Dünya çapında en çok aktif kullanıcıya sahip olan haberleşme uygulaması WhatsApp, yalnızca bir haberleşme uygulaması olmaktan çıkarak adeta bir sosyal medya platforma haline gelme yolunda ilerliyor. Özellikle 2023 yılı içerisinde getirdiği yenilikler ile WhatsApp kullanıcıları için en iyi uygulama deneyimini sunmaya devam ediyor. Son yaptığı yenlikler ile birden fazla konuda kullanıcılarını memnun etmeyi başaran ve bu şekilde geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan gizlilik kuralları krizini başarılı bir şekilde yönettiğini gösteren WhatsApp, bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor.

WhatsApp’tan sürpriz yenilik

Son aylarda birden fazla sosyal mecrada ve uygulamada karımıza çıkan ve ilk olarak Snapchat uygulaması ile hayatlarımıza dahil olan dijital kişilikler olarak tanıdığımız avatarlara WhatsApp uygulaması da dahil oluyor. Snapchat uygulaması tarafından Bitmoji adı ile gerçek hayatta sahip olduğumuz görüntüye bağlı olarak ya da olmasını istediğimiz şekilde düzenlediğimiz birer avatar olan bu dijital kimlikler, daha sonra Instagram uygulamasında avatar adı ile hayatımıza dahil oldu. Aynı zamanda Apple bünyesinde de Memoji olarak adlandırılan bu avatarlar META INC. tarafından yönetilen uygulamalar olan Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalara sıra ile gelerek uygulamalar arasında paylaşılan özelliklerden biri olacak.

Sesli görüşmelerde avatar kullanılabilecek

WhatsApp uygulamasına getirilecek olan avatar özelliği ile dilediğiniz zaman profil fotoğrafınız yeren avatarınızı devreye sokabileceksiniz. Bu özellik ilk olarak sesli WhatsApp konuşmalarında kullanılacak bir özellik olarak getirilecek. ”Avatara geç” seçeneği ile konuşma esnasında karşınızdaki kişiye WhatsApp profil fotoğrafınız yerine avatarınızı gösterebileceksiniz. WAbetainfo isimli internet sitesi tarafından paylaşılan bu bilgi ise henüz test aşamasında. Test aşaması tamamlandıktan sonra beta sürümlerde denenecek olan avatar özelliği eğer başarılı olursa Android ve Apple kullanıcıları için yayınlanacak ve WhatsApp deneyimimizin bir parçası haline gelecekler.

Artık avatar çıkartmaları atabileceksiniz

WhatsApp tarafından getirilen yeniliklerden biri olan çıkartma sisteminde kendi hazırladığınız ya da internetten edindiğiniz çıkartmaları sohbet arasında karşınızdaki kişilere gönderebiliyorsunuz. Komik, romantik ya da sorgulayıcı şekillerde gönderilen bu çıkartmalara ise WhatsApp avatarları dahil etmeyi planlıyor. İlk olarak Snapchat uygulamasında yer alan Bitmoji çıkartmaları olarak karşımıza çıkan bu çıkartmalar daha sonra Instagram uygulamasında da kullanabileceğimiz bir hale gelmişti.

İLGİLİ MAKALE  Hemen kontrol edin! Yarından itibaren bu telefon modelleri WhatsApp'ı kullanamayacak

Dilediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz avatarlar ile kıyafet tasarımı, duruş, ten rengi, saç rengi, göz rengi yani kısacası tamamen baştan aşağı bir insan tasarlayacaksınız. Bu şekilde de duruşu ile birlikte vereceği tepkiler oluşacak ve bu tepkilerden çıkartmalar hazırlamak mümkün olacak. Hazırlanacak olan bu çıkartmalar le anlık olarak tepkilerinizi karşı taraf ile paylaşma imkanınız olacak.

Avatar özelliği yakın zamanda sunulacak mı?

WAbetainfo tarafından paylaşılan bir diğer bilgiye göre avatar özelliğinin beta deneme süreci uzun bir süreç olacak ve bu özellik tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulmadan önce her yönü ile incelenerek tamamlanmış hale getirilecek. Henüz WhatsApp tarafından resmi bir tarih açıklaması gelmemiş olması da bu özelliğin ne zaman sunulacağı sorusunun daha da büyümesine yol açıyor. Görünen o ki, avatar özelliği çok yakın bir zamanda sunulmayacak. Ancak WhatsApp tarafından tamamen mükemmelleştirilip sunulacak olan bu özelliğin çok ses getireceği şüphe götürmez bir gerçek.