2010 yılında kurulan ve yıllar içerisinde dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, son yıllarda büyük değişikliklere uğradı. Milyonlarca kullanıcısı olan bu sosyal medya mecrası, fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılırken, yapılan son değişikliklerle birlikte daha geniş kapsamlı bir hal aldı. Kullanıcıların çok sevdiği ve vazgeçemediği Instagram, kullanıcılarına gizli ve herkese açık hesaplar oluşturma imkanı tanıyor. Instagram‘da gizli bir hesap kullanmak ise son derece basit. Profilde yer alan ayarlar menüsünden gizlilik seçeneği seçildikten sonra hesap gizliliği seçeneği seçilerek hesap gizlenir. Gizli hesapların gönderilerini görüntülemek içinse mutlaka o hesabı takip etmek gerekir. Hesap sahibi onayladığı taktirde hesaba erişilse de bazı insanlar bunu çeşitli nedenlerden dolay yapmayı tercih etmiyor ve gizli hesapları görüntülemenin başka yollarını araştırıyorlar. İşte Instagram’da gizli hesapları görmenin yolları.

Gizli hesap, Instagram’ın gizlilik ilkesi ile hazırlanıp ve kullanıcıya sunulan bir seçenektir. Kullanıcıları koruma amacı güden bu özellik, takip isteğine onay verilmeyen kullanıcıların profile ulaşmasını önler.

Instagram’da gizli hesap nasıl görünlür?

Meta isimli teknoloji devi şirketin bir uygulaması olan Instagram, ücretsiz bir uygulamadır ve Instagram ile kullanıcılar tarafından video, fotoğraf, hikaye gibi çok sayıda formda gönderiler paylaşılır. Instagram, kullanıcılarına gizli ve herkese açık hesaplar oluşturma imkanı tanır. Instagram’daki gizli hesapları görmek için pek çok uygulama bulunur. Bu uygulamalar güvenli uygulamalar değildir ve gelişmiş bir güvenlik duvarına sahip olan Instagram, bu uygulamaları çoğu zaman engeller. Gizli hesabı görmenin en güvenli yolu o hesaba takip isteği göndermektir ancak bunun tercih edilmediği durumlarda bahsettiğimiz uygulamalar kullanılabilir. Bu uygulamaları kullanmak hesap güvenliği açısından risk barındırır ve tavsiye edilmez. En azından hesaba sahte bir hesaptan istek göndererek bu sorun çözülebilir.

Instagram’ın bilinmeyen özellikleri

  • Fotoğraf ve video kalitesini koruma 

Instagram’da hikaye olarak paylaşılan fotoğraf ya da videoların kalitesini büyük oranda düşer. Instagram’da düşen kaliteyi yüksekte tutmak için “Ayarlar -> Hesap -> Veri Kullanımı” adımlarını izleyin ve “Yüksek Kalitede Yüklemeler” seçeneğini seçin. Bu seçeneği işaretlediğinizde hikaye attığınızda fotoğrafa uygulanan sıkıştırma oranı düşer.

  • Gönderiyi başa tutturma
İLGİLİ MAKALE  Instagram gönderiye müzik nasıl eklenir?

Instagram’da diğerlerine nispeten daha yeni bir özellik olan gönderiyi başa tutturma özelliği, profilinizde bulunan herhangi bir gönderiyi öne çıkarmanızı ve o gönderinin profilin en başında bulunmasına neden olur. Gönderiyi öne çıkarmak için gönderinin sağ üst köşesinde bulunan üç noktanın üzerine dokunun ve “Profiline Tuttur” seçeneğini seçin. Bu sayede gönderiniz öne çıkacaktır.

  • Bir başkasının gönderilerini öne çıkarma 

Instagram’da takip ettiğiniz birinin gönderilerini öne çıkarmak için de o kişinin profiline girip “Takip” seçeneğine basarak “Favorilere Ekle” seçeneğini seçin. Bu sayede dilediğiniz kişinin gönderileri ana sayfada öne çıkacaktır.

  • Yazı eklerken satır sonuna gelme 

Instagram’da hikaye paylaşacaksınız ve bir fotoğraf ya da bir videonun üzerine yazı eklemeniz gerekiyor. Bunun için en kısa yol şu: Klavyede bulunan “123” tuşuna basmak. Bu sayede yazının en son satırına gelirsiniz.

  • Gönderide hashtag gizleme 

Instagram hesabınız herkese açıksa ve gönderinizin diğer kullanıcılar tarafından görülmesi için hashtag kullanıyorsanız gönderinin açıklama kısmını hashtag ile doldurmak görüntü açısından karmaşık bir durum yaratabilir. Gönderinin açıklama kısmının çok karmaşık görünmemesi için boş satır bırakmak iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü Instagram, 3 satırı aşan açıklamada, açıklamanın kalan kısmını otomatik bir şekilde gizler. Ancak aynı zamanda Instagram’da boş satır bırakma seçeneği olmadığından satırlara “.” koyabilir ve boş satır oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde de hashtagler görünmez.