11 yıldır hayatımızda olan instagram, kurulduğu tarihten itibaren birçok yenilikler getirerek eski lansmanından çok farklı bir platforma dönüştü. 1 milyar kullanıcısıyla, 6. en çok kullanan sosyal ağdır. instagram Ağustos 2016 yılında en büyük başarılarından birine imza attı. Bu başarısı instagrama snapchat’taki gibi hikaye kısmı eklemesiydi.

İnstagram hikayeleri kullanıcılar tarafından çok aktif bir şekilde kullanılıyor. İnsanlar artık normal gönderilerden çok instagram hikâyelerini izliyor. Profilinde gönderi olarak resim paylaşmaktansa, instagrama hikâye olarak koyma oranı daha da arttı. 24 saat içerisinde kaybolan bu özel gönderileri nasıl kullanacağınıza hâkim olmak için instagram hikâyeleri hakkında detaylı bilgilendirme yapalım.

Seyredin: Instagram Hikayeler için 5 İpucu | Instagram Müzik, Hikayede Kolaj ve Dahası!

İnstagram hikâye paylaşımı 15 saniye görüntüleme süresi olup profilinize sabitlemediğiniz sürece 24 saat profilinizde görünme özelliği olan özelliktir. Hikâyelerinizi ister fotoğraf ister video olarak atabilirsiniz paylaşacağınız içerik, dik veya yatay nasıl çekilmiş olursa olsun hiç fark etmiyor. İnstagram paylaşacağınız hikâyeleri isterseniz dik isterseniz yatay konuma getirip paylaşım yapmanıza izin veriyor.

Paylaştığınız instagram hikâyelerine; gif ekleyebiliyorsunuz, istediğiniz kişiyi etiketleyebiliyorsunuz, yazı ekleyebiliyorsunuz, şekiller çizebiliyorsunuz, soru sorabiliyorsunuz, size soru sormalarını sağlayabiliyorsunuz, konum gönderebiliyorsunuz ve anket yapabiliyorsunuz önerebileceğiniz bir sitenin linkini bırakabiliyorsunuz.

İnstagram Hikâyeleri Nasıl Kullanılır

Anasayfanızın en üst kısmında takip ettiğiniz kişilerinizin profil resmi ve kullanıcı adı liste halinde görünmektedir. Bu listede takip ettiğiniz kişilerin hikâyelerini görebilirsiniz. Bu hikâyeleri henüz izlemediyseniz etrafı kırmızı bir halka ile çevrilidir. Sadece yakın arkadaşlara açılan hikâyelerde ise bu yuvarlak çizgi yeşil renktedir.

Seyredin: INSTAGRAM GÖNDERİ HİKAYE DE NASIL PAYLAŞILIR ?

Hikâyeye tıkladığınızda karşınızda takip ettiğiniz kişinin paylaştığı resim veya videoyu göreceksiniz. Bu video 15 saniye görüntüleniyor. Bakmak istediğiniz kullanıcının hikayesine tıkladığınızda resmi açılıyor ve resim açılan ekranın en alt kısmında paylaşmış olduğu resmi için kendisine bir şeyler yazmak isterseniz diye bir mesaj bölümü eklenmiş aynı zamanda sadece küçük bir emoji göndermek isterseniz direkt emoji kısmına basarak emoji ile de söylemek istediğini belirtebilirsin veya tepkini gösterebilirsin.

İnstagramda Hikaye Ekleme

İnstagramda Hikaye Ekleme

İnstagram Hikâye Nasıl Paylaşılır?

İnstagramda hikaye ekleme işlemi oldukça pratik bir işlemdir. Profilinize girdiğinizde instagramda kendi ana sayfa, yani takip ettiklerinizin gönderilerini gördüğünüz sayfanın üzerinde bulununan bölümde, listenin en başında önce kendi profil resminizi göreceksiniz ve sağ alt köşedeki artı işareti olacağını fark edeceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Instagram hesabı kurtarma - Instagram hesabını geri alma 2022

Profil resminize tıkladığınızda sizi direkt hikaye paylaşma ekranına atacaktır. Direkt instagram hikayeler kısmında telefonunuzun kamerası açılacak. İster o an kameranızı kullanarak resim çekersiniz veya isterseniz galerinizi açar, resim seçersiniz ve o resmi paylaşırsınız.

Eğer resim çekecekseniz; instagram hikayelerde kamera ekranı açıkken, ekranın altında ve ortada olan yuvarlak beyaz simgeye basarak resim çekebilir ve aynı simgeye basılı tutarak video kaydedebilirsiniz.

Albümünüzden resim seçmek istiyorsanız sol alt köşede kare şeklinde albümünüzde bulunan resimlerin bir örneğini göreceksiniz ona tıkladığınızda karşınızda albümünüzü göreceksiniz. Albümden istediğiniz resmi seçebilirsiniz.

Her iki işlemden birini yaptıktan sonra sağ alt tarafta gönder butonuna basın ve instagram size iki seçenek sunacak;

  • Hikayen
  • Yakın Arkadaşlar

Bu iki seçenekten birini seçerek Mavi butonlu paylaş kısmına basmanız hikayenizi başarıyla paylaşmanızı sağlar.

Video: 10K OLMADAN YUKARI KAYDIR | Instagram Link Ekleme Nasıl Yapılır? | 2021

İnstagramda Yakın Arkadaşlar Paylaşımı

İnstagram hikayelerde yakın arkadaşlar için ayrı bir paylaşım seçeneği de koymuş. Yakın arkadaşlar için istediğiniz bir liste oluşturuyorsunuz. Paylaştığınız resmi sadece o kişiler görebiliyor. Seçtiğiniz kişilere instagram tarafından, onu yakın arkadaşlar listesine eklediğinize dair bir bildirim gidiyor. Yakın arkadaşlar olarak İçerik paylaştığınız zaman da profil resminizin çevresinde ana sayfada kırmızı yerine yeşil bir halka ile görünüyor.

İnstagram Hikayesinin Çeşitli İşlevleri

İnstagram Hikayesi özelliğini kullanırken paylaşacağınız resme birden fazla işlev yaparak paylaşım yapabilirsiniz.

Şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Metin ekleme
  • Boomerang
  • Kolaj Resim yükleme
  • Birden fazla çekim
  • Seviye
  • Fotoğraf kabini
  • Eller Serbest

Bu işlevlerle resminizi nasıl çekeceğinizi seçebilir akabinde paylaşabilirsiniz. Resmi çektikten sonra veya albümden resim seçtikten sonra ekran üzerinde çıkan bazı fonksiyonlar var. Sol üst köşede çarpı işaretine tıklarsanız resim kapanır.

Sırasıyla aşağı doğru bakan fonksiyon resmi indir demektir. Hemen yanında Gif, emoji, konum gibi damgalama yapacağınız fonksiyon mevcut. Yine tam yanında elle yazı veya şekil çizebileceğiniz fonksiyon ve hemen yanında da yazı karakterlerini kullanacağınız fonksiyon mevcuttur.

İnstagram Hikayelerine Müzik Ekleme

İnstagram hikayeler, sadece görsel değil aynı zamanda kulağa da hitap ediyor. Seçtiğiniz resme uygun ya da o anki duygu durumunuza uygun müzikler paylaşabilirsiniz. Müzikle resmin hoş kombinasyonu takipçilerinizin dikkatini çekebilir.

Müzik eklemek için yapmanız gereken adımlar Şunlar; öncelikle hikaye ekle kısmında resminizi ekleyerek sol üst fonksiyonlardan kare şeklinde görülen fonksiyona tıklayıp müzik kısmına basıyorsunuz. istediğiniz şarkının adını yazarak listeden bulup ekliyorsunuz.

İLGİLİ MAKALE  İnstagram'da fake hesaplar nasıl anlaşılır? (Kaynak: soru.com.tr)

15 saniye görüntüleme süresi olan paylaşımınızda şarkının istediğiniz sözünü seçerek o kısmı ekleyebiliyorsunuz. İsterseniz ekranda şarkı sözü isterseniz sadece sanatçının adını görünebiliyor. Bu tercihi yaparken ekranda çıkan müziğe tıklayarak değiştirip seçebiliyorsunuz.

İnstagramda Hikaye Ekleme

İnstagramda Hikaye Ekleme

İnstagram Hikayede Etiketlendiğin Resmi Paylaşmak

İnstagram Hikayede Takipçileriniz veya diğer kullanıcılar sizi bulunduğunuz ya da herhangi bir resmin üstüne etiketleyip bunu kendi hikayelerinde paylaşabilir. Bu etiketlendiğiniz resmin bilgisi size direkt mesaj ile bildiriliyor ve size bunu profilinizde paylaşmak ister misiniz diye soruluyor. Hikayenizde paylaşmak için paylaş butonuna bastığınızda resmi paylaşmış oluyorsunuz.

Etiketlediğiniz kişinin ismini görmelerini istemiyorsanız ufak bir hile yapabilirsiniz. Ekran arka plan ile etiketlediğiniz ismi aynı renk yaparsanız. Bu ismi fark etmeyeceklerdir. İkinci bir hile ise etiketlediğiniz ismin üstüne gif koyarak etiketi kapatabilirsiniz. Bu yapacağınız ufak hileler ile instagram takipçileriniz etiketlediğiniz ismi göremeyecektir.

İnstagram Hikayelerini Sessize Alma

İnstagram Hikayelerinde Takip ettiğiniz kişilerin hikayelerini görmek istemezseniz onları sessize alarak hikayelerini anasayfanızda görmezsiniz. Hikayeleri İsmini aratarak profiline girdiğinizde görebilirsiniz. Sessize aldığınız ile ilgili herhangi bir bildirim yine takip ettiğiniz o kişiye gitmeyecektir.

İnstagram Hikayelerinde Verileri Görme

İnstagram hikayelerinde paylaştığınız resme kimlerin baktığını görebiliyorsunuz. Paylaştığınız resmin üstüne tıklayarak sol alt kısımda kalan fonksiyona tıkladığınızda resminize bakan kişilerin listesi çıkıyor. Çıkan listedeki sıralama tamamen instagramın kendi işleyişine göre verdiği bir sıralama olmakla beraber neye göre sıralandığına dair net bilgi bulunmamakta.

İnstagram Hikaye Sil Paylaş Kaydet

İnstagram hikayelerini, 24 saat dolmadan kendiniz de silebilirsiniz. İnstagram bunun için paylaştığınız resmin üzerine geldiğinizde sağ alt köşede üç noktanın üst üste durduğu ve hemen altında daha fazla yazan seçeneğe tıkladığınızda birden fazla fonksiyon çıkacaktır.

İlk seçenek olarak sil butonu çıkacak oraya bastığınızda instagramdan kalıcı olarak çıkarabiliyorsunuz. Yine aynı seçenek içerisinde resminizi kaydetmek için kaydet butonu direkt mesaj olarak atmak için gönder fonksiyonu mevcut.

Hikayede kalmasını istemiyorsanız ” Gönderi olarak paylaş ” fonksiyonuna tıklayarak ana sayfada profilinizde paylaşabilirsiniz. Bağlantıyı kopyalayarak bağlantı adresini başkasıyla paylaşabilirsiniz.

İnstagram Hikaye Ayarları

İnstagram hikayelerini gizlemek istediğin kişiler olabilir düşüncesini es geçmemiş ve instagram hikaye ayarları kısmından, hikayelerini gizlemek istediğin kullanıcının adını seçerek gizleyebiliyorsun. Bu yapacağınız gizlilik ile alakalı herhangi bir bildirim gitmeyecek.

Hikaye ayarlarınızdan mesaj yanıtlama izin seçenekleri de mevcut. Eğer isterseniz Mesaj kısmını kapatabilirsiniz. İnstagram, hikayelerinizi kendi hikaye arşiv kısmına veya telefonunuzun galerisine kaydetme seçeneklerini de sunmuş. Bu özellikleri açmak ya da kapatmak yine sizin tercihinize bırakılmış.