Apple, söylentilere göre 4 farklı iPhone modelini piyasaya sürmeye hazırlanmakta. Ancak bu modellerden bazılarında birkaç özellik eksik olacak. iPhone 13 piyasa sürüldüğünden beri merakla beklenen iPhone 14, bu telefonu bekleyenleri üzebilecek bir şekilde piyasaya sürülebilir. iPhone 14 ailesi merakla beklenmekte. Bu yazımızda sizlere iPhone 14 ailesinin bazı üyelerinde bulunmayacak özelliği anlatacağız.

iPhone 14 ekranı nasıl olacak?

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde, 10 Hz ile 120 Hz arasında değişen bir ekran tazeleme hızına sahip. Bu sayede oyun oynarken, video izlerken ya da herhangi bir metni aşağıya doğru kaydırırken daha rahat ve seri bir geçiş sağlamaktasınız. 4 farklı iPhone 14 modeli gelmesi bekleniyor. Ancak en az 2 iPhone 14 modelinde, 120 Hz ProMotion ekran bulunmayacak. Bu durum da kullanıcılar, eğer 120 Hz bir ekran istiyorlarsa iPhone 14 ailesinin üst segmentinden bir cihaz almak zorunda kalacaklar.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’de kullanılan ekranlar LTPO OLED ekranlarla donatıldı. Bu ekranlar daha düşük güce sahip oldukları için 120 Hz bir ProMotion desteğine sahip. Fakat iPhone 13 ve iPhone 13 Mini’de kullanılan ekranlar LTPS OLED ekranlardır. Ancak bu ekranlar 120 Hz ProMotion desteği sunmamaktadır.

iPhone 14 tasarımı iPhone 13 gibi olmayacak

Apple, söylentilere göre iPhone 13 modellerinde kullandığı çentikli tasarımdan vazgeçecek. Ekran kasa oranını yükseltmeyi düşünen Apple, iPhone 14’ün ön kısmının tamamiyle ekrandan oluşacak bir tasarımla gelmesini istiyor. Bu durumda ekranın ortasında damla şeklinde bir kamera sensörü bulunacak. Ancak Face ID gibi özellikler, belli sensörler sayesinde çalışmakta. Fakat ekranın bu şekilde tasarlanması, bu tür sensörlerin iPhone 14 ailesinde bulunmayacağı habercisi olabilir.

iPhone 14 ailesinde kamera çıkıntısı olmayabilir. Bu durum ise telefonun daha kalın bir kasada olmasına sebep verecektir. Ancak iPhone modelleri her zaman zarif bir şekilde tasarlanmıştır. Apple bu zarifliğini iPhone 14 ailesinde yakalamak için kameradaki OIS (optik imaj sabitleyici) sensörlerinden vazgeçebilir. Bu sayede telefonun kasası kalınlaşmadan, kamera çıkıntısının oluşumu engellenmiş olabilir.

İLGİLİ MAKALE  iPhone almak için yemeden içmeden kaç gün çalışmanız gerekiyor?

iPhone 14 modellerinde Lightning giriş yok

Apple, iPhone 5 modelinden beri Lightning girişini kullanmaktaydı. Ancak ProRes videoların katarımı için bu girişler yetersiz kalabilmekte. Bu yüzden Apple, daha hızlıve daha yüksek veri akışı için Lightning girişi yerine USB-C girişini iPhone 14 ailesinde kullanabilir. Lightning girişi, Apple firmasının kullandığı ve iPhone modellerine özel olan bir bağlantı portu. Bildiğimiz gibi Apple, genellikle cihazlarındaki her şeyin kendilerine özel olmasını ister. Bu yüzden bu girişten vazgeçmeleri, teknoloji severleri şaşırtacak.