Apple tarafından dünya ile tanıştırılması beklenen yeni modeller nefes keserken 2021 yılına damga vuracak olan iPad Pro 11 tanıtımı yapıldı. Teknoloji denilince akla gelen isimler arasında bulunan Apple piyasaya sürdüğü her yeni cihaz karşısında beğeni toplamayı başarıyor.

Yeni özellikler ve donanımlar dolayısıyla dikkat çeken iPad 11 pro için öne çıkan özellikler de değerlendirildiğinde kullanacak olanları heyecanlı bir deneyimin beklediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yeni nesil İpad olarak tanımlanan cihazın gerçek anlamda farklı deneyimler sunacağına şimdiden kesin gözü ile bakılıyor.

iPad Pro 2021

iPad Pro 2021

Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Tanıtımı yapılır yapılmaz öne çıkan tasarım farklılıkları kadar donanımsal değişiklikler ile de konuşulmaya başlandı. iPad Pro 11 için en çok bahsedilen özelliklerin neler olduğu sorgulandığında genel olarak:

  • Yenilenen Mini Led ekran,
  • 5G teknolojisini kullanma,
  • M1 çip bulundurma

şeklinde özetlemek yanlış olmayacaktır. İşletim sisteminde sahip olduğu farklı özellikler bulunması, yeni nesil 5G teknolojisi kullanması İpad tercih edenler için vazgeçilmezler arasında olacak gibi duruyor.

İzleyin: 2021 iPad Pro İncelemesi – M1 İşlemcili Canavar

Ekran Özellikleri Nelerdir?

Mini led ekranın yenilenmiş olması tanıtım sırasında da oldukça fazla vurgulandığından ekran konusunda nelerin değiştiğini merak edenlerin sayısı da fazladır. Bu konuda cihazın 11 ve 12.9 inç olmak üzere iki farklı seçenek sunması bekleniyor.

Değişiklik olmayacağı varsayıldığında iki farklı ekran arasından birisini seçerek satın alma yoluna gidilebilir. Mini LED teknolojisi kullanılmasından dolayı 10.000 den fazla LED kullanıldığı anlamına geliyor. İstenenin daha çok üstünde bir performans sunan ekran için 1600 nit maksimum parlaklık imkanı verilmesi de dikkat çekenler arasında bulunuyor.

iPad Pro 2021

iPad Pro 2021

M1 Çipli Olması Ne Demektir?

Tanıtımın en çok dikkat çeken yönlerinden bir tanesi olan M1 çip seçeneği genel anlamda daha güçlü bir model ile karşı karşıya olduğunuzu anlamanız demektir. 8 çekirdekli CPU bulundurması ve GPU sahibi olması diğer sürümler ile kıyaslandığında daha çok verim alınması anlamına gelir.

İLGİLİ MAKALE  Yeni SEAT Arona 2022 fiyat listesi - 0 kilometre fiyatları

Ortalama %50 oranında bir performans artışı yaşanacak olması İpad kullanıcılarının en çok merak ettikleri noktalar arasında yer aldı. Aynı başarı grafik konusunda da geçerlidir. %40 oranında grafiklerin daha iyi olduğunu söylemek gerekir.

İlk İpad İle Kıyaslanması Nasıl Yapılır?

Yeni nesil olan İpad Pro 11 için kullanılır olması beklenen özellikler ilk İpad ile kıyaslandığında farkı daha net ortaya çıkabiliyor. Tanıtım sırasında da bahsedilen ve üzerinde durulan farklılık ilk ve son İpad arasında yaklaşık 1500 kat hız farkı olduğudur. Piyasayla tanışması beklenen modelin çekirdek ve işlemci iyileştirmesinin ne kadar iyi seviyede olduğunu anlamak bu açıdan bakıldığında daha kolay olur.

Depolama Alanı Nasıldır?

Bir başka önemli değerlendirme kriteri depolama alanı kalitesi ve genişliğidir. Depolama alanı konusunda da kendini geliştirmeyi başaran Apple yeni nesil İpad için 2 TB depolama alanı sunmaya hazırlanıyor.

Bu sayede kullanılan İpad için zaruri durumlar olmadıkça ek depolama alanına gerek kalmaması sağlanıyor. İşlerini tek depolama alanı kullanarak yapmak isteyenler için ideal özellikler barındırdığı şeklinde yorumlar alıyor. Depolama hızında yapılan hızlandırma sayesinde 2 kat daha hızlı depolama yapılması bekleniyor.

Video: M1 işlemcili iPad Pro 2021 inceleme! – Bilgisayarı sattırır mı?

Kamera Özellikleri Nasıldır?

Bu kadar iddialı ve kendine hayran bıraktıran bir İpad ile piyasaya çıkmayı düşünen Apple kamera konusunda da gerekli iyileştirmeleri yapmayı atlamıyor. LİDAR tarayıcı kullanımı konusunda daha gelişmiş seçenekler sunmayı başarıyor.

Ön ve arka kamerası olan modelin 12 MP çözünürlük sunacağı bilgisi de veriliyor. Aynı şekilde video konferans kullanıcılarının crop özelliğini sorunsuz şekilde kullanmasına da imkan veren bir donanımla piyasaya çıkmayı düşünüyor. Daha işlevsel ve başarılı bir kamera anlayışı olduğunu net şekilde ortaya koymuş bulunuyor.

iPad Pro 2021

iPad Pro 2021

5g Teknolojisi Ne Durumdadır?

İndirme hızı konusunda da kesin şekilde iyileştirme ve yenileme işlemleri yapılan modelde bağlantının 5G MmWawe ile desteklenmesine olanak tanınıyor. Kullanılır durumda olmasını bekleyen, hızını test etmek ve 5G kalitesinden yararlanmak isteyenler adına en iyi alternatif kullanımlar ile gelmeye çabalıyor. Ekran 6K kalitede görüntü kalitesi sunduğundan artık görüntülü konuşmaların da kalitesi ön plana çıkmış oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Hallerdeki son balık fiyatları ne kadar? Balık mevsimi geldi!

iPad Pro 11 Kutu İçeriği Nedir?

Yeni nesil bir İPad Pro 11 satın aldığınızda kutunun içerik olarak neleri barındırdığını bilmek gerekir. Kutunun içinde cihazınız ve yanında USB-C şarj aletiniz bulunur. Şarj için verilen bu aksamın uzunluğu yaklaşık bir metre şeklinde ayarlanmıştır. Aynı zamanda 200 W güç adaptörü de verilir. Bu sayede kutunun içinden cihazınız ve şarjı için gerekli olan materyallerin çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kulaklık veya farklı donanımlar için ek ödemeler yapılması gereklidir.

iPad Pro 11 Fiyatları Nelerdir?

2021 yılının en çok dikkat çekenleri arasında bulunan cihazla alakalı olarak fiyat konusunda farklı kriterlerden bahsedilebilir. Ekran büyüklüğü veya depolama alanı genişliğine bakarak bazı çıkış fiyatı rakamlarına ulaşılabilir. 128 gb ve 11 inç olan modeli 8599 TL, 256 GB ve 11 inç olan için 9699 TL, 512 GB ve 11 inç için verilen rakam 11.899 TL şeklinde belirlenmiştir.

Apple resmi sitesinden fiyatları inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

1 TB olması 16.299 ve 2 TB olması 20.699 TL olmasına neden olurken 12.9 inç ekranlar için daha farklı fiyatlandırmalar bulunur. 128 GB olan 11.999 TL, 256 GB 13.099 TL, 512 GB 15.299 TL şeklinde fiyatlandırılır. 12.9 inç ekran genişliğine sahip olmasını istediğiniz model için 1 TB 19.699 TL iken 2 TB 24.099 TL şeklinde satışta olacaktır.

Bunların tamamı ekran kalitesi ve ne oranda depolama gereksinimi olduğuna bağlı şekilde değişiklik gösterdiğinden hemen hemen her ihtiyaca ve bütçeye göre seçenek olduğunu söylemek eksik veya yanlış olmayacaktır.