Instagram; sosyal paylaşım ve etkileşim olanağı sunan, sosyal medya uygulamalarının başında olan ve birçok farklı yaş kesitinden insana hitap eden bir platformdur. Instagram üzerinden takip edilen ve takipçi olarak bulunan insanların görebilecek olduğu, hikaye veya post adı verilen paylaşım içerikleri bulunur. Hikayeler yirmi dört saat sonra kaybolurken, istenildiğinde öne çıkarma oluşturularak profil üzerinde sabit hale gelmesi de sağlanabilir. Ancak bazı sorunlarda, Instagram hikayesinin arşivde gözükmediği fark edilebilir. Arşivde gözükmeyen hikayeler için; çözüm yolunun ne olduğu, hikayelerin nasıl kurtarılabileceği ve arşivde gözükmeyen hikayeyi bulmak için nelerin gerektiği, sorgulanmalıdır.

Instagram Hikaye Arşivde Neden Gözükmüyor?

Instagram hikayelerinin arşivde görünmemesinde genellikle tek etken bulunmaz. Hikayelerin arşivde neden gözükmediği bilindiğinde, kısa sürede kurtarma yapılabilecektir.

Bu durumda, hikayelerin arşiv içerisinde gözükmeme nedenleri başlıca;

  • Hikaye paylaşımı yapılacak olduğu esnada internet ağ bağlantı gücünün zayıflaması veya tamamen ortadan kalkması
  • Paylaşılmış hikayenin yirmi dört saat dolarak ve kendiliğinden kaybolması beklenmeden silinmesi
  • Hikaye paylaşımı yapıldıktan sonraki yirmi dört saat içerisinde hesabın dondurulması veya geri dönüşü olmadan kapatılması
  • Hikayenin; sosyal hayatın akışına, hukuk düzenine veya toplumsal norma aykırı ögeler içeriyor olması

Gibi nedenlerdir. Bu nedenlerden yalnızca birinde hikayenin arşivde gözükemeyeceği gibi, birden fazla etkende de arşivden hikayelere erişilemeyecektir.

instagram

instagram

Instagram Hikaye Arşivde Gözükmeme Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram üzerindeki hikayelerin arşivde görünmediği fark edildiğinde, instagram destek birimlerin yardım talep edilmelidir. İlk olarak, eğer Instagram hesabının açık olduğu esnada özel olarak cihaza indirilip yüklenmiş olan ve hikayelerin kesinlikle arşive kaydedilmesini sağlayan uygulamaların olması gerekir. Bu uygulamalar mevcut olmadığında veya hikaye arşivde bulunamadığında cihaza kurulması halinde bireysel olarak sorun çözülemeyecektir.

Destek birimlerine, konuyla ilgili olarak ve silinen hikayenin paylaşıldığı tarih aralıkları vurgulanarak mail atılması gerekir. Mail içerisinde; belirtilen tarihlerde paylaşılan hikayelerin arşivde olmadığı, hikayelerin arşive aktarılmasının talep edildiği ve mail adresi üzerinden destek birimlerinden dönüş beklenildiği belirtilmelidir. Bu süreç sonrasında, instagram platformu tarafından değerlendirilen talep, bir iş günü ile otuz iş günü içerisinde sonuçlandırılarak hesap kullanıcısına iletilecektir.

İLGİLİ MAKALE  Instagram üzerinden profiline kimin baktığı nasıl anlaşılır?

Instagram Hikaye Arşivde Gözükmüyor Sorunu İçin Ne Yapılmalıdır?

Instagram’da yaşanabilecek ve hikayelerin arşiv kaydında kalıcı olarak bulunmuyor olması sonucunu doğuracak durumlar, baştan alınacak önlemlerde ortadan kaldırılabilir. Öncelikle, hikayelerin kalıcılık süresi dolu dolu yirmi dört saattir. Yani, saat olarak yirmi dört saatin dolması ancak dakika eksikliği nedeniyle bir tam günün sona ermemesi halinde hikayeler silinmemelidir. Ayrıca, her zaman Instagram kullanıcısı tarafından manuel olarak silinecek hikayeler arşivden kalıcı olarak silinir ve destek ekipleriyle kurulacak irtibatlar sonucunda az da olsa kurtarılma olanağı taşır. Bunun yanında, paylaşılan hikaye içeriğinde; küfür, cinsel saldırı, topluluk değerlerinin aşağılanması ve ayrımcılığa sürükleyen içerikler olabilir.

Topluluk kurallarını aşağılayan ve aykırı olan bu hikayeler, bünyesinde kayıtlı olan yazılımlar sonucunda Instagram tarafından otomatik olarak ortadan kaldırılır. Bu tür içeriklerin kaldırılması durumunda alınmak istenen destek içeriklerine olumlu yanıtlar verilmesi ve kişinin paylaştığı hikayesini arşivde görmeyi beklemesi ise mümkün değildir. Arşivinde her hikayesinin olmasını isteyen sosyal medya kullanıcıları, paylaşımlarda bunları göz önünde bulundurmalıdır.