Yeni bir ev kuruyorsanız ya da beyaz eşyalarınızı yenilemek istiyorsanız bu içerik tam da size göre. Yeni yılla birlikte artan faturaları en aza indirmenin yollarını, hem uygun hem de kaliteli ürün seçmenin detaylarını Bakırköy Arçelik mağaza yetkilisi Ali Rıza Elibol’a sorduk.

İzleyin: Beyaz eşya seçerken nelere dikkat etmeli?

Beyaz eşya seçerken nelere dikkat etmeli?

Ali Rıza Elibol beyaz eşya seçiminde en önemli şeyin kullanıcı ihtiyaçlarına uygun seçimler yapmak olduğunu vurguladı. Enerji tüketimi, satış sonrası verilecek olan yetkili servis ve evin ölçülerine uygun eşya seçilmesi en önemli noktalar. Yeni evlenecekler ya da beyaz eşyalarını değiştirmek isteyenler için ortalama maliyeti sorduğumuzda Ali Rıza bey, kişinin tercihine göre tamamen değişkenlik gösterebileceğini belirtti. “Kişisel tercihlere göre tamamen değişir ölçüler de fiyat değişikliğinde etkilidir ancak ortalama bir beyaz eşya takımı için 35 bin lira maliyet var diyebilirim” dedi.

BİLGİ (İLK BUZDOLABI): İlk elektrikli buzdolabı ise 1914 yılında üretilmiştir. 1916’da ABD piyasasına Kelvinator ve Servel modelleri de dahil 20’nin ¸üzerinde ev tipi buzdolabı üretilmiştir. 1920’lere gelindiğinde üretici sayısı 200’ün üzerindedir. Bu buzdolaplarının kompresörleri, gücü genellikle yan odaya yerleştirilen motordan, kayış vasıtasıyla, alıyordu.

Yeni evlenecek çiftler için ortalama maliyet

Buzdolabı fiyatları için en düşük 8 bin tl en yüksek 18 bin tl olarak fiyat aralığı mevcut. Fiyat değişikliğinde en büyük etkenlerden birinin hacim olduğunu belirten Ali Rıza bey, geniş aileler için büyük hacimli buzdolaplarını önerirken bir ya da iki nüfuslu evler için daha küçük olanları tavsiye etti. Ürün karşılaştırmalarını ve detaylarını videomuzda bulabilirsiniz. Buzdolabı seçiminde en önemli etkenlerden birinin buzluk konumu olduğunu da vurguladı. Altta bulunan buzlukların daha çok tercih edildiğini belirtti. Hem kadınların daha çok ilgi göstermesi ve kullanım kolaylığı hem de bel rahatsızlıkları olanların tercihi bu yönde oluyormuş.

Yeni evli çiftler için ölçü, ebat, renk ve ürün özelliklerine  göre değişir. Ama ortalama bir beyaz eşya seti (Çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, televizyon vb) ortalama 35 bin TL gibi bir maliyeti oluyor. O da klasik ve normal modeller seçilirse.

Ali Rıza Elibol

Ali Rıza Elibol

BİLGİ (İLK ÇAMAŞIR MAKİNESİ): 1957’de yıka ve giy programlı çamaşır makinaları ortaya çıkmıştır. 1958 yılı pek çok yenilikçi buluşun yapıldığı bir yıldır. Kurutucularda ise otomatik kuruluk kontrolü, çamaşır makinalarında dağıtıcı(dispenser) sayesinde yumuşatıcı ve beyazlatıcıları kendisi kullanan, programlı .amaşır makinaları yapılmıştır

Elektrik tasarrufu için hangi ürünler seçilmeli?

“Beyaz eşyalarda en önemli etken enerji tüketimi. Genelde ürünlerimiz 2 veya 3 artılıdır. Az elektrik tüketir. Ama elektrik fiyatlarının birim maliyetlerinin yüksek oluşu nedeniyle son dönemde kullanım maliyetleri artmıştır. Tabi ki tercihiniz A sınıfı ürünler olmalı. “

Satış sonrası hizmetler

Ortalama beyaz eşya süreleri için 1o yıl ömür var diyebiliriz. Mağaza yetkilisi Alı Rıza bey de seçim yaparken yetkili servis konusunda hassas olmanızı öneriyor. Satış sonrası da satılan malın arkasında durulması gerektiği, müşteriye her türlü kolaylık sağlanmasının önemini belirtti.

“Normal ürünün kendi garantisi 3 yıldır, ama 7 yıla çıkarılabiliyor.  Ama bizim ürünlerimiz 15 yıl gidiyor”

İkinci el beyaz eşya tercih edilmeli mi?

İkinci el konusunda ise mağaza yetkilisi uyarılarda bulundu. Oradaki durumun ucuz da alsanız, kullanılmış ürün aldığınızı vurgulayan Ali Rıza bey, “Aldıktan sonra ürün bir gün mü, bir ay mı ya da kaç yıl gider bilemezsiniz. Biraz durumunuz şansa kalır, paranızı çöpe atmış olabilirsiniz. Sıfır ürünlerde ise 3 yıldan 7 yıla kadar garantiniz olur.” dedi.

İLGİLİ MAKALE  Yeni evleneceklerin çeyizinde mutlaka bulunması gerekenler

Arçelik’in tarihi

Arçelik, sağlıklı büyüme hikâyesi, ülke istihdamına katkısı, yüksek ihracat gelirleri, hissedarları için değer yaratması, teknolojik gelişmelere liderlik etmesi, tabiatı korumaya yönelik çabaları, sosyal meselelere karşı duyarlılığı gibi kıymetli prensiplere sahip, ülke ekonomisini kalkındırmada mühim sorumluluğu olan bir şirkettir. Bu prensiplere olan inancın devam etmesi ve kuvvetli finansal yapının korunması ile küresel pazarlardaki etkinliğimizin daha da artacağına gönülden inanıyorum. – Rahmi M. Koç Yönetim Kurulu Başkanı

1955 – Arçelik, İstanbul Sütlüce’de kuruldu.

1959 – Türkiye’nin ilk çamaşır makinesini üretildi.

1960 – Türkiye’nin ilk buzdolabını üretildi.

1975 – Eskişehir Buzdolabı İşletmesi üretime başladı.

1993 – Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi üretime başladı.

2000 – Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. üretime başladı.

2001 – Beko markası yurtiçi pazarlama ve satış faaliyetlerine başladı.

2006 – Rusya’da Beko LLC Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi Üretim Tesisi faaliyete geçti.

2007 – Çin’de Beko Electrical Appliances Çamaşır Makinesi Üretim İşletmesi hizmete açıldı.

2008 – Türkiye’nin ilk ve tek Kurutma Makinesi İşletmesi Tekirdağ Çerkezköy’de hizmete açıldı.

2010 – Türkiye’nin ilk 3 boyutlu LED televizyonunu üretildi.

2015- Tayland Buzdolabı Fabrikası üretime başladı.

2016 – Türkiye’de bir ilk olan Akıllı Ev Asistanı – Asista tanıtıldı.

2018 – Çerkezköy Elektronik Fabrikası üretime başladı.