Facebook hesabını kapatmak isteyenler kalıcı kapatma veya geçici kapatma seçeneklerinden istediklerini tercih edebilirler. Her iki seçenek üzerinden işlem Facebook hesabının gizlilik menüsünden yapılır. Kalıcı kapatma ve geçici kapatma yani dondurma işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini, izlenecek aşamaları makalenin devamından detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Facebook Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Facebook hesabını kalıcı şekilde kapatmak, silmek için yapılması gerekenler:

 • Facebook uygulamasına e-posta ve şifre ile giriş yapılarak, profil sayfasına ulaşılır.
 • Profil sayfasından sırası ile “Ayarlar”, “Gizlilik” menülerine tıklanır.
 • Gelen ekranda tekrar ayarlar sekmesine tıklanıp, Facebook bilgileri menüsü seçilir.
 • Yeni sayfada “Facebook Hesabı dondurma ve silme” seçeneği görüntülenir. Bu menü üzerine tıklandıktan sonra, hesabı sil komutu seçilir.
 • Gelen işlem adımlarına “devam” konutuna tıklanarak yanıt verilir.

İşlem adımları sonunda Facebook hesabının 30 gün içerisinde tamamen silinmesine ve kapanmasına yönelik talep gerçekleştirilir.

Facebook Ayarlar

Adım 1: Ayarlara Giriniz

Facebook Hesabı Kapatma İptal Edilir mi?

Facebook hesabını kalıcı olarak kapatmaya yönelik talep gerçekleştirildiğinde, hesabı diğer Facebook kullanıcıları göremez. Ancak Facebook, hesap kapatma işleminden vazgeçebilme ihtimaline karşın hesabı 30 gün boyunca pasif konumda bekletir.

Kişi 30 gün boyunca hesabına giriş yapmaz ise hesap otomatik olarak 30 gün sonunda silinir. Bu kapsamda Facebook hesabına bir daha erişim sağlanamaz ve içerisindeki paylaşımlar da hesap ile birlikte silinir.

Kişi 30 gün içerisinde hesabını kalıcı olarak kapatama kararından vazgeçerse, şifresi ve e-postası ile hesabına erişmesi gerekir. Hesaba bir kez yapılan erişim ardından “silme işlemini iptal et” komutu gizlilik menüsünden verilirse, kalıcı kapatmaya yönelik işlemler iptal olur.

Facebook Kişisel Bilgiler

Adım 2: Kişisel Bilgiler Kısmına Giriniz

Facebook Hesabı Geçici Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook hesabını geçici şekilde kapatmak için hesap dondurma talebi yapılmalıdır. Facebook hesabını dondurarak, geçici şekilde kapatmak için izlenen adımlar:

 • Facebook hesabına şifre ve e-posta bilgisi ile giriş sağlanır.
 • Profil sayfasından “Ayarlar” menüsüne ardından “Gizlilik” menüsüne girilir.
 • Görüntülenen “Facebook hesap dondurma ve kapatma” işlem sekmesine tıklanıp, “hesabı dondur” komutu seçilir.
 • Sonraki işlem adımlarına “devam” kutucuğuna tıklanarak onay verilir.
İLGİLİ MAKALE  TikTok hesap gizleme nasıl yapılır? (Kaynak: soru.com.tr)

Aşamalar ardından Facebook hesabı kalıcı şekilde kapatılmak yerine bir süre dondurulur. Kişi hesabına istediği an tekrar giriş yaparak aktif hale getirebilir. Şifre ve e-posta bilgisi ile giriş yapılması halinde eski paylaşımlar aynen görüntülenir.

Facebook Hesabı Yönet

Adım 3: Hesabı Yönete Giriniz

Facebook Hesabı Kalıcı Şekilde Kapatılırsa Ne Olur?

Facebook hesabı kalıcı şekilde kapatılır ve 30 gün süresince hesaba giriş yapılmazsa, oluşan sonuçlar:

 • Hesap yeniden etkinleştirilemez.
 • Fotoğraflar, paylaşımlar, videolar, geçmiş mesajlar kalıcı olarak silinir, geri getirilemez.
 • Facebook messenger artık kullanılamaz.
 • Pinterest, Spotify gibi uygulamalar artık Facebook hesabı üzerinden giriş sağlanamaz.
 • Hesabın arkadaşlık listesine ulaşılamaz.
 • Hesaba bağlı, takip edilen mağazalar varsa bunlar takip edilemez, ürün iadelerine yönelik işlem yapılamaz.

Hesabın kalıcı şekilde silinmesi halinde Facebook’ta tekrar yer almak için yeni e-mail ve şifre ile hesap açmak gerekir.

Facebook Hesabı Geçici Kapatmada Ne Olur?

Facebook hesabı geçici şekilde kapatılırsa, kullanıcının tercih ettiği tarihte hesaba tekrar erişim sağlaması mümkündür. Geçici kapatma işlemi sonunda hesapta yer alan paylaşımlar, videolar, geçmiş messenger konuşmaları silinmez. Arkadaşlık listesi hesaba giriş ardından tekrar görüntülenebilirken, hesabın arkadaş listesinde yer alanlarda tekrar görüntüleme ve paylaşım yapmaya başlayabilirler. Beğenilen sayfalar, mağazalar ve diğer tüm detaylar yerinde kalır.

Facebook Hesap Kapatmada Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Facebook hesabı kalıcı olarak kapatılmaya kara verildiyse, hesap içerisindeki videoların, fotoğrafların veya yazışmaların yedeklenmesi gerekir. Çünkü 30 gün içinde kalıcı kapatma iptali yapılmazsa, tüm veriler silinir. Silinir verilere bir daha erişim sağlanamayacağından, kapatma talebi verilmeden önce fotoğraflar masaüstüne indirilmelidir. Facebook hesabının fotoğraflar menüsüne giriş yapılması halinde, görseller üzerinde “indir” seçeneği rahatlıkla görüntülenir. İndir komutu verilerek, bilgisayarın masaüstüne veya mobil cihaz’a fotoğraflar indirilerek, kaydedilir. Bu kapsamda tercih edilen veriler başka alanlarda yedeklenerek korunabilir.

İzleyin: FACEBOOK HESABI NASIL KAPATILIR (2021)

Facebook Hesabı Akıllı Cihazdan Nasıl Kapatılır?

Facebook hesabını akıllı cihazdan kapatmak için profil sayfasına erişilmeli ve ayarlar sekmesine girilmelidir. Ardından gizlilik menüsü içinden kalıcı kapatma veya dondurma seçeneklerinden tercih edilene tıklanıp, devam komutu tercih edilir. Adımlar sonunda hesap askıya alınır. Kalıcı kapatma talebi sonrasında 30 gün içinde iptal yapılmazsa hesap silinir.