Dünya üzerinde en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2021 yılında yaşamış olduğu gizlilik sözleşmesi krizinin etkilerini üzerinden atmak istiyor. Bunun için ise kullanıcı deneyimini iyileştirme yoluna giden MTA INC, sürekli olarak WhatsApp uygulaması için yeni özellikler denemeye başladı. WhatsApp beta kullanıcıları sürekli olarak denenen yeni özellikleri test ediyor. Şimdiki yenilik ise, WhatsApp’ın durum güncellemeleri için yapacağı yenilik. Bu yenilik ile beraber WhatsApp durumları, Instagram hikayelerine iyice benzeyecek. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp durum güncellemeleri için yeni gelecek olan özelliğin detaylarından bahsedeceğiz.

WhatsApp, özellikle 2022 yılından beri gizlilik ayarları ile ilgili birçok yeniliği hayata geçirdi. Bu yeniliklerden en dikkat çekeni ise son görülme özelliğinin kişiselleştirilebilmesi. Bu özellik sayesinde artık son görülmeyi, sadece istediğimiz kişilere kapatabiliyoruz. Yakın bir zaman içerisinde bu özelliğin, okundu bilgisi gibi detaylara da gelmesi bekleniyor. WhatsApp’ın bu tür güncellemeleri art arda yayınlaması, 2021 yılında yaşamış oldukları kriz yüzünden kaybettikleri kullanıcıları tekrar kazanmak ve yeni kullanıcıları da bünyesine katmak için. Ayrıca WhatsApp sadece bu tür yenilikler değil, tema ve sohbet özelliklerini de güncelledi. WhatsApp kullanıcılarının yorumlarına göre de bu özelliklerin hemen hemen hepsi beğenildi.

Durum tepkileri geliyor

Bildiğiniz gibi Instagram hikayelerine emoji ile tepki verebiliyoruz. Bu özelliğin bir benzeri de WhatsApp durum güncellemeleri için getirilecek. Gelecek olan bu özellik ile beraber, WhatsApp durum güncellemesi paylaşan kişilerin atmış olduğu hikayelere, emoji ile tepki verebileceksiniz.

Gelecek olan bu özellik içerisinde, 8 popüler emoji yer alacak. Ancak ilerleyen dönemlerde bu emoji sayıları arttırılacaktır. Aynı durum, WhatsApp mesajları için olmuştu. İlk başta 6 adet emoji ile başlamıştı. Daha sonra WhatsApp kullanıcıları bu duruma tepki gösterdi ve WhatsApp’ta bu emoji sayısını arttırdı. Aynı süreç, WhatsApp durum güncellemeler için de gerçekeleşebilir.

Instagram’a benziyor

Bir mesajlaşma platformu olmasına rağmen, WhatsApp artık Instagram’a benzemeye başladı. İlk başta WhatsApp’a durum güncellemesi adı altında, hikayeler özelliği eklendi. Bu özellik ile beraber artık WhatsApp kullanıcıları, bir mesajlaşma uygulaması içerisinde bile hikaye paylaşabilmektedir. Şimdi de bu hikayelere emoji ile tepki verebileceğiz.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp grup sohbetlerine sonunda o özellik geliyor! Herkes bu özelliği bekliyordu

WhatsApp beta Android 2.22.17.24 sürümünde gözüken bu özellik ile birikte WhatsApp, adım adım Instagram olma yolunda ilerliyor. WhatsApp kullanıcıları da artık bu tür özelliklerin bazı uygulamalar için has kalması gerektiğini savunuyor. Fakat META INC bünyesinde olan WhatApp ve Instagram, yakın bir zaman içerisinde birbirlerinin kopyası iki farklı sosyal medya uygulaması olabilir.

Android Beta kulanıcılarına sunuldu

WhatsApp’ın bu yeni durum güncellemesi yeniliği, şimdilik WhatsApp beta Android 2.22.17.24 Android beta kullanıcılarına sunulmaktadır. Kararlı sürümünün ne zaman yayınlanacağı kesin olarak bilinmese bile, yakın bir süre içerisinde iOS beta kullanıcıları da WhatsApp’ın yeni durum güncellemesi özelliğini deneyebilecek.

Yapılacak testlerin ardından ise geliştiriciler, yeni özellik ile ilgili eksiklikleri ve deneyimlerini anlatacak. Bu raporlar doğrultusunda ise yeni gelecek olan bu güncelleme ya askıya alınacak ya da direkt olarak kullanıcılara sunulacak. Ancak geliştiriciler tarafından gelecek olan raporlara göre, bu özellik geliştirilerek standart WhatsApp kullanıcılarına da sunulabilir.