E devlet bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Uzun sürede yapılabilecek bir çok resmi işin online olarak cihazlarla kolaylıkla yapılmasından dolayı kullanım oranı gittikçe artmaktadır. E devlet, devletin kurumları tarafından verilmekte olan hizmetlerin elektronik ortamda hızlı ve gücenilir olarak halka sunulmasını sağlıyor. E devlet üzerinden birçok işlemi bazı devlet kurumlarına gitmeye gerek kalmadan bilgisayar veya telefonlardan kolaylıkla yapılabiliyor.

E Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E devlet girişi yapmak için herhangi bir internet ağına bağlı olan cihazları kullanabilirsiniz. Bilgisayar veya telefonlarınızın tarayıcılarında arama kısmına “E Devlet” yazarak giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.

İlk çıkan sekmeye tıkladığınızda giriş sayfası açılmış olacaktır. Daha sonrasında TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme girmeniz gerekmektedir. Ardından yapmak istediğiniz işlemi arama kısmına yazarak veya işlem seçenekleri kısmına gelerek gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Şifresi Almak

E devlet üzerinden işlem yaptırmak isteyen kişiler daha öncesinde sisteme giriş yapmadıysa ilk olarak şifre almalıdır. Şifre almak için size en yakın olan PTT kurumuna kimliğiniz ile beraber giderek, görevliye şifre almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kısa bir süre sonra size zarf içerisinde bir kağıt ile şifreniz verilecek ve belirttiğiniz telefon numarasına şifreniz mesaj olarak gönderilecektir.

Eğer bir süredir e devlet kullanıyorsanız ve şifrenizi unuttuysanız, PTT şubesine gitmeye gerek kalmadan online olarak şifre yenileme ve güncelleme işlemlerini yapabilirsiniz. Yenileme işlemleri için e devlet giriş sayfasından giriş sayfası kısmından “Şifremi Unuttum” bölümüne tıklayarak yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

İzleyin: e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT Aranarak E Devlet Şifresi Alınabilir Mi?

Sisteme kayıtlı olması durumunda cep telefonlarına gelen kısa mesajlar doğrultusunda şifre yenileme işlemleri yapılabilmektedir. Ancak bu işlemler arama yolu ile yapılmaz. İlk defa şifre alırken en yakın PTT şubesine giderek kimlik ile şifre istenmesi gerekmektedir. Kişisel verilerin korunumu gereğince bu işlemlerin telefonla arama yolu ile yapılması yasal değildir.

Başkasının Kimliği İle Şifre Alınır Mı?

En çok karşılaşılan durumlardan birisi de aile üyeleri adına şifre almaya çalışan kişilerin olmasıdır. E devler şifresi alacak kişiye yakınlık derecesi ne olursa olsun, o kişi adına şifre alınması kesinlikle yasaktır ve hiç bir PTT kurumu tarafından bu işlem gerçekleştirilmez. Kişiler sadece kendi kimlikleri ile beraber kendi giriş şifrelerini alabilirler. Ancak mahkeme kararı doğrultusunda kendisine vasi tayin edilen bireylerin, vasileri tarafından şifre alma işlemi yapılabilir.

İLGİLİ MAKALE  E-Devlet’te biriken paralar nasıl öğrenilir ve çekilir? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş uyardı

Yaşlılar İçin E Devlet Şifresi Alma Kolaylığı

Belirli bir yaş sınırına gelen ve yakın olsa bile PTT şubelerine giderek şifre alamayacak durumda olan yaşlılar için şifre alma kolaylığı sağlanıyor. 65 yaş üzerindeki bireyler, e devlet şifresi almak isterlerse online başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Bu kişiler e devlet üzerinden belirlenen formu doldurarak, şifrelerinin adreslerine teslim edilmesini isteyebilirler. 65 yaşın altındaki bireyler için bu sistem uygulanmamaktadır.

Kimler E Devlet Şifresi Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey e devlet şifresi alabilir. Ancak 14 yaşını doldurmayan kişilere şifre verilmemektedir. E devlet şifresi almak için kişilerin 15 yaşında olması şartı vardır.

Kişilerin 15 yaşında olması halinde ancak kendi kimlikleri ile yaptıkları başvuru sonucunda şifre verilmektedir. Yaş sebebi ile anne, baba veya kardeşlerin şifre alma isteği gerçekleştirilmemektedir.

E Devlet Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

E devlet üzerinden yapılan işlemler oldukça kapsamlıdır. Birçok kurum bu sistem üzerinden hizmet vermektedir. E devlet üzerinden genel olarak,

 • Her türlü sorgulama işlemleri,
 • Başvuru işlemleri,
 • Birçok konuda bilgi alma işlemleri,
 • Öğrenci belgesi, askerlik belgesi gibi mevcut durumu gösteren belgelerin sorgulanması işlemleri,

Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı ile ilgili işlemleri yapılabilmektedir. Belirtilen maddeler oldukça kapsamlıdır. Örneğin başvuru işlemleri söz konusu olduğunda e devlet üzerinden hizmet veren birçok kuruma başvuru yapılabilmektedir.

E Devlet Üzerinden Hizmet Veren Bazı Kurumlar

Zaman zaman farklı sebeplerden dolayı kurumlara başvuru yapılması gerekebilir. Başvuru yapılacak kurumların başvurularını sadece e devlet üzerinden kabul ettiği durumlarda e devlet sistemine giriş yapılması zorunlu hale gelir. Bazı durumlar sonucunda e devlet üzerinden hizmet veren kurumlar şunlardır;

 • Ege Üniversitesi,
 • E.Ü.A.Ş Elektrik Genel Müdürlüğü,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü,
 • Emeklilik Gözetim Merkezi,
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı,
 • Erciyes Üniversitesi,
 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi,

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü gibi bilinen pek çok kurumun hizmeti söz konusudur.