WhatsApp, dünyada en çok kullanıcıya sahip anlık mesajlaşma uygulamasıdır. META INC tarafından satın alındıktan sonra ise yeni atılımlar yapan WhatsApp, Web sürümünü geliştirerek bilgisayar üzerinden de WhatsApp kullanabilmemizi sağlamıştı.

WhatsApp 2022 yılına çok hızlı başladı

Geçen sene yaşanan gizlilik sözleşmesi krizi sonrası WhatsApp, birçok kullanıcısını kaybetti. Bunun sonucunda da 2022 yılına hızlı bir giriş yapan WhatsApp, çok önemli gizlilik ve güvenlik güncellemeleri hazırlamaya başladı. Bu güncellemelerden en dikkat çekeni ise gizlilik ayarlarının kişilere göre ayarlanabilmesi. Bu sayede son görülme, okundu bilgisi gibi özellikleri rehberinizdeki kişilere göre düzenleyebileceksiniz.

WhatsApp’ın bir diğer güncellemesi ise mesaj bildirimleri için oldu. Artık WhatsApp’tan herhangi bir mesaj aldığınızda, size mesaj atan kişinin profil fotoğrafını görebileceksiniz. Daha önceden sadece kişini ismi ve atılan mesajı görebiliyordunuz.

WhatsApp Web için yeni gelecek olan özellik nedir?

WhatsApp, web sürümleri için birçok yeniliği getiriyor. Bu yeniliklerden en çok dikkat çekeni ise çoklu cihaz kullanımı. Ancak çoklu cihaz kullanımı hala beta sürümünde. Bu özellik ile 4 farklı cihazda WhatsApp hesabınızı açık tutabiliyorsunuz. Ayrıca telefonunuzun da bağlı olması gerekmiyor. Bunun gibi birçok yeniliği getirmek isteyen WhatsApp, neredeyse her hafta beta sürümleri için farklı özellikleri kullanıma açıyor.

WhatsApp Web sürümünde gelen sesli mesajları sadece mesaj ekranındayken dinleyebiliyorsunuz. A kişisinin sesli mesajını dinlerken B kişisinin sohbet ekranına geçerseniz, A kişisinin attığı sesli mesaj otomatik olarak kapanıyordu. Ancak yeni gelecek olan güncelleme ile birlikte, sesli bir oynatıcı ekleniyor. Bu sayede uzun bir ses dosyasını dinlerken, başka bir kişinin sohbet ekranına geçmeniz durumunda çalan sesli mesaj durmayacak. Bu sayede size atılan uzun ses kayıtlarını kesilmeden dinleyebileceksiniz.

Bu sesli mesaj özelliği, mobil WhatsApp sürümlerinde uzun bir süredir bulunuyor. Ancak WhatsApp Web sürümünü birçok insan, mobil sürümüne göre çok daha fazla kullanmaktadır. Bunun da en büyük sebebi, iş gereği sürekli bilgisayar başında olan kişiler. Bununla birlikte sesli mesaj alan kişiler, sesli mesajın olduğu sohbet ekranını kapatamıyor. Fakat gelecek olan güncelleme ile birlikte artık bu sorun ortadan kalkacak ve herkes dilediği gibi başkaları ile sohbet ederken, başka birinin sesli mesajını dinleyebilecek.

İLGİLİ MAKALE  Uzun süredir beklediğiniz özellik sonunda WhatsApp'a gelecek

WhatsApp 2022 yılı için ne planlıyor?

WhatsApp, 2022 yılını tamamiyle bir yenilenme olarak düşünüyor. Bunun da en büyük sebebi, geçen sene yaşanan gizlilik sözleşmesi krizi. Telegram gibi uygulamalara kullanıcı kaptıran WhatsApp, bu kullanıcılarını tekrardan geri kazanmak istiyor. Bunun için ise yeni güvenlik güncellemeleri ve yeni gizlilik özellikleri üzerinde çalışıyor. Uçtan uca şifreleme özelliğini daha da geliştirmek isteyen WhatsApp, bu şifreleme sisteminin herhangi bir açığının olmasını istemiyor.

Gizlilik güncellemeleri ile son görülme ve okundu bilgisi gibi özellikleri kişilere göre kişiselleştirmemizi sağlayacak. Ayrıca çoklu cihaz beta programı ile aynı anda 4 farklı cihazda WhatsApp hesabını açık tutabilmemizi sağlayan bir özelliği de beta olarak yayınladı. Bütün bu yenilikler ile birlikte WhatsApp, kaybettiği bütün kullanıcıları geri kazanmak istiyor.