Vlog çekimleri son zamanlarda revaçta. Vlog dendiğinde ise akıllara direkt olarak GoPro aksiyon kameraları gelmektedir. GoPro’nun yeni aksiyon kamerası olan Hero 10 Black, bize birçok yenilik sunmaktadır. Ancak bu yenilikler tasarımsal olarak değil, performans olarak sunulmaktadır. GoPro Hero 10 ile Hero 9 arasındaki tasarımsal tek fark, model ve marka logolarının renklerinin farklı olması. GoPro Hero 9 modelinde marka ve logolar griye yakın beyaz bir renkken, GoPro Hero 10 modelinde mavi renk tercih edilmiş. Tasarımsal diğer ögelere baktığımızda ise herhangi bir fark görmemekteyiz.  

GoPro Hero 10 Black kutu içeriği

 • GoPro Hero 10 Black
 • Bağlantı kablosu
 • 2 adet yerleştirme aparatı
 • 1 adet taşıma çantası
 • 1720 mAh lityum- iyon batarya

GoPro Hero 10 ile Hero 9 arasındaki farklar nelerdir? 

İzleyin: GoPro HERO Black 10 İncelemesi

İki modelin de özelliklerini incelediğimizde gözümüze ilk çarpan fark, işlemcinin değişmiş olmasıdır. GoPro Hero 9 modelinde GP1 işlemcisi kullanılmaktadır. Hero 10 modelinde ise GP2 işlemcisine geçilmiştir. GP2 işlemcisi, GP1 işlemcisine nazaran çok daha yüksek kare hızlarında çekim sağlamaktadır. Bu sayede 5.3K çözünürlüğünde bir video çekiminiz olacaksa, Hero 10 modeli ile 60 FPS’e kadar çıkabiliyorsunuz. Ancak Hero 9 modeli bize 5.3K çözünürlüğünde sadece 30 FPS’lik bir kare hızı sağlamakta. Ayrıca GoPro Hero 9 modelinde 20 megapiksellik görüntüler yakalayabilirken, Hero 10 modelinde 23 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilirsiniz. 

Bu işlemcinin yarattığı fark sadece kare hızları değil. Günümüzde neredeyse her cihazın ufak da olsa dokunmatik bir ekranı bulunmaktadır. Haliyle GoPro aksiyon kameralarında da bu dokunmatik ekranları görmekteyiz. Ancak GoPro Hero 9 modelindeki dokunmatik ekran, çok stabil çalışmamaktaydı. Fakat GP2 işlemcisi kullanan Hero 10 modeli, bir aksiyon kamerasına göre iyi bir dokunmatik ekran performansı vermekte. Ayrıca kamera lensinin yanında bulunan ekran, Hero 9 modeline göre daha stabil çalışmaktadır. GP1 işlemcisine sahip Hero 9 modeli, ön taraftaki ekranda çok akıcı bir görüntü sunamamaktaydı. Ancak bu sorun, GP2 işlemcisine sahip Hero 10 modelinde bulunmamaktadır. GoPro’nun açıklamalarına göre, GP2 işlemcisi eski nesil GP1 işlemcisine göre 2 kat daha fazla performans sunmaktadır. Bu farkları iki kameraların açılış sürelerinde de görebilmekteyiz.  

Bir diğer farkı ise kamera lensinde görmekeyiz. GoPro Hero 9 modelinin en büyük sorunu su altı çekimleriydi. Hero 9, su altına girdikten sonra kamera lensinde su damlaları kalıyor. Ancak Hero 10 modelinde böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü GoPro Hero 10 modelindeki lens korumalarında özel bir kaplama ekledi. Bu kaplama da su damlaların akmasını sağlıyor ve lens üzerinde herhangi bir su damlasının kalmamasını sağlıyor.  

Aksiyon kameralarının birçok alanda kullanıldığını biliyoruz. Bu alanlardan birisi de webcam olarak kullanılması. Webcam olarak kullanıldığında ise görüntünün stabiliyeti oldukça önemli. Bu stabililiyeti yaratmak için de GoPro, Hero 9 modelinde HyperSmooth 3.0 teknolojisini kullanmaktaydı. Ancak Hero 10 modelinde ise HyperSmooth 4.0 teknolojisi kullanılmaktadır. Bu sayede daha stabil bir video kaydı alabiliyorsunuz. HyperSmooth, elektronik tabanlı bir stabilizasyon teknolojisidir. Bu sayede çekeceğiniz görüntüler daha pürüzsüz bir halde olacaktır. Bu özelliğin de mimarı, GoPro Hero 10 modelinde kullanılan GP2 işlemcisidir.  

GoPro Hero 10 modeli, kablosuz video kaydı aktarımını Hero 9 modeline göre çok daha hızlı yapabilmektedir. Ayrıca Hero 10 modeli, çektiğiniz video kayıtlarını otomatik olarak bulut depolama alanlarınıza yükleyebiliyor. GoPro Hero 10 modelinde çok daha hızlı bir şekilde dosya aktarımı gerçekleştirebiliyorsunuz. 

GoPro Hero 10 Black teknik özellikleri 

 • 5.3K çözünürlüğünde 60 FPS video kaydı 
 • 23 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekimi 
 • HyperSmooth 4.0 stabilizasyon 
 • 1.4 inç LCD ön ekran 
 • 2.7 inç LCD arka ekran 
 • TimeWarp 3.0 sayesinde 2.7K çözünürlüğünde, 270 FPS, 8 kat yavaşlatılmış ağır çekim video kaydı 
 • Gelişmiş düşük ışık performansı 
 • Hidrofobik lens kaplaması 
 • 10 metreye kadar su geçirmezlik 
 • 1720 mAH lityum- iyon pil 
 • Hızlı kablosuz video aktarımı 
 • 1080p çözünürlüğünde canlı yayın aktarımı 
 • 45 derecelik ufuk seviyesi eğim sınırı 

GoPro Hero 10 Black modelinin ülkemizdeki fiyatı nedir?

Artan dolar kuru tüm teknolojik aletlerin fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. Çünkü çoğu teknolojik ürün yurtdışından ithal edilmektedir. İthal edilirken Türk lirasıyla değil, dolar ile satın almaktayız. Ayrıca ülkemizdeki vergiler de eklenince, teknolojik aletlere ulaşmak bir hayli zor olabilmekte. Bu yüzden maalesef bir GoPro aksiyon kamerası almak istiyorsanız, cebinizi boşaltmanız gerekebilir. GoPro Hero 10 Black modeli Amerika’da 350 dolar fiyat etiketine sahiptir.

GoPro Hero 10 Black, ortalama 10.000 Türk lirasıdır. Ancak mağazadan mağazaya bu fiyat değişiklik gösterebilmektedir.