Telegram; iki kişilik konuşmaların, toplu grup akışlarının, görüntü ve ses içerikli araçların paylaşımının sağlanabildiği uygulamadır. Telegram üzerinden paylaşılacak çok sayıda içerik arasındansa videoların nasıl indirilebileceği ve görüntülenebileceği bilmek bazen çok işe yarayabilir. Bu bağlamda, video indirirken gerekenlerin neler olduğunu bilmek ve daha sonra sırasına uygun adımlarla video indirmeyi öğrenmek gerekecektir.

Telegram Video İndirme İçin Gerekenler Nelerdir?

Telegram kullanımında, sohbet esnasında paylaşılmış olan videoların cihaza indirilmesi mümkündür. Ancak hem cihaz kapasitesi bakımından hem de teknik desteğin sağlanması bakımından gerekenler vardır.

Bu gerekenler şöyledir:

  • İnternet sinyal bağlantısı
  • Telegramın yüklenmiş olduğu cihaz üzerinde, indirilmek istenen videonun hafızasından daha fazla alan
  • Sohbet içerisinde paylaşılmış olan herhangi bir video

Bu gerekenler, telegram videolarını indirmek için zorunlu olarak gerekir.

Telegram Video İndirme Adımları Nelerdir?

Telegram sohbetlerindeki videoların cihaza indirilmesi için, tam olarak sırasına uygun şekilde izlenmesi gereken adımlar vardır. İlk adım, sohbet içerisinde yer alan ve karşı taraflarca paylaşılmış olan videonun yer edinmesini sağlamaktır. Alınan bir videoya emin olunduğu zaman, internet bağlantısı kurulu olan cihaz üzerinden videoya tıklama yapılır. Tıklamanın hemen sonrasında, yuvarlak bir şekil olarak görülen bir indirme şeması ortaya çıkar. Şemanın üç yüz altmış derece olarak tamamlanması durumunda, telegram video indirme gerçekleşmiş olur.

Telegram Video İndirme İçin Ne Kadar İnternet Gerekir?

Telegram kullanımı online olduğu için, telegram üzerinden herhangi bir videonun indirilmesi de online olarak ve interneti gerekli kılarak gerçekleşir. Video boyutları ise birbirinden bağımsız etkenlerle belirlenir ve internet kullanımı üzerinde doğrudan söz sahibi olurlar. İlk olarak, videonun süre olarak uzun olması halinde fazla internet kullanımı olurken; süresi kısa olan ve fazla bir çekim süresine sahip olmayan videolar için internet kullanımı az olacaktır. Ayrıca, videonun ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip olduğu da internet kullanım miktarını değiştirir. HD kaliteye sahip olan videolar için yüksek megabayt aralıklarında internet tüketilirken, 144 p olan çözünürlüklerde daha az megabayt kullanımı olacaktır. Ortalama internet tüketimiyse, video başına on megabayt ile beş yüz megabayt arasında değişir.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayarların olmazsa olmazı Vlc Player nasıl kullanılır? En güvenli olarak nereden indirilir?

Telegram Video İndirme Ne Kadar Sürer?

Telegramdan videonun indirilmesi, aynı video için dahi fark gösterebilir. Çünkü bir cihazın video indirme süresi; cihaz hafızasının durumuna, internet kotasına, internet hızına, video kalitesine ve birçok değişkene göre ortaya çıkar. Hafıza olarak yalnızca video indirmeye uygun alanı olan, daha fazla alanı olmayan cihazların kapasitesi zorlanacak şekilde video indirildiği için, kısa bir videonun dahi saatler süren bir zamandan sonra indirilebilmesi gerçekleşebilir. Benzer olarak, internet kullanım miktarı oldukça büyük olan telegram videolarında; internetin aktif kullanımındaki yüksek hız, hafızanın boşluğu ve bağlantı seviyesi yeterliliğiyle süre bakımından kısa zaman diliminde videolar indirilebilir.

Telegram Video İndirme Neden Gerekir?

Telegram iletişim ve paylaşım uygulaması, diğer iletişim uygulamalarından farklı yenilikleri taşır. Öncelikle, daha önce dahil olunmayan grupların ilk konuşmalarına dahi telegram sayesinde erişme olanağı insanlara sunulmuştur. Ancak bazı durumlarda; gruplara dahil olunmayarak gereksiz mesajların alınmasını önlemek, yalnızca gereken videolar için yükleme yapabilmek ve cihaza yüklenen içeriğe ihtiyaç duyulmasından dolayı gruplara katılım olmadan videolar alınmak istenebilir. Bu durumlarda telegram kullanıcılarının video indirmeyi bilmeleri ve doğru olan şekilde uygulamaları sağlanmalıdır.

İzleyin: Telegram’da indirilen dosyalar nereye gidiyor?

Telegram Video İndirmeyi Kimler Yapabilir?

Telegramdaki videoları almak, diğer kişilerin paylaştığı verilere dahil olmayı kapsar. Ayrıca telegram üzerinden tanınmayan insanlara da mesaj atılarak arama yapılabildiğinden dolayı, kişisel verilerin işlenmesine izin verilerek kimliğin doğrulanması gerekir. Bu aşamayı gerçekleştirmeyen kişiler, cihazlarına telegram uygulamasını indirmiş olsalar dahi herhangi bir video indirme hakkına ve olanağına sahip değildir. Video indirmek için kesinlikle kullanıcı bilgileri tanımlaması ve telefon numarası doğrulaması yapılmalıdır. Ayrıca yapılan ilk kimlik doğrulaması ve aktivasyon sonrasında video indirmek için yeniden doğrulama yapılmaz.