En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram zaman zaman bizi beğeni, yorum, takip etmek gibi eylemlerde kısıtlıyor. Sosyal medyanın günümüz şartlarında hayatımızı büyük ölçüde etkilemesiyle bu durum can sıkıcı olabiliyor ve kullanıcılar bu tip sorunlara hızlı bir çözüm önerisi arıyor.

Yeni açılan Instagram hesapları ilk başta beğeni ve takip işlevlerinde belirli bir kotayla sınırlandırılır. Instagram hesapların güvenilir olduğunu tespit etmeden önce yeni açılan hesapları riskli olarak görür ve aşamalardan geçirir. Hesap açıldıktan sonraki birkaç saat gözlemlenir ve anormal seviyede beğeni, yorum, takip işlemlerinde risk altında görülerek hesabın belli özellikleri spamlanır.

Instagram’a uzun zamandır üye olan kullanıcılar riskli kısımda değil güvenli hesap kısmında görülür. Güvenli görünen bu hesapların beğeni, yorum, takip işlemleri daha esnektir. Yine de hesap eğer beğeni için herhangi bir kısıtlamayla karşı karşıya kaldıysa, hesapların aktiflik durumuna, daha önce engel yiyip yemediğine, hali hazırda başka bir engelinin olup olmadığına göre değişse de ortalama on sekiz saat içerisinde beğeni engelinin kalkması beklenir.

Instagram’ın farklı sebeplerden uygulamış olduğu beğeni kısıtlamasını Instagram’ın belirlediği zaman diliminden önce kaldırmak mümkün değildir. Engel yenilen süre içerisinde başka engeller yenmemeli ve beğeni yapılmaya çalışılmamalı.

Instagram Beğeni Engeli Neden Olur?

Instagram’ın beğeni engeline takılmak için hesaplar için koyulan sınırın aşılması lazım. Uzun süreli ve özellikle aktif Instagram kullanıcıları artık Instagram algoritmasının güvenli hesap kategorisinde olduğu için bu hesapların beğeni yapabileceği aralık saatte 350 paylaşım beğenme şeklindedir.

350 paylaşımın üzerine çıkıldığı durumlarda hesaplara geçici beğeni engeli getirilir. Bu engellerin yaklaşık 18 saat gibi bir süre sonunda kalkmasıyla hesaplar beğeni yapmaya tekrardan devam edebilir.

Instagram Beğeni Engeli Tekrarlanırsa Ne Olur?

Instagram’ın on sekiz saat gibi geçici bir süreliğine getirdiği kısıtlama tekrarlanmaya devam edilirse, hesap güvenli hesap algısından çıkıp riskli duruma gelir. Bunun sonunda da hesabın komple kilitlenmesi ve tekrar açılamaması gibi durumlar söz konusu hale gelir. Hesabın kalıcı olarak silinmemesi için geçici engellemelerin sürekli hale gelmemesi sağlanır. Başlangıçta on sekiz saat geçici beğeni engeli bir süreden sonra kırk sekiz saate kadar çıkabilir.

Beğeni Engeli İçin Nereye Başvurulmalı?

Bu engellemelerin her biri algoritma tarafından saptanan anormal hareketlerin sonucu olarak nitelendirilebilir. Bu engellemelerin hiçbiri herhangi bir insan tarafından konulmaz veya kaldırılmaz, bu nedenle algoritmaların hata payı da daha azdır. Eğer hesabınızın beğeni engeli almasında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ve hesabınızla ilgili destek almak istiyorsanız şu aşamaları takip etmelisiniz.

  • Instagram hesabınıza giriş yapın.
  • Profilinize girin.
  • Profil sayfasının sağ üstündeki üç çizgiye basın.
  • Açılan sekmeden ayarlara gidin.
  • Yardım kısmına girerek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Yardım talebinde bulunduktan sonra değerlendirilmeye alınacaksınız. Ancak çoğu zaman hesaplar için böyle bir talepte bulunmasına gerek kalmadan beğeni engeli kısa süre içerisinde kaldırılarak sorun ortadan kaldırılır.

Video: Instagram Beğeni Yorum Takip Engeli Nasıl Kaldırılır ? Instagram Engel Kaldırma

Beğeni Engeli Kalkmadı Ne Yapılmalı?

Instagram’ın algoritmaları profilinizde bir anormal aktivite fark edip beğeni engeli koymuş olsa da bu engellerin kaldırılma aşaması daha detaylı bir süreçten geçer ve daha uzun olur. Her geçen gün Instagram’ın aktif üye ve yeni üye sayısının artmasıyla sorunlar, geri bildirimler, engellenen hesaplar da beraberinde artıyor. Beğeni engeli kırk sekiz saat içerisinde yeniden aktif hale gelmediyse anca hesabınıza girerek takip, yorum, mesajlaşma ve rahat gezinme yapabiliyorsanız hesabınızın engelinin açılmasına az kalmış demektir.