Dünya üzerinde en çok aktif kullanıcıya sahip ve en popüler internet üzeri anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Yakın bir tarihte WhatsApp Web için çıkartma oluşturma özelliği sunan WhatsApp, yenilikleri eklemeye hızla devam ediyor. 2022 yılı için bir çok özellik iOS beta sürümlerinde bulunmakta ve yeni denenecek özellikler de eklenmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizlere herkesin merakla beklediği o özelliği anlattık.

Herkesin merakla beklediği yeni özellik nedir?

WhatsApp, 2022 yılı için birçok yeni özelliği kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Bu yeni özelliklerden biri ise mesajlara tepki vermek. Hali hazırda Instagram, Facebook Messenger, Snapchat gibi uygulamalarda bulunan bu özelliği WhatsApp kendisine de getirmek istiyor. WABetInfo’nun haberine göre ilk etapta sadece 7 adet emojiyle sınırlı kalacak. Ancak ilerleyen zamanlarda ise emoji sayısı çoğaltılacak. Seçilecek bu emojiler ise dünyada en çok kullanılan emojiler olması planlanmakta. Bu emojilerden ilki ise “Kırmızı Kalp” olacak.

iOS beta sürümlerinde kullanıcılar, mesaja tepki bildirimlerini ayarlayabildiği bir ayar keşfetti. Kısacası bu özelliği isteyen kullanabilecek, isteyen ise kullanmayacak. Ayrıca mesaja tepki verme özelliği, hem bireysel konuşmalarda hem de grup sohbetlerinde olacak. Bu sayede istediğiniz her mesaja tepki verebileceksiniz. Ayrıca bu özellik hoşunuza gitmezse eğer kendiniz için bu özelliği kapatabileceğiniz bir seçenek de sunulacak.

2022 yılında başka hangi özellikler bulunancak?

Hali hazırda çoklu cihaz beta programı, her sürüm için açık durumda. Bu özelliğin ise yakın bir zamanda beta aşamasından çıkıp nihai bir sürüme kazandırılması, oldukça muhtemel bir ihtimal. Ayrıca görüntülü konuşmalara da yenilik getirmek isteyen WhatsApp, bu yenilikleri getirirken arttırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanacak. Bu sayede WhatsApp üzerinden görüntülü konuşurken birçok eğlenceli efekti kullanabileceksiniz. Bu özellik an itibari ile FaceTime’da zaten bulunmakta.

Kaybolan mesaj özelliği şu an bütün kullanıcılara sunulmuş vaziyette. Ancak WhatsApp’ın beta sürümlerinde bu özelliğe bir yenilik daha eklendi. Bu yenilik ise kaybolan mesajlara süre tanıyabilmemiz. Kaybolan mesajlara 24 saat ve 90 gün süre tanıyabiliyoruz. Ayrıca tek kullanımlık mesaj olarak da kullanabiliyoruz. Kısacası kaybolan mesajlara bakmanın bir süresi olacak. Önceki gibi bir kez baktığımızda hemen kaybolmayacak. Tabii ki bu ayarı mesajı atan kişi yapacak.

İLGİLİ MAKALE  Sevgilinizin WhatsApp yazışmalarını nasıl takip edebilirsiniz?

Sesli mesajları atarken WhatsApp bize dinleme özelliği sunmuyor. Gelecek yeni güncellemelerin birinde de bu özellik eklenecek. Kullanıcılar sesli mesaj atarken, sesli mesajlarını dinleyebilecek ve eğer sesli mesajlarını beğenmezlerse bu mesajı daha atmadan önce silebilecek.

WhatsApp’ın merakla beklenen diğer özelliği ise kişisel veri kontrolü. Bu özellik şu anda iOS beta sürümlerinde mevcut. Bu özellik yakın bir zamanda ise Android beta kullanıcılarına da sunulması bekleniyor. Bu özellik sayesinde profil fotoğrafınız, hakkında bilginiz, son görülme bilginizi saklayabileceksiniz. Şu an da sadece kapatıp açma özelliği bulunmakta. Ama gelecek güncelleme sayesinde bu tür bilgilerinizi istediğiniz kişiye açıp, istediğiniz kişiye kapatabileceksiniz.