Instagram; küresel olarak çok geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan, en fazla tercih edilen sosyal medya uygulaması olan ve insanların sosyal içerikli paylaşımlar yapmasını mümkün kılan bir sosyal medya platformudur. Instagram kullanımının yaş sınırı olarak geniş aralıklara dayanması ve küresel bir kullanım alanı bulmasına bağlı olarak da, uygulama geliştirici kişiler tarafından yeni güncellemeler ve sorun çözümleri yapıldığı görülecektir.

Burada, çözümü olmasına rağmen karşı karşıya kalındığı zaman can sıkıcı olan hikayelerin arşivden silinmesi sorunu için de çözümler vardır. Konu kapsamında; arşivden silinen hikayelerin geri getirilip getirilemeyeceği, geri getirme sürecinin nasıl işleyecek olduğu ve arşivden silinen hikayelerin hangi durumlarda geri getirilemeyeceği, bilinerek beklenti oluşturulmalıdır.

Instagram Arşivden Silinen Hikayeleri Geri Getirmek Mümkün Mü?

Instagram üzerindeki bazı teknik sorunlar veya sosyal medya kullanıcının kendisine ait teknik sorunlara bağlı olarak hikayeler arşiv üzerinden silinebilir. Bu tür durumlarda, tam olarak silinme nedeni tespit edilen hikayelerin bir kısmı yeniden arşiv üzerine getirilebilirken, bir kısmı da ne yapılırsa yapılsın yeniden arşive gelmeyecektir. Her iki duruma neden olan tüm etkenleri bilmek, silinmesi istenmeyen hikayeleri en iyi şekilde koruyabilmek adına gerekecektir.

Instagram Arşivden Silinen Hikayeler Hangi Durumlarda Geri Gelir?

Instagram arşivindeki hikayeler silindiği zaman, mazur görülebilecek durumla silinen içerikler kurtarılabilir.

Buradan çıkarımla, Instagram arşivden silinen hikayeler şu durumlarda geri gelir:

  • Hikayelerin zaman sınırı tam olarak yirmi dört saattir. Bu süre sonlanmadan önce herhangi bir yanlış işlemle hikayenin silinmiş olması durumunda
  • Instagram üzerindeki donma veya çökme gibi ciddi sorunlar yaşandığı için hikayeler arşivden kaldırılmışsa
  • Hikaye paylaşılırken internet bağlantı seviyesinin düşmesinden dolayı arşive hikayenin düşmediği durumlarda

Olacak şekilde, özellikle teknik arızalara veya sorunlara dayanan arşivde görünmeme durumunda hikayeler geri getirilebilir.

Instagram Arşivden Silinen Hikayeler Hangi Durumlarda Geri Getirilemez?

Instagram üzerinden işlenebilen siber suçlar ve bireysel veya toplumsal olarak saldırılar, hesapların denetiminin sıkı tutulmasına neden olmuştur. Topluluk kuralları çatısı altında ele alınan bu durum, toplumsal huzurun bozulması yönündeki adımlara engel olmak amacıyla geliştirilmiştir.

Bu hususta, paylaşılan hikaye içeriklerinin; belirli bir ırkı, insan düşüncesini, dinleri veya farklı kültürel değer ve olayları hedef alarak aşağılaması durumunda hem hikaye kısa sürede silinecektir, hem de ne yapılırsa yapılsın hikayeler yeniden arşive yüklenmeyecektir.

İLGİLİ MAKALE  Instagram'da takipten çıkarıldığınız nasıl anlaşılır? (Kaynak: izlehaber.com)

Bu konuda kesin kararın olması, destek birimlerine yapılacak yoğun taleplere rağmen arşive hikayenin yeniden yüklenmesine engel olur.

Instagram Arşivden Silinen Hikayeler Nasıl Geri Getirilir?

Instagram’daki arşivden silinen hikayeler, topluluk kurallarına aykırı olmadıkları müddetçe, destek alanına atılacak mail aracılığıyla kurtarılabilir. İlk olarak, Instagram platformu yardım masası alanına girilir. Kullanıcının geri dönüt almak istediğinde kullanacağı ve hikayesini arşive yüklemek istediği hesaba ait olan mail adresi ilgili alana yazılır ve ilerleyen aşamalara geçilir.

Bu aşamada, boşluklar halinde verilen ve doğrulanması talep edilen alanların eksiksiz olduğuna emin olunur. İşlemin tamamlanmasıyla, yedi ve otuz iş günü içerisinde Instagram destek masası dönüşü alınacaktır. Hikayelerin arşive yüklenme olanağı olması halinde, süre sonrasında silinen hikayeler yeniden elde edilmiş olur.

İzleyin: Instagram silinen hikayeleri geri getirme