Android telefonlarda zil sesi değiştirmek konusu son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Birçok akıllı cep telefonu sahibi beğenmediği yerel zil seslerini değiştirerek kendine özel bir ses kaydı yapmak istiyor. İster telefonunuzdaki mevcut zil seslerinden değiştirebilir ya da dışarıdan yeni zil sesleri indirerek kullanabilirsiniz. Android kullanıcılarının birçoğu beğenmediği zil seslerini değiştirmek için araştırma yapıyor. Zil sesleri birçok insan için değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar mevcut zil seslerinden hiç hoşlanmadıkları bir zamanda değiştirmek ve kendilerine özel bir zil sesi bulmak istiyorlar. Bu yazımızda android cihazınızdaki zil sesini nasıl değiştirebileceğiniz hakkında konuşacağız.

Android Zil Sesi Değiştirme Neden Yapılır?

Zil sesleri genellikle herkesin dikkat ettiği bir şeydir. Telefonların kendi içinde mevcut olan zil sesleri kimseye hitap etmez ve bu nedenle kimse bunları kullanmak istemez. Bazı insanlar bu zil seslerinden ciddi anlamda hoşlanmıyor ve farklı zil seslerine ulaşmak istiyor. Bu bağlamda sizlerde android telefonunuzun zil sesini değiştirmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyun. Bu yöntemler sayesinde Android cihazınızda yeni zil seslerine ulaşabilir ve artık kendi zil seslerinizi telefonunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android Zil Sesi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android telefonlar için zil sesi değiştirme işlemleri telefondan ve bilgisayar üzerinden yapılabilir. Hangisi kolayınıza geliyorsa adımları o şekilde takip edebilirsiniz. Android telefonlarca zil sesi değiştirmek kolaydır.

Şu adımları takip edin;

 • Zil sesini harici uygulama ve sitelerden indir. Zil sesi Mp3 olarak kaydedilmelidir.
 • Bilgisayardan indirdiyseniz, telefonunuzu USB ile bağlayarak zil sesini telefona gönderin.
 • Dosyalar uygulamasını kontrol ederek zil sesinin Mp4 şeklinde kayıt olduğuna emin ol.
 • Ayarlara git ve “Ses” kısmına tıkla.
 • Zil sesi seçeneğine dokunun ve kaydettiğiniz Mp3 dosyasını seçin.

Ardından işlemi bitirdiğinizde zil sesiniz ayarlanmış olacaktır. Zil sesinizi test etmek için birinin sizi aramasını isteyebilir ya da alarm kurabilirsinz.

Android Zil Sesi Değiştirme Ücretli Mi?

Yukarıdaki işlemleri takip ettiğinizde hiçbir işlemin ücretli olmadığını göreceksiniz. Android telefonlarda zil sesini değiştirme işlemleri tamamen ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor. Sadece şöyle bit istisna olabilir. Bazı uygulama ve platformlarda ücretli zil sesleri satılıyor. Bu zil sesleri genellikle her yerde bulunmayan ve insanların ilgisini çeken bir tarzda oluyor. Ücretsiz bir şekilde zil sesi değiştirebileceğiniz gibi dilerseniz ücretli bir şekilde kimsede olmayan zil seslerini edinebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Apple mı Android mi?

Android Zil Sesi Nereden Bulunur?

Android zil seslerini bulmak için birçok kolay yol mevcut. Bu zil seslerinin birçoğunu ücretsiz olarak bulabilir ve hemen telefonunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz. Android telefonunuza zil sesi indirmek için çeşitli internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Çoğu internet sitesinde Mp3 boyutunda zil sesleri indirmek mümkün. Mp3 olmasının sebebi ise zil seslerinin sadece bu boyutta çalışabiliyor olmasıdır.

İnternet sitelerinden bunu yapamadıysanız çeşitli uygulama marketlerini kullanmayı deneyin. İsterseniz adımların aynısını takip ettikten sonra “Zil Sesi” kısmında telefonunuza ait olan diğer zil seslerini tercih edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu daha basit ve zahmetsiz olacaktır.

Android Zil Sesi Değiştirme Her Telefonda Yapılır Mı?

Android telefonlar zil sesi değiştirme konusunda özgürdür. İstediğiniz bir android akıllı telefondan zil ses değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Android telefonların eskimiş zil seslerini değiştirmek istiyorsanız bunu birçok farklı yöntemle yapabiliyorsunuz. Eski veya yeni model bir android telefona sahip olsanız bile mutlaka zil sesini değiştirebileceğiniz yöntemler bulunuyor. Andorid telefonunuzdaki zil sesini değiştirmek için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz.

İzleyin: ANDROİD ZİL SESİ YAPMA (İSTEDİĞİN MÜZİĞİ)

Android Zil Sesi Değiştirme Neden Yapılmaz?

Android telefonunuzda zil sesi değiştirmek için tüm işlemleri yaptıysanız fakat başarılı olamadıysanız, telefonunuzun sürümü çok eski olabilir. Çok eski sürüme sahip telefonlar bu gibi değişikliklerde hata verebiliyorlar. Ayrıca telefonunuzun İOS olmadığına dikkat edin. Bu öneri ve zil sesi değiştirme yöntemleri android akıllı telefonlar için geçerlidir. Dikkat etmeniz gereken diğer şey ise zil sesinin Mp3 olarak kayıt edilmiş olmasıdır. Dosya Mp3 değilse işlem gerçekleşmez.

Seyredin: Android Cihaza Özel Zil Sesi Nasıl Ayarlanır?

Ses düzeyi, ses ve titreşim ayarlarını değiştirme

Telefonunuzun sesini daha yüksek veya daha düşük bir düzeye ayarlayabilirsiniz. Zil sesi, ses ve titreşim ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

Önemli: Bu adımların bazıları yalnızca Android 12 ve sonraki sürümlere yöneliktir. Android sürümünüzü nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.

Sesinizi artırma veya azaltma

 1. Ses düğmesine basın.
 2. Sağ tarafta Ayarlar Ses düzeyini ayarla veya Ayarlar simgesine dokunun.
 3. Ses düzeylerini istediğiniz yere kaydırın:
  • Medya sesi: müzik, videolar, oyunlar, diğer medya
  • Çağrı sesi: Arama sırasında diğer kişinin ses düzeyi
  • Zil sesi düzeyi: Telefon aramaları, bildirimler
  • Alarm ses düzeyi

İpuçları:

 • Google Asistanınızın, telefonunuzun ses düzeyini değiştirmesini sağlamak için Ok Google, ses düzeyini değiştir deyin veya bu seçeneğe dokunun.
 • Telefonunuz birden fazla Bluetooth cihazla eşlendiyse müzik, video ve oyunları dinlediğiniz yeri değiştirebilirsiniz. “Medya ses düzeyi” bölümünün altında Medyayı oynatma yeri‘ne dokunun.
 • Ses düğmesine bastığınızda yaptığınız işlemle ilgili özelliğin ses düzeyi değişir. Örneğin, film izliyorsanız filmin ses düzeyi değişir. Hiçbir şey dinlemiyorken ses düğmelerinize basarsanız medya ses düzeyiniz değişir.

Titreşim modunu açma veya sesi kapatma

 1. Ses düğmesine basın.
 2. Sağda, kaydırma çubuğunun üstündeki Zil’e Zil sesi düzeyi dokunun.
  • Titreşimi açmak için Titreşim’e Titreşim dokunun.
  • Sesi kapatmak için Sesi kapat’a Sesi Kapat dokunun.

İpuçları:

 • Telefonunuzdaki zili ya da sesi tekrar açmak için Titreşim’i Titreşim veya Sesi kapat’ı Sesi Kapat devre dışı bırakın.

 • Arama geldiğinde telefonunuzun zilini sessize almak için ses düğmesine basın.