yazılım uzmanları, Google play Store’da yer alan 8 uygulamayı kesinlikle telefonlardan silinmesi gerektiğini belirtti. Bu uygulamalar, telefonunuzdaki her türlü bilginin üçüncü kişilere gitmesini sağlıyor. Ayrıca zararalı yazılımlar içeren bu uygulamalar, banka hesaplarınızdaki paraları bile çalabiliyor. Bu yüzden de siber güvenlik uzmanları, Google Play Store’da yer alan 8 adet uygulamayı gösterdi ve bu uygulamaların kesinlikle telefonlardan kaldırılması gerektiğini söyledi. Bu yazımızda sizlere, hangi uygulamaların telefonunuz için zararlı yazılım içerdiğini açıkladık.

Siber güvenlik uzmanlarından uyarı

Siber güvenlik uzmanları, belirli aralıklar ile Google Play store ve App Store’da yer alan uygulamların güvenliklerini araştırıyor. Bu tür araştırmaların sonunda ise bazı uygulamaların, kişileri için kötü sonuçlara yol açabilecek birtakım zararlı yazımlar içerdiğini tespit ettiler. Bu tür zararlı yazıma sahip uygulamlar, akıllı telefonlarınızdaki bazı izinleri sizin haberiniz olmadan kullanıyor. Bu yüzden de siz hiç farketmeden. bu tür uygulamalar akıllı telefonunuzda yer alan bütün kişisel verilerinizi ele geçiriyor.

Hangi uygulamaları silmeliyiz?

Siber güvenlik uzmanları, akıllı telefonlarınıza kesinlikle indirmemeniz, eğer telefonda varsa direkt olarak silmeniz gereken 8 farklı uygulamanın ismini verdi. Bu uygulamalar, akıllı telefonunuzda yer alan bilgileri, sizden izinsiz bir şekilde üçüncü şahıslara yönlendirebiliyor. Tabii ki de bu tür bilgiler arasında, sizin mobil bankacılık bilgileriniz yer alıyor. Ayrıca SMS verilerine de erişim sağlayan bu uygulamalar, iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin kolayca aşılmasını sağlıyor. Yani size gelecek olan giriş bilgiler, sizden önce üçüncü şahıslara yönlendiriliyor.

Google Play Store, App Store’a göre daha riskli uygulamalar barındırmaktadır. Çünkü Apple, App Stor’a uygulama yükleyen geliştiricilerin sisteme yüklemek istedikleri uygulamarı derinlemesine inceliyor. Fakat Google Play Store’da durumlar böyle değil. Filtreleme daha az olduğu için Google Play Store’a uygulama yüklemek, çok daha kolay bir hale geliyor. Güvenlik düzeyi daha düşük olduğu için de Google Play Store uygulama marketinde zararlı yazılımların yer alması daha muhtemel. Son yapılan araştırmalara göre, Google play Store’da şu uygulamalar dikkat edilmesi ve telefondan direkt olarak silinmesi gereken uygulamalar şunlardır:

  • Vlog Star Video Editor: 1,000,000’dan fazla indirme
  • Freeglow Camera: 5,000’den fazla indirme
  • Razer Keyboard & Theme: 10,000’den fazla indirme
  • Coco Camera: 1,000’den fazla indirme
  • GIF Keyboard: 100,000’den indirme
  • Funny Camera: 500,000’den fazla indirme
  • Wow Camera: 100,000’den indirme
  • Creative 3D Launcher: 1,000,000’dan indirme
İLGİLİ MAKALE  Android zil sesi değiştirme - Telefonunuz istediğiniz müziği zil sesi olarak çalsın

Farkettiğiniz gibi bu uygulamaların genel özelliği, ya kamera uygulaması ya da temanızı kişiselleştirebildiğiniz uygulamar olması. Genellikle siber suçlular, zararlı yazılımlarını bu tür uygulamalar içerisine entegre etmekteler. Çünkü hemen hemen her insan, bu tür uygulamaları kullanmaktadır.

Telefonda zararlı yazılım olduğunu nasıl anlarım?

Akıllı telefonunuzda zararlı yazılım olup olmadığını anlamanın bazı yolları mevcut. Eğer telefonunuzda bir zararlı yazılım mevcutsa, bu uygulama arka planda çalışacağı için telefonunuzun ısınmasına ve daha ağır çalışmasına neden olacaktır. Akıllı telefonların yazılımları, ark aplanda minimum düzeyde hizmet çalıştırdığı için pek fazla ısınma yapmaz. Ancak hiçbir işlem yapmadığınızda bile telefonunuz ısınıyorsa, bir sorun var demektir.

Genellikle sosyal medya hesaplarımızı ya da mobil bankacılık hesaplarımızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini tercih ediyoruz. Bu sistemi açtığımızda, sosyal medya ya da mobil bankacılık hesabı şifremizi bilen biri bizim hesaplarımızı yine de giremiyor. Çünkü giriş yapabilmek için telefonunuza gelen SMS’teki kodu da girmeniz gerekiyor. Eğer siz giriş yapmıyorsanız ama yine de sürekli olarak bu tür mesajlar alıyorsanız, sorun var demektir. Eğer bu tür sorunlar ile karşılaşıyorsanız, sorunu kökünden çözebilmek maksadıyla akıllı telefonunuzu sıfırlayın.