Geçen yıl yaşadıkları gizlilik sözleşmesi sorunu ardından WhatsApp, birçok kullanıcısını Telegram gibi diğer mesajlaşma uygulamalarına kaptırmıştı. Ancak hala dünyanın 1 numaralı anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yeniliklere ve güncellemelere devam ediyor. Özellikle 2021 yılının Aralık ayından beri sürekli olarak yeni bir özellik haberi duyduğumuz WhatsApp, yeni bir güvenlik önlemi ile karşımıza çıkıyor. Bu güvenlik önlemi ile birlikte. WhatsApp, sizi diğer saldırgan hackerlardan koruyacak.

WhatsApp’ın güvenlik görevlisi Code Verify nedir?

Doğrulanan Code Verify eklentisi sayesinde WhatsApp hesabınız, eskisinden çok daha güvenli olacak. Bilgisayarınız hacklense bile bu eklenti sayesinde hackerlar WhatsApp verilerinize erişemeyecek. Bunu da Code Verify eklentisi sağlayacak. Bilgisayara yapılan bir saldırı olduğu an Code Verify eklentisi, direkt olarak WhatsApp verilerinizi kapatacak. Bu sayede de bilgisayarınızı ele geçirmeye çalışan herhangi biri, WhatsApp verilerinize erişemeyecektir.

WhatsApp’ın duyurmuş olduğu bu güvenlik eklentisi, direkt olarak Chrome veya Opera gibi tarayıcılara eklenti olarak kuruluyor. Bunun için kullandığınız tarayıcının eklenti mağazasına giderek, Code Verify eklentisini hemen kurabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduktan sonra başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bu eklenti sayesinde bilgisayarınız saldırganlar tarafından kırılsa bile Code Verify, direkt olarak WhatsApp verilerinizi kapatıyor ve saldırganlar sizin WhatsApp konuşmalarına ve WhatsApp tarafından gönderdiğiniz ya da aldığınız herhangi bir belgeye erişemiyor.

Code Verify şu an için yalnızca WhatsApp Web sürümünde aktif olarak kullanılabiliyor. Ancak bunun gibi bir güvenlik önlemi, belki bir güvenlik uygulaması olarak bilgisayarlarınıza yüklenebilir ve WhatsApp’ın bilgisayar sürümünde de rahatça kullanabilirsiniz. Ancak şimdilik sadece tarayıcınızda çalıştırdığınız WhatsApp için kullanılabilen bu güvenlik eklentisi, WhatsApp verilerinizin başkalarının eline geçmesini engelleyecek yegane bir güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkıyor.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme ve Code Verify ile çok daha güvenli

WhatsApp’ın Uçtan Uca Şifreleme özelliğini duymuşsunuzdur. Bu şifreleme özelliği sayesinde mesajlarınız, WhatsApp dahil kimse tarafından okunamıyor. Sadece siz ve karşınızdaki kişinin bu mesajları okuyabilmesini sağlayan bu şifreleme sistemi ile de WhatsApp mesajlarınız kimse tarafından okunamıyor.

Şimdi ise bir güvenlik önlemi olarak da Code Verify eklentisi sayesinde, WhatsApp Web sürümü de oldukça güvenli bir hale gelecek. Ancak bu güvenlik önlemini de yakın bir zaman içerisinde mobil cihazlar için de gelmesini beliyoruz. iPhone’larda kullanılan işletim sistemi iOS, açık kaynak kodlu olmadığı için dışarıdan saldırılara karşı oldukça güvenli. Öte yandan Android tarafına bakacak olursak, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için iOS’a göre çok daha güvensiz bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden Code Verify gibi bir güvenlik önleminin özellikle Android işletim sistemini kullanacak akıllı telefonlar için oldukça önemli. Bu yüzden Android kullanıcıları bu özelliğin bir an önce mobil uyumlu bir şekilde gelmesini beklemekte.