Her elektronik aletler gibi telefonlar da radyasyon yaymaktadır. Ancak akıllı ve cep telefonlarının yaydığı radyasyon insanlara çok fazla zarar vermemektedir. Akıllı ve cep telefonlarının yaydığı radyasyonlar ise SAR değeri ile ölçülmektedir.

Avrupada en fazla 2 SAR değerindeki telefonlar satılabiliyor

Avrupa2nın belirlediği en yüksek SAR değeri limiti 2’dir. SAR değeri W/Kg ile ölçülmektedir. Telefon üreticileri bu değerlere oldukça dikkat etmek zorundadır. Eğer dikkat etmeyip yüksek SAR değerine sahip telefon üretirlerse, Avrupa pazarında üretmiş oldukları yüksek SAR değerine sahip telefonları satamazlar. Genellikle Çinli üreticiler, daha ucuz modüller kullandıkları için Çinli telefon üreticilerin akıllı telefonlarındaki SAR değerleri daha yüksek oluyor. Fakat Çinli telefon üretici firmalar da yavaş yavaş Avrupa pazarına girdikleri için ürettikleri akıllı telefonlarının SAR değerlerine dikkat etmeye başladılar. Avrupa’ya göre 2 ve daha üstünde bir SAR değerine sahip olan akıllı telefonlar, insan sağlığını tehdit ediyor.

Radyasyona maruz kalmanın sonuçları nelerdir?

Radyasyon, sağlık endüstrisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle tıbbı görüntüleme tekniklerinin hemen hemen hepsi radyasyon sayesinde yapılabiliyor. MR ve röntgen gibi tekniklerin hepsinde radyasyon mevcuttur. ANcak akıllı telefonlardaki radyasyon değerleri, tıbbi görüntüleme tekniklerindeki radyasyonlardan oldukça düşüktür. Ancak yüksek SAR değerine sahip akıllı telefonlar da vücutta hasar bırakabilir. Ancak bu hasarlar uzun vadede ortaya çıkacaktır.

Yüksek SAR değerine sahip akıllı telefon kullanların çoğunda, ileriki yaşlarda iktidarsızlık görülebiliyor. Bunun yanında ise beyin hücelerinde azalma da en büyük etkilerden biri olabiliyor. Telefonlardaki radyasyonun bu denli sıkıntılı olabilmesinin nedeni ise akıllı telefonlarda bulunan 4G ve 5G gibi yüksek bant genişliğine sahip iletişim teknolojileri. Bu tür iletişim teknolojilerinin kullanılabilmesi için belli miktarlarda radyasyon bulunmalıdır. Ancak üretici firmalar, akıllı telefonlarındaki SAR değerlerini düşürebilmek için kolları sıvamış durumda. Ayrıca Avrupa pazarını kaybetmemek için de düşük SAR değerine sahip akıllı telefon üretmek zorundalar.

Birçok akıllı telefon kullanıcısı, akıllı telefonlarda bulunan SAR değerine dikkat etmektedir. Bu tür müşterilerin ilgisini çekebilmek ise akıllı telefon üreticileri için oldukça önemli bir husustur. Çünkü bu kitle oldukça geniş ve kalabalıktır. Bu yüzden de akıllı telefon üreticileri, her geçen gün SAR değerini düşürebilmek için çok daha farklı teknolojilerin peşinden gitmeye çalışıyor.

İLGİLİ MAKALE  Telefonunuzu uzun süreler kullanın. Cep telefonunuz daha 'uzun ömürlü' olması için tavsiyeler

Akıllı telefonlardaki radyasyondan en az nasıl etkilenir?

Uzmanlar akıllı telefonların yaydığı radyasyonun uzun vadede insan sağlığı tehdit ettiği görüşünde. Bu yüzden de akıllı telefon kullanıcıları telefon satın alırken, alacakları akıllı telefonun SAR değerlerini incelemeli. Mümkün ise en düşük SAR değerine sahip akıllı telefonları tercih etmeli.

Uzmanlar bir arama geldiği anda kullanıcıların biraz beklemeli ve daha sonra telefonları cevaplamaları gerektiğini söylüyor. Çünkü ilk arama geldiği anda telefondaki radyasyon seviyesi daha fazla oluyor.Çünkü sinyaller ilk o anda ulaştığı için daha fazla radyasyon ortaya çıkıyor. Bununla beraber uzmanlar, mümkün mertebe kulaklık ile telefon görüşmelerinin yapılmasını her zaman daha sağlıklı buluyor. Ayrıca telefonunuzun alarmını kullanmıyorsanız, uyurken telefonunuzu yastığın altına koymayın. Bu sayede akıllı telefonunuz tarafından maruz kaldığınız radyasyon seviyesi daha az olacaktır.

En yüksek SAR değerine sahip 5 akıllı telefon

  • MOTOROLA EDGE – 1.79 W/KG
  • Axon 11 5G – 1,59 W/KG
  • OnePlus 6T – 1,55 W/KG
  • Sony Xperia XA2 Plus – 1,41 W/KG
  • Google’ın Pixel 3 XL/3a XL – 1,39 W/KG