Dünya üzerinde aktif 2 milyar kullanıcıya sahip olan WhatsApp, uzun bir süre boyunca test ettiği “Topluluklar” özelliğini resmi olarak tanıttı. Bununla beraber WhatsApp, son görülme özelliğinde bazı güncellemeler yaptı. Yeni özellikler ile birlikte birçok farklı seçenek sunulacak. 2022 yılında WhatsApp, birçok farklı yeni özelliği test etmeye başladı. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için elinden geleni yapan WhatsApp, geçtiğimiz sene yaşadığı gizlilik sözleşmesi krizinden sonra kaybettiği kullanıcıları geri kazanmak istiyor.

Son görülme özelliğini kişiselleştirebileceksiniz

Son görülme özelliği, WhatsApp uygulamasına en son ne zaman girdiğinizi göstermekte. Daha önceden bu seçeneği tamamen kapatıp açabiliyordunuz. Ancak bu özelliği kapattığınızda ise siz de karşı tarafın son görülmesini görememekteydiniz. WhatsApp, uzun bir süredir gizlilik özelliklerini kişiselleştirebileceğiniz bir güncelleme üzerinde çalışıyordu. Bu güncellemede en çok dikkat çeken özellik ise son görülmeyi istediğiniz kişilere kapatıp istediğiniz kişilere açabilmeniz. Bu özellik bir bakıma Instagram’ın yakın arkadaşlar özelliğine benzemekte. Yeni yayınlanacak olan güncelleme ile birlikte kimlerin sizin son görülmesini görüp kimlerin göremeyeceği bir liste hazırlayabileceksiniz.

Mesajlara emoji tepkisi geliyor

Uzun bir süredir WhatsApp bu özelliğin çalışmalarını sürdürmekteydi. Instagram ve bazı diğer sosyal medya uygulamalarında bu özellik hali hazırda mevcut durumdayken, WhatsApp kullanıcıları bu özelliği de kullanmak istiyordu. Yeni yayınlanacak güncellemeler ile birlikte, mesajlara emoji ile tepki verme özelliği de dağıtılacak. Bu sayede size gelen bir mesaja kolay bir şekilde tepki verebileceksiniz. Tepki emojilerinin hangisi olduğu net bir şekilde bilinmiyor. Ancak 6 adet emojinin geleceği söylenmekte.

Grup yöneticilerine daha fazla hakimiyet veriliyor

WhatsApp grup yöneticileri, artık daha fazla kontrolü sağlayabilecek. Grup içerisinde istenmeyen mesaj atan birinin mesajını herkesten silebilecek olan WhatsApp grup yöneticisi, bu özellik sayesinde gruptaki düzeni çok daha iyi bir şekilde sağlayabilecek.

Dosya paylaşma limiti arttırıldı

WhatsApp üzerinden birçok farklı dosyayı paylaşabiliyorsunuz. Ancak bir dosyayı paylaşabilmek için o dosyanın maksimum boyutu 100 MB olmalıydı. Ancak eni gelecek olan güncelleme ile birlikte WhatsApp üzerinden dosya paylaşma limiti 2 GB’a kadar arttırıldı.

Sesli aramalara daha fazla kişi katılabilecek

WhatsApp grup sesli aramalarına sınırlı sayıda kişi katılabiliyordu. Ancak kullanıcı taleplerini değerlendiren WhatsApp, grup sesli aramalardaki. kişi sayısını 32 kişiye kadar çıkardı. Bu sayede çok daha kalabalık bir şekilde sesli sohbet edilebilecek.

İLGİLİ MAKALE  Sim kart olmadan WhatsApp kullanmanın yolu (Kaynak: soru.com.tr)

Android’te kamera arayüzü değişiyor

Yapılan çalışmalar ile birlikte WhatsApp kullanan Android kullanıcılarının kamera arayüzünün değişeceği söylendi. WABetaInfo’da yer alan bilgilere göre yenilenen arayüzün beta testleri başladı. Kamera ekranında daha küçük butonlar yer alacakken, aynı zamanda galeriden fotoğraf paylaşma olayı da daha pratik bir hale getirilecek. Bununla beraber son kullanılanlar ve galeri olarak sistem, iki ayrı kısayol oluşturacak.

Çıkartma önerileri ile çıkartma aramak ile uğraşmayacaksınız

Yeni yapılacak olan güncelleme ile birlikte WhatsApp, çıkartma önerisi özelliğini kullanıma sunacak. Bu özellik ile birlikte atacağınız mesaja uygun olarak size bir ya da birkaç tane çıkartma önerisi sunulacak. Bu sayede de çok daha kolay bir şekilde çıkartma atabilecek ve kalabalık çıkartma arşivinizde zaman kaybı yaşamayacaksınız.