En çok kullanılan sosyal medya mecralarından birisi Instagram. İnsanlar günlük hayatlarında zamanlarının büyük bir kısmını Instagram üzerinde geçiriyor ve her geçen gün kullanıcı sayısı da gittikçe artmaya devam ediyor. Kullanıcı sayılarının artması ile beraber birçok olumsuz durumla da karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Instagram’da Sahte Hesapların Fazlalığı

Instagram kullanımının artması ile birlikte sahte hesap kullanımı da artmaya başladı. Özellikle kötü amaçlı kullanım için açılan birçok sahte hesap üzerinden diğer kullanıcıların iyi niyeti kullanılabiliyor ve birçok dolandırıcılık durumu ile de karşılaşılabiliyor. Bu gibi durumlarda başkasının hesabını kapatmak veya farklı müdahaleler yapmak gerekebiliyor.

Instagram’da Hangi Durumlarda Hesaplara Müdahale Edilebilir?

Instagram kullanıcıları olumsuz durumlarla karşılaştığı zaman başkasının hesabını kapattırabilirler. Bu olumsuz durumlar şunlar olabilir;

  • Başka birinin adı ve fotoğrafları ile açılan sahte hesaplar,
  • Başka kişilerin, ya da yardım kuruluşlarının adına para isteyen kullanıcı profilleri,
  • 13 yaşından küçük olan kullanıcıların hesapları,
  • Yasal düzenleme veya yasa dışı ürünlerin satışını yapan kullanıcıların profilleri,
  • Nefret söylemi veya sembolü kullanan kullanıcıların profilleri,
  • Çıplaklık veya cinsel içerikli kullanıcıların profilleri şikayet etme durumlarıdır. Bu gibi sebeplerle kullanıcı profilleri şikayet edilebilir, engellenebilir.

Şikayet Edilen Her Hesap Hemen Kapatılır Mı?

Bir çok farklı nedenden dolayı kullanıcı profilleri şikayet edilebilir. Ancak bir kerelik şikayet, hesapların kapatılması için yeterli olmayabilir. Sadece bir kullanıcının şikayeti doğrultusunda hesapların kapatılması uygulama yönetimi tarafından uygun bulunmamaktadır. Bu uygulamadan sorumlu olan uygulama ekibi her gün milyonlarca şikayet talebini inceliyor.

Bu taleplerin bazıları haklı sebeplerle şikayet talebi oluştursa da bazı kullanıcılar da sadece keyfi nedenlerden dolayı şikayet ve kapattırma talebi oluşturabiliyor. Başkasının hesabını kapatmak için aynı profilin veya gönderinin aynı anda bir çok kişi tarafından şikayet ediliyor olması da çok büyük bir etken. Instagram ekibini dikkatini çekmek ve hedef hesabın hemen kapatılmasını sağlamak için birden fazla kullanıcının aynı anda ve aynı sebepten dolayı şikayet talebi oluşturması gerekebilir.

INSTAGRAM BAŞKASININ HESABINI KAPATTIRMA

Instagram Hesabı Şikayet Yöntemi ile Kapatılmazsa Ne Yapılabilir?

Instagram hesapları yapılan şikayetler ile kapatılmıyorsa şikayet gerekçeleriniz veya aynı anda bir kaç kullanıcı tarafından yapılan şikayet nedenleriniz birbiri ile uyum sağlamıyor olabilir. Öncelikle bir profilden rahatsız olan bir çok kullanıcı ile irtibat halinde olmalı ve aynı zamanlarda, aynı nedenlerden dolayı şikayet talebi oluşturuyor olmalısınız. Doğru şekilde yapılan şikayet talepleri mutlaka olumlu şekilde sonuçlanacak ve sakıncalı olan kullanıcı profilleri uygulamadan silinecektir. Sakıncalı olan kullanıcı profili silinmiyorsa farklı şekillerde de dışarıdan müdahale edilerek hesaplar kapatılabiliyor.

İLGİLİ MAKALE  Facebook nasıl kapatılır? Facebook'u kalıcı veya geçici kapama

Özellikle başkasının hesabını çalma, şifresini kırma veya yasal olmayan farklı yollarla başkalarının hesaplarına müdahale etmekte sıkça karşılaşılan bir durum haline geldi. Ancak bu durum uygulama yönetimi tarafından yapılmadığı ve kesinlikle uygun olmadığı içi yapılması veya yaptırılması tavsiye edilmiyor. Bu gibi durumlarda hesabı kapatılan kişi sizi siber suçlara şikayet ederek ceza almanızı sağlayabilir. Şifre kırma yöntemi ile para karşılığı hesap kapatma işlemi yapan kişilerde var. Ancak bu kişiler dolandırıcı olabildiği gibi yaptıkları işlemlerin hiç biri de yasal değildir.