Müzik piyasası oldukça gelişmekte. Gelişen müzik piyasası içerisinde ise yüksek paralar dönmekte. Eskiden şarkı yapıp bunu ticari amaçla marketlere sürmek çok zordu. Bir yapımcı bulmak ve sizin şarkılarınızı kaydetmek için dil dökmeniz gerekmekteydi. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren internet, tamamiyle hayatımız olmuş durumda. İnternette her türlü içeriği bulabilirsiniz. Bunlardan biri ise şarkılar. Artık siz de şarkılarınızı yayınlayabilirsiniz. Bu yazımızda Spotify gibi müzik marketlerine nasıl şarkı yüklenir? Bu şarkılardan gelir kazanabilir miyiz? sorularını cevapladık.

Müzik marketlere nasıl şarkı yüklenir?

Müzik marketlere şarkı yüklemek için daha önceleri bir müzik şirketi ile anlaşmanız gerekmekteydi. Bu sayede hem şarkınızı yayınlayıp, şirket sayesinde güzel bir PR çalışması ile tanınırlığınızı arttırabilirsiniz. Fakat müziklerini müzik marketlerde paylaşmak için illa ki bir müzik şirketi ile anlaşmanıza gerek yok.

İzleyin: Müzik marketlerine nasıl şarkı yüklenir? Bu şarkılardan gelir elde edilir mi?

Müzik marketlerine şarkınızı yüklemek için birçok farklı distribütör uygulamalar mevcut. Amuse, Sound Drop, distrokid gibi birçok uygulama ve internet sitesi mevcuttur. Bu uygulamalara üye olarak kendi şarkılarınızı yayınlayabilirsiniz.

Bu tür distribütör uygulamalar sizden 100 Türk Lirası ile 150 Türk lirası arasında bir ücret talep edecektir. İsterseniz bu ücreti ödeyebilirsiniz. Bu ücreti öderseniz, daha fazla müzik markete yayın, daha kaliteli ses dosyası gibi avantajları elde edersiniz. Fakat siz “şarkım sadece bilinir müzik marketlerde bulunsun.” diyorsanız eğer, sizin bu uygulamaların PRO sürümlerini almanıza gerek yoktur. Ayrıca PRO sürümlerinin bir diğer avantajı ise, şarkı yayınlama tarihinizi daha yakın bir tarihe çekebilmeniz. Eğer PRO sürüm bir distribütör uygulamaya sahip değilseniz, yayınlamak isteyeceğiniz şarkının çıkış tarihi uzak bir tarih olacaktır. Fakat bu tarihler, uygulamadan uygulamaya değişebilmektedir.

Müzik marketlere şarkınızı yüklerken sizden istedikleri birçok detay vardır. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir:

  • Şarkı adı
  • sanatçı adı
  • Şarkının türü (genre)
  • Şarkının yazarı
  • Şarkının prodüktörü
  • Şarkının mix’ini yapan sanatçı
İLGİLİ MAKALE  İbrahim Tatlıses'in çocukları kimlerdir? İbrahim Tatlıses'in kaç çocuğu var?

Önemli not:Eğer ilk şarkınızı yayınlıyorsanız, sanatçı adını seçerken yeni bir sanatçı olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

Bu tür bilgilerin dışında, müzik marketler sizden 2 adet dosya isteyecektir. Bu dosyalar ise şöyledir:

  • En az 3000×3000 piksel bir şarkı kapak fotoğrafı
  • .wav halinde yüklenecek bir ses dosyası
  • Bu ses dosyasının en az 44.1 kHz ses frekansı aralığında olması

Şarkılarınızın dosyalarını yükledikten sonra uygulamanızın gösterdiği tarih aralıklarından size uygun olanı seçin. En sonunda ise bu tarihin gelmesini beklemek zorundasınız.

Şarkım müzik marketlere çıktıktan sonra ne yapmalıyım?

Her müzik marketlerinin kendi artist uygulamaları (Spotify for Artist vb.) bulunmakta. Bu uygulamalara ilk girdiğinizde ise size, yayında olan bir şarkınızın olup olmadığını soracaktır. Distribütör uygulamalardan yayınlanan şarkılar ilk başta sahip alınmamış bir sanatçıya ait olur. Daha sonra ise kayıt olduğunuz artist uygulamasından yayınladığınız şarkıyı bulup, sanatçı hesabını kendi üzerine geçirmeniz gerekmektedir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra sanatçı hesabınızı istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Yayınladığım şarkılardan nasıl gelir elde edeceğim?

Her distribütör uygulamanın bir adet cüzdanı bulunmaktadır. Sizin yayınladığınız şarkının popülerliğine göre, o cüzdana her ay Dolar cinsinden para aktarılır. Biriken paranızı çekebilmek için, distribütör uygulamaya banka hesabınızı eklemeniz gerekmektedir. Bu sayede Dolar cinsinden biriken paranızı, hesabınıza EFT yoluyla Türk Lirası cinsinden aktarabilirsiniz.

Şarkıların gelirleri dinlenme sayısıyla hesaplanmakta. Dinlenme sayılarınız ne kadar yüksek ise elde edeceğiniz gelir de bir o kadar yüksek olacaktır. Fakat bu tür distribütör uygulamalardan elde edeceğiniz gelirlerin bir kısmı uygulamanın kendisine gitmektedir.