Dünya üzerinde en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamsı olan WhatsApp, yeni bir güncelleme yayınladı. Yayınlamış odlukları bu güncelleme ile birçok yeni özellik aktif bir şekilde kullanılabilmektedir. WhatsApp, 2021 yılında yaşamış oldukları gizlilik sözleşmesi krizinin ardından birçok kullanıcısını Telegram gibi farklı anlık mesajlaşma uygulamalarına kaptırmıştı. Bu kaybın ardından da WhatsApp, 2022 yılının gelmesi ile beraber birçok farklı özelliği kullanıma sundu ve birçok farklı özelliği de denemeye devam ediyor. WhatsApp’ın getireceği bu yenilikler ise genel olarak kullanıcı deneyimini iyileştirme amacı ile hazırlanmıştır. WhatsApp, bu yenilikleri sırayla yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanmış olan iOS sürümü güncellemesi ile WhatsApp, birçok kullanıcısının beğenisi kazanmış durumda. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp tarafından iOS sürümü için getirilmiş olan yeniliklerinden bahsedeceğiz.

WhatsApp’a gelen yeni özellikler nelerdir?

WhatsApp, iOS sürümü için yeni bir güncelleme yayınladı. Yeni yayınlanmış olan bu güncelleme paketi içerisinde ise birçok farklı yeni özellik bulunmaktadır. Tamamıyla kullanıcı odaklı hazırlanmış olan bu yeni özellikler, kullanıcıların WhatsApp uygulaması ile çok daha rahat ve güvenli bir şekilde mesajlaşabilmeleri konusunda oldukça etkili olabilecektir. Gelin hep birlikte WhatsApp’a gelen bu yeni özellikleri inceleyelim.

Herkesten sil süresi uzatıldı

WhatsApp, yeni getirmiş olduğu bu güncelleme içerisinde göndermiş olduğunuz herhangi bir mesajı herkesten silmenize olanak tanıyan özelliğin süresini uzattı. Normal şartlarda birkaç saatlik bir zaman dilimi çerisinde çalıştırabildiğiniz bu özlelik, şimdi ise 2 güne kadar uzatıldı. Bu sayede de göndermiş olduğunuz yanlış mesajları, 2 güne kadar silmek için bir süreniz olacak.

WhatsApp sohbet grubu katılımcı sayısı arttırıldı

WhatsApp sohbet grupları, her WhatsApp kullanıcısının kullanmış olduğu bir WhatsApp özelliğidir. Genellikle arkadaş grupları tarafından kurulan bu özellik, büyük şirketlerin de tercih etmiş olduğu bir haberleşme yöntemidir. Çünkü WhatsApp sohbet grupları sayesinde şirket içerisinde iletişim kurmak çok daha kolay olmaktadır. Bu sayede de haberleşme konusunda büyük bir kolaylık sağlanıyor. Ancak bu grupların katılımcı sayısı limitleri bulunmaktaydı. Normal bir WhatsApp sohbet grubuna maksimum 100 kişi ekleyebiliyordunuz. Ancak WhatsApp bu konu hakkındaki geri dönüşleri inceledi ve yeni bir güncelleme ile beraber maksimum grup katılımcı sayısını 512’ye çıkardı. Bu sayede artık kalabalık şirketler ya da kuruluşlar, farklı farklı WhatsApp grupları kurmak zorunda kalmadan tek bir sohbet grubu üzerinden iletişim kurabilecek.

İLGİLİ MAKALE  Bir başkasının 'WhatsApp mesajları ve yazışmaları' nasıl okunur? (Kaynak: soru.com.tr)

Maksimum dosya gönderim limiti arttırıldı

Birçok WhatsApp kullanıcısı, WhatsApp’ı sunmuş olduğu dosya gönderim boyutu sınırlamasından hiç de memnun değil. Çünkü WhatsApp, oldukça düşük bir dosya gönderim sınırı sunmaktaydı. Ancak WhatsApp’ın en büyük rakibi Telegram, WhatsApp’tan çok daha yüksek bir dosya gönderim sınırı sunmaktadır. Bununla birlikte WhatsApp, rakiplerinden geri kalmamak adına yeni bir güncelleme ile beraber dosya gönderim sınırını 2 GB’a kadar çıkarttı.

Benden sil işlemi için geri alma butonu

Birçok WhatsApp kullanıcısı, “benden sil” işlemini yanlışlıkla yapabilmekte. Ancak mesajlardaki bu ilem, daha önceden geri alınamıyordu. Fakat WhatsApp’ın göndermiş olduğu bu güncelleme paketinde, benden sil işleminin geri alınabilmesi için bir buton eklendi. Eklenen bu buton, benden sil işlemini yaptıktan sonra direkt olarak ortaya çıkacak ve yaklaşık 4 saniye kadar gözükecek. Bu sayede kendinizden yanlışlıkla silmiş olduğunuz bir mesajı, çok kısa bir süre içerisinde geri getirebileceksiniz.