Google firmasının çevrimiçi özelliklerinden olan Haritalar kısmında gitmek istediğiniz yeri, nasıl gideceğinizi ve yolculuğun ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Fakat Google Haritalar uygulaması bu kadar ile de sınırlı değil. Hangi ulaşım aracını tercih ettiğinize göre farklı varış süreleri ve istikametler oluşturan Google Haritalar, geçtiğimiz yıllarda yurtdışında sunmaya başladığı bir baka özellik sayesinde dikkatleri üzerine çekti. Google Haritalar’ın bu gizli özelliği ile benzin istasyonlarının fiyat tablolarını görebiliyorsunuz.

İlk olarak İspanya’da denendi

Google’ın Haritalar uygulaması kapsamında benzin istasyonlarını ve bu istasyonların fiyat tarifelerini gösteren özelliği ilk olarak İspanya içerisinde kullanılmaya başlandı. Daha sonra ise dünyanın her yerindeki benzin istasyonlarına ait fiyat listelerini görebileceğimiz bir özelliğe dönüştürüldü. özelliğin asıl amacı ise yol üzerindeyken benzin almanız gerektiğinde size en yakın ve en hesaplı benzin istasyonunu seçmenize yardım etmesi. Bu özelliği kullanarak otoyolda yakın bir benzinci bulabilir ve eğer yakınlarda başka bir benzinci var ise fiyatlarını karşılaştırarak sizin için en hesaplı olanı tercih edebilirsiniz. Pek bilinmeyen bu kullanışlı özellik ise aslında yıllardır Google Haritalar içerisinde kullanılmakta.

Google Haritalar’dan benzin istasyonu fiyatları nasıl kontrol edilir?

Google Haritalar uygulaması kullanarak benzin istasyonlarına ait fiyat listelerini görmek aslında oldukça kolay. Haritalar uygulamasını açtığınızda en üst kısımda çıkan arama kısmına ‘benzin istasyonu’ yazmanız yeterli olacak ve bu size yakın çevrenizde bulunan benzin istasyonlarını gösterecek. Burada kırmızı yer işareti ile görünen benzin istasyonlarının isimlerine dikkatli bakacak olursanız hemen isim kısmının altında benzin fiyatı yayınlanmış olarak görünecektir. Aynı şekilde arattığınız benzin istasyonunun bilgiler kısmında da detaylı şekilde benzin fiyatları karşınıza çıkacaktır.

Hangi ürünlerin fiyatını görebilirsiniz?

Google Hartalar uygulamasını kullanarak benzin istasyonlarında bulunan benzin gibi akaryakıtların fiyatlarına erişebilirsiniz. Bu özellik ile yalnızca benzin değil diğer akaryakıt fiyatlarına da erişebilirsiniz. Bu listede benzin7, LPG ve motorin fiyatları karşınıza çıkacak ve kendinize en uygunu tercih edebileceksiniz.

Hem manuel hem de filtreleme ile bulabilirsiniz

Google tarafından hazırlanan filtreleme sistemini kullanarak Google Haritalar uygulamasında yer alan benzin istasyonlarını alaka ve yakınlık özelliklerine göre sıralayarak da görebilirsiniz. Aynı zamanda elinizi harita üzerinde gezdirerek de manuel seyahat modunda farklı benzin istasyonlarına bakabilir, konumunuzu ayarlayarak navigasyon yardımı ile bu benzin istasyonlarına gidebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  2022 Model Opel Astra satış fiyatları belli oldu - 0 km Astra fiyatları

Google Haritalar uygulamasını kimler kullanabilir?

Google Haritalar uygulaması Android telefon kullanıcıları için otomatik olarak yüklenmiş bir sistem uygulamasıdır. Fakat aynı zamanda arama motoru olarak kullandığımız Google’ı tercih ederek burada Haritalar sekmesine girebilir ve yine aynı özellikleri ile Google Haritalar’a erişebilirsiniz. Bu iki işlem aynı işlevde çalışacak ve size en yakın benzin istasyonlarına ait fiyat listelerini kolaylıkla görebileceksiniz. Daha kolay bir kullanım adına ise Android telefon kullanıcıları telefonlarında sistem uygulaması olarak kaydedilen Google Haritalar uygulamasını tercih edebilir.

Dünyadaki tüm benzin istasyonlarının listelerini görebilirsiniz

Google Haritalar uygulamasını kullanarak konumunuza yakın olan benzin istasyonlarına ait fiyatları görebildiğiniz gibi manuel gezinti ya da konum bilgisi girerek dünyanın farklı yerlerinde bulunan benzin istasyonlarına ait fiyat listelerini ortaya çıkarabilir ve bu şekilde farklı yerlerde farklı fiyatlar alan benzinler hakkında bilginizi genişletebilirsiniz.