Cep telefonu teknolojisi her geçen gün hızla ilerlemekte. Ancak cep telefonlarımızı kullancağımız zaman maalesef kısıtlı. Özellikle bütün gün dışardaysanız, telefonunuzun bataryası boşalabiliyor ve telefonunuz kapanıyor. Telefon bataryalarıyla ilgili gelişmeler olsa da hala kullanıcıları tatmin etmemekte. Çünkü cep telefonlarımızı günde en az 1 kere şarja takmaktayız. Bunun en büyük sebebi ise telefon ekranları. Eski tip telefonların bataryası uzun süreler dayanıyordu. Bu durumun en büyük sebebi ise eski tip telefonların ekranları oldukça küçüktü. Ekranların küçük olması da çok fazla bataryayı etkilemiyordu. Ayrıca eski tip telefonların çok güçlü işlemcileri yoktu. Bu durum da batarya performansını oldukça etkilemektedir.

Telefonlarımızın batarya performansını nasıl arttırırız?

Şarj döngüsüne dikkat edin

Cep telefonlarımızın batarya performansını arttırmak için öncelikle düzgün şarj etmemiz gerekmektedir. Bunun için şarj döngülerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Şarj döngüsü, telefonunuzun pil seviyesinin 0’dan 100’e çıkması demektir. Fakat batarya seviyemizin her bir şarj döngüsünde ömrü kısalmaktadır. Bu yüzden de performansı düşmektedir. Bu yüzden cep telefonunuzu şarja takmak için pil seviyesinin 0’a düşmesini beklemeyin. Ayrıca telefonunuzun pilini 100’e ulaşıncaya kadar da şarj etmeyin. Genellikle telefonunuzun pil seviyesi, 30 ile 80 arasında kalmalı. Bu sayede şarj döngülerini uzatmış olursunuz ve bataryanızı daha uzun zamanlar kullanabilirsiniz. Eski tip telefonlarda kullanılan piller nikel kadmiyum tipteki pillerdi. Bu yüzden bu telefonların pil seviyeleri boşalmadan şarj ettiğinizde, eski tip telefonaların pil performansı düşüyordu. Ancak şimdiki cep telefonların pilleri lityum iyon pillerdir. Bu yüzden bu şekildeki kısmı şarj işlemi, pilinizin performansını arttıracaktır.

Gereksiz sensörleri kapatın

Telefonunuzun pilini tüketen bir diğer unsur ise cep telefonunuzda bulunan sensörler. Bu sensörler çalıştıkları sürece çok fazla pil tüketimi yaparlar. Bunu engellemek için ise gereksiz olan sensörleri kapatmanızı öneririz. Örneğin cep telefonunuzu yatay kullanmayacaksanız, ekran değiştirme sensörünü kilitleyin. Bu sayede bir sensörün çalışmasını durdurmuş olacaksınız. Aynı şekilde otomatik parlaklığı da kapatın ve ekran parlaklığını kendiniz belirleyin. Bu sayede ekranınızda bulunan ışık sensörlerini durdurmuş olacaksınız ve bu durum da büyük bir pil tasarrufu yapmanızı sağlayacak.

İLGİLİ MAKALE  Telefonunuz yavaş çalışıyor diye dert etmeyin. İşte telefonuzu hızlandıracak formüller (Kaynak: izlehaber.com)

Orijinal şarj cihazları kullanın

Pil performansınızı etkileyen bir diğer unsur ise şarj aletleri. Düşük kalitedeki şarj aletleri, cep telefonu bataryanıza yanlış akım vermektedir. Bu yüzden de cep telefonunuzun bataryasının ömrü azalmakta ve performansı düşmektedir. Bu sebepten ötürü cep telefonunuzu aldığınızda kutudan çıkan şarj aletini ya da cep telefonu üreticinizin onayladığı şarj cihazlarınızı kullanmalısınız. Bu sayede bataryanızın ömrünü uzatabilir ve pilinizin çok daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzun ısısını kontrol edin

Şarj sırasında cep telefonunuzu kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü şarj ederken telefonunuz zaten bir miktar ısınmaktadır. Ancak siz cep telefonunuzu kullandığınızda da cep telefonunuz ısınmaktadır. Yüksek sıcaklık batarya performansını oldukça etkiler. Bunu engellemek için de cep telefonunuzu şarj ederken kullanmamanızı önermekteyiz. Cep telefonuz illa ki ısınacaktır. Ancak bu ısınmalar normal seviyede kaldığı takdirde bataryanızı etkilemez. Ancak cep telefonunuzun anormal sıcaklık seviyelerine çıkmasını engellemeniz gerekmektedir. Bununla beraber aşırı soğuk ortamlar da cep telefonunuzun pil performansını etkilemektedir. Bunu engellemek için cep telefonunuzu her zaman oda sıcaklığı seviyelerinde tutmanız gerekmektedir.