Dünya çapında en çok tercih edilen iletişim uygulamalarından biri olan WhatsApp, 2023 yılındın başından itibaren yenlik üstüne yenilik getirmekte. Rakiplerinden geri kalmamak adına her gün yeni bir özelliği test aşamasına sokan WhatsApp, bu sefer avatar güncellemesi ile gündeme gelmeyi başardı. Yeni test edecekleri bu özellikler sayesinde, sesli görüşmeler çok daha eğlenceli hale gelecek. Bu yazımızda sizlere WhatsApp’ın yeni avatar güncellemesinin nasıl olacağı hakkında bilgiler verdik.

WhatsApp’tan yeni avatar güncellemesi

Snapchat’te bulunan Bitmoji Apple’da bulunan Memoji’nin ardından WhatsApp’ta avatar seçeneğini getirecek. İlk olarak Facebook için ortaya atılan bu özellik, ardından Instagram’da da kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi ise bu özellik WhatsApp bünyesine gelecek. META INC: tarafından yönetilen WhatsApp, Facebook ve Instagram ile hemen hemen birçok özelliği benziyor.

Son yayınlanmış WhatsApp beta sürümünde avatarlar hakkında önemli bir yenilik olduğu tespit edildi. WAbetainfo’nun yayınlamış olduğu görsele baktığımızda, artık sesli görüşmelerde profil fotoğrafı yerine avatarımızı gösterebileceğimiz bir seçenek gözüküyor. Sesli arama sırasında “Switch to avatar” adlı bir seçenek gözüküyor. Türkçe karşılığı “Avatara geç” olan bu seçeneğe tıkladığınızda ise kendiniz için hazırlamış odluğunuz avatarlar karşı tarafta gözükecek. Normalde sesli görüşme esnasında, karşı tarafa WhatsApp profil fotoğraflarınız gözükmekteydi. Gelecek olan yenilik sayesinde sadece profil resminiz değil, hazırladığınız avatarların da gösterilebilmesini sağlayabileceksiniz.

Şu an için bu özellik hala test aşamasında. Bu yüzden belirli beta sürümlerinde bu özellik test edilmekte. Ancak yakın bir zaman içerisinde Android ve Apple uygulamalarının beta sürümlerinde bu özelliğin test edilmesi bekleniyor. Ancak WhatsApp’ın avatar güncellemesinin uzun bir beta test süreci olacağı beklenmektedir.

Çıkartmalarda da avatarlar olacak

WhatsApp’a geçtiğimiz yıllarda çıkartma özelliği gelmişti. Bu özellik sayesinde arkadaşlarınıza, eşinize ya da dostlarınıza komik ve eğlenceli çıkartmalar gönderebiliyorsunuz. Gelecek olan avatar güncellemesi ile beraber de hazırladığınız avatarın bazı pozlarını çıkartma olarak karşı tarafa gönderebileceksiniz. Avatarlar için bir hazırlama bölümünün de eklenmesi gündemde. Bu sayede avatarınızı en detaylı bir şekilde düzenleyebileceksiniz. Tıpkı Snapchat’te bulunan Bitmoji gibi WhatsApp avataralarınızı da istediğiniz gibi düzeneleyebileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp sohbet grupları için yeni özellikler getiriyor. Bütün kullanıcılar bunları bekliyordu!

Avatar editörü sayesinde, WhatsApp avatarınızı istediğiniz zaman düzenleyebileceksiniz. Bununla beraber avatarlarınız için kıyafetler ve aksesuarlar takabilecek, sakal ve makyaj gibi detayları ekeleyebileceksiniz. Bu editör bölümünün en az Bitmoji Memoji kadar detaylı olması beklenmektedir. Yeni WhatsApp avatarları sayesinde, belki de WhatsApp profil fotoğrafları tarihe karışacak. Çünkü herkes kendisine göre bir avatar düzenleyecek ve bu avatarları her yerde kullanacak.

Avatar özelliği ne zaman sunulacak?

Bu güzel özelliğin ne zaman kullanıcılara sunulacağı ise büyük bir soru işareti. Çünkü WhatsApp tarafından bu özelliğin ne zaman sunulacağı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Şu an için belirli beta sürümlerinde test edilen bu özellik, yakın bir zaman içerisinde beta sürümlerinin hemen hemen hepsine yayınlanacak. Avatar özelliği beta sürecini başarı ile tamamladıktan sonra ise tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulması bekleniyor. Yapılmış olan tahminlere göre, önümüzdeki 2 ay içerisinde WhatsApp’ın avatar güncellemesini yayınlaması beklenmekte.