Instagram hikaye indirme işlemi, son zamanlarda çokça merak edilen bir konu. Instagram’dan birinin hikayesini indirmek de mümkün, kendi hikayenizi indirmek de. Instagram’da hikaye indirmek, herhangi biri tarafından paylaşılan bir hikayenin telefona kaydedilmesi için gerekli bir işlemdir. Instagram’da videolu ya da fotoğraflı hikayeleri indirmek oldukça kolay bir işlemdir. Peki, Instagram’da hikaye nasıl indirilir?

Instagram hikayeleri nasıl indirilir?

Instagram hikayeleri hikayeyi paylaşan kişiler tarafından da indirilebilir, başka kullanıcılar tarafından da. Instagram hikayelerini kaydetmek için pek çok kişi genellikle hikayenin ekran görüntüsü alır ve fotoğrafı kaydetmiş olur ancak bu işlem sesli veya görüntülü hikayeler için geçerli olmaz.

Instagram’da kendi hikayen nasıl indirilir?

Instagram hikeyesini, hikayeyi paylaşan kullanıcı tarafından indirmek son derece kolay bir işlemdir. Instagram’da kullanıcının kendisine ait olan hikayeyi indirme işlemi için paylaşılan tüm hikayenin alt kısmında bir indirme tuşu vardır. Hikayeyi paylaşan Istagram kullanıcısı, kendi hikayelerini hiçbir ekstra uygulama kullanmadan direkt olarak Instagram’daki hikayeler kısmında bulunan indir seçeneği ile kolaylıkla indirebilirler. Instagram’da paylaşılan hikayenin süresi dolsa bile kaydetme işlemi yapılabilir. Çünkü Instagram, hikayeleri arşivler ve böylelikle kaybolan hikayeleri indirmek için bir arşiv ortamını hizmete sunar. Instagram’da hikaye arşivine girmek için de ilk olarak Instagram’da profil kısmına, daha sonra ise sağ üst kısımda yer alan üç çizgiye dokunulur ve arşiv seçeneği seçilir. Arşive giden hikayelerinizi böylelikle kolayca görüntüleyebilir ve süresi dolan hikayelerinizi telefonunuza indirebilirsiniz.

Instagram’da bir başkasının hikayesi nasıl indirilir?

Instagram’da başkasının hikayesini indirmek için başka uygulamalar kullanmak şart. Bu uygulamalardan çok sayıda vardır ancak en popüler olanı hikaye linkini kopyalayarak hikaye kaydetmeye yarayan bir uygulama olan Story Saver uygulamasıdır.

Instagram’da başkasının hikayesini indirmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 1. Story Saver uygulamasını telefonunuza indirin.
 2. İndirmek istediğiniz hikayeyi Instagram’da açın.
 3. Hikayenin üst kısmında bulunan üç noktaya tıklayın ve hikaye bağlantısını kopyala seçeneğini seçin.
 4. Kopyaladığınız hikaye bağlantısını, “Story Saver” uygulamasında bulunan arama butonuna yapıştırın.
 5. Hikayenin yüklenmesini bekleyip “İndir” butonuna tıklayın ve kolayca cihaza kaydedin.
İLGİLİ MAKALE  Instagram'da zaman ayarlı paylaşım nasıl yapılır? (Kaynak: soru.com.tr)

Instagram’da Story Saver ile yapılan bu işlem yalnızca Android telefonlar içindir. IOS ile bu işlemi yapabilmek için Repost Story For uygulamasını aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Instagram’ın bilinmeyen özellikleri

 • Fotoğraf ve video kalitesini koruma özelliği 

Instagram’da hikaye olarak paylaşılan fotoğraf ya da videoların kalitesini büyük oranda düşer. Instagram’da düşen kaliteyi yüksekte tutmak için “Ayarlar -> Hesap -> Veri Kullanımı” adımlarını izleyin ve “Yüksek Kalitede Yüklemeler” seçeneğini seçin. Bu seçeneği işaretlediğinizde hikaye attığınızda fotoğrafa uygulanan sıkıştırma oranı düşer.

 • Gönderiyi başa tutturma özelliği

Instagram’da diğerlerine nispeten daha yeni bir özellik olan gönderiyi başa tutturma özelliği, profilinizde bulunan herhangi bir gönderiyi öne çıkarmanızı ve o gönderinin profilin en başında bulunmasına neden olur. Gönderiyi öne çıkarmak için gönderinin sağ üst köşesinde bulunan üç noktanın üzerine dokunun ve “Profiline Tuttur” seçeneğini seçin. Bu sayede gönderiniz öne çıkacaktır.

 • Bir başkasının gönderilerini öne çıkarma özelliği 

Instagram’da takip ettiğiniz birinin gönderilerini öne çıkarmak için de o kişinin profiline girip “Takip” seçeneğine basarak “Favorilere Ekle” seçeneğini seçin. Bu sayede dilediğiniz kişinin gönderileri ana sayfada öne çıkacaktır.

 • Yazı eklerken satır sonuna gelme özelliği 

Instagram’da hikaye paylaşacaksınız ve bir fotoğraf ya da bir videonun üzerine yazı eklemeniz gerekiyor. Bunun için en kısa yol şu: Klavyede bulunan “123” tuşuna basmak. Bu sayede yazının en son satırına gelirsiniz.

 • Gönderide hashtag gizleme özelliği 

Instagram hesabınız herkese açıksa ve gönderinizin diğer kullanıcılar tarafından görülmesi için hashtag kullanıyorsanız gönderinin açıklama kısmını hashtag ile doldurmak görüntü açısından karmaşık bir durum yaratabilir. Gönderinin açıklama kısmının çok karmaşık görünmemesi için boş satır bırakmak iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü Instagram, 3 satırı aşan açıklamada, açıklamanın kalan kısmını otomatik bir şekilde gizler. Ancak aynı zamanda Instagram’da boş satır bırakma seçeneği olmadığından satırlara “.” koyabilir ve boş satır oluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hashtagler görünmez.

 • Filtre yoğunluğu ayarlama özelliği 

Instagramda bulunna filtreler, maksimum yoğunlukta olacak şekilde ayarlanmıştır. Varsayılan olarak değil de manuel olarak ayarlamak içinse filtreye üst üste iki kere dokunup dilediğiniz yoğunluğu ayarlayabilirsiniz.