Dünya üzerinde en çok tercih edilen internet üzerin anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2022 yılı itibari ile yeni özellikleri yayınlamaya hız verdi. Yeni yayınlamış olduğu özellikler ile kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen WhatsApp, 2021 yılının ortalarında yaşamış olduğu “Gizlilik sözleşmesi” krizi nedeni ile Telegram gibi birçok farklı rakibine kullanıcı kaybetmişti. Bunun sebebi ise WhatsApp’ın yayınlamış olduğu bu gizlilik sözleşmesinin kabul edilmesi zorunluluğu ve sözleşme şartları. Bu sözleşmeyi kabul etmek istemeyen binlerce WhatsApp kullanıcısı, WhatsApp’ın farklı rakiplerine geçiş yaptı. Bu yüzden de kullanıcı sayısında düşüşler yaşayan WhatsApp, 2022 yılı itibari ile yayınlamış olduğu yeni özellikler ile kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartmaya başladı ve eski kullanıcılarını geri kazanmaya başladı. Yeni yayınlamış olduğu bir başka özlelik ise WhatsApp grup sohbetleri için. Bu özellik sayesinde WhatsApp sohbet grupları içerisinde soru sormak oldukça kolay olacak. Yeni anket özelliği, WhatsApp’ın bazı beta sürümlerinde denenmeye başladı. Gelin hep birlikte WhatsApp’ın yeni anket özelliğini inceleyelim.

WhatsApp gruplarına yeni özellik

Yapılan sızıntılara göre WhatsApp sohbet grupları için yeni ve oldukça kullanışlı bir özellik gelecek. Bu yeni gelecek özellik ile birlikte kalabalık WhatsApp sohbet gruplarında soru sormak ve so sorunun cevabını almak çok daha kolay olacak. Yeni gelecek anket özelliği ile birlikte sohbet grubu üyeleri, istedikleri soruyu sorabilecek ve eklemiş olduğu seçenekler ile ile diğer grup üyelerinin düşüncelerini öğrenebilecek. Bu yeni özellik, daha çok kalabalık WhatsApp sohbet grupları için ideal. Çünkü normal şartlarda sorulan bir soruya 50 kişinin mesaj olarak cevap vermesi, kolay bir şey değil. Fakat bu şekilde anket olarak soruların sorulması, ardından da kalan 50 kişinin seçeneklere tıklayarak cevap vermesi, grup üyeleri açısından çok daha kolay olacak ve cevaplar alınırken sorunlar yaşanayacak. WhatsApp’ın bu yeni anket oluşturma arayüzü, Android için en son WhatsApp beta sürümü 2. 22. 20. 11 yapım numaralı sürümünde görüldü.

Anket özelliği nasıl çalışacak?

Yapılan sızıntı haberlere göre grup yöneticileri, kimlerin anket oluşturabileceğine karar verebilecek. Grup iyeleri ya da sadece grup yöneticilerinin anket oluşturabilme seçeneklerinin olabileceği söyleniyor. Yapılan bu anketlerde, maksimum 12 adet seçenek suulabilecek. Anket oluşturmak için ise sohbet ekranındaki medya paylaşım menüsünde olacak. Medya paylaşım ekranındaki yedinci seçenek olarak anket oluşturma seçeneği ile karşı karşıya kalacağız.

İLGİLİ MAKALE  Whatsapp nasıl güncellenir?

Yeni özellik ne zaman kullanıma sunulacak?

WhatsApp, yeni özelliklerini bir güncelleme paketi ile kullanıcılarına sunmaktadır. Bu yüzden de WhatsApp’ın yeni yayınlayacağı bir güncelleme ile bir tek anket oluşturma özeliğinin geleceğini söyleyemeyiz. Büyük bir ihtimal ile WhatsApp, anket oluşturma seçeneği ile brilikte birkaç tane daha yeni özeliği, tek bir güncelleme ile WhatsApp kullanıcılarına sunmayı planlamakta. Beta sürümlerinde anket oluşturma özelliğinin test edilmesine başlanıldığına göre, yaklaşık 2 hafta içinde WhatsApp yeni bir güncelleme aracılığı ile bu özelliğini de tüm kullanıcılarına sunacaktır. Tahmini olarak bu süreler söylenmiş olup, daha yakın ya da daha uza tarihlerde bu özelliğin kullanıma sunulması da söz konusu olabilir.