deneyin.
  • Ekrana lisans kodunuz geldiyse, bu ürün anahtarını bir yere not alın.
  • Windows Başlat ve R tuşuna aynı anda basın. Bu kombinasyon “Çalıştır” penceresini açacaktır.
  • Çalıştır penceresine slui 3 komutunu girin.
  • Ürün anahtarı girin penceresi gelecektir. Bu pencere içerisine not aldığınız kodu girin.
  • İleri butonuna tıklayın ve devam edin.
  • En sonunda da kapat tuşuna basın ve işlemi bitirin.