Akıllı telefon teknolojisi her geçen gün gelişmekte. Ancak batarya konusunda hala zayıfız. Fakat yeni model akıllı telefonlar, bir nebze de olsa bizi rahatlatmaya başladı. Ancak kullanıcılar hala tatmin olmuş değil. Bu yüzden akıllı telefon üreticileri bu sorunu çözmek için her geçen daha fazla çalışmaya devam ediyor. Ancak yine de kullandığınız akıllı telefonun bataryasından en yüksek verimi alırsanız, bir gününüzü çok rahat çıkartabilirsiniz. Bunun için de akıllı telefonunuzu doğru bir şekilde şarj etmeniz gerekli. Bu yazımızda sizlere akıllı telefonlarınızı nasıl doğru bir şekilde şarj etmeni gerektiğini anlatacağız.

Pili tamamen boşlatmayın

Çoğu akıllı telefon kullanıcısının en büyük düştüğü hatalardan biri, akıllı telefonlarının şarjını tamamen bitirip yüzde 100 olana kadar şarj etmek. Bu en büyük hatalardan biridir. Çünkü akıllı telefon pillerinin her bir şarj döngüsünde eskidiği biliniyor. Bir şarj döngüsü ise akıllı telefon bataryasının yüzde 0’dan yüzde 100’e şarj olması demek. Eğer sürekli olarak akıllı telefonunuzun pilini tamamen boşaltıp yüzde 100’e şarj ediyorsanız, akıllı telefonlarınızın bataryası eskiyecektir. Ancak akıllı telefonları yüzde 35 seviyeleri ile yüzde 85 seviyeleri arasında tutarsanız, pillerin şarj döngüsünü tamamlamasını uzatacağınız için, akıllı telefonlarınızın pilleri eskimeyecektir.

Şarj ederken telefon kılıflarını çıkartın

Akıllı telefonunuzu şarj ederken, kılıflarını çıkartın. Çünkü telefon kılıları, akıllı telefonların şarj olurken çok daha fazla ısınmasına neden oluyor. Akıllı telefonlarının pillerin ısınması ise bu bataryaların eskimesini hızlandırmakta. Bu yüzden de akıllı telefonları şarj ederken kılıflarını çıkarmanız oldukça önemli.

Akıllı telefonlardaki bataryaların belli bir performansta düzgün bir şekilde çalışabilmesi için belli sıcaklık değerleri arasında kalmaları gerekiyor. Bu yüzden akıllı telefonlarınızı ne çok soğuk ortamlara ne de çok sıcak ortamlara sokmayın.

Yanlış ortamlarda şarj işlemi yapmayın

Geldik yine ısı ile ilgili bir probleme daha. Akıllı telefonlarınızı şarj ettiğiniz mekanın sıcaklığı oldukça önemli. Yapılan en büyük hatalar ise akıllı telefonları şarj ederken laptop yanı, kalorifer yani veya kettle gibi ısı üreten cihazların yanında bırakmak. Bu tür cihazların yanında akıllı telefonlarınızı şarj ederseniz, telefonunuzun pil sıcaklığı çok fazla yükselecektir. Bu yüzden de akıllı telefonlarınızı daha çok masada ve yanında başka ısı üretebilecek herhangi bir cihazın olmaması gerektiğine dikkat edin.

İLGİLİ MAKALE  Oppo Reno 6 özellikleri ve fiyatı

Orijinal olmayan şarj aletlerini kullanmayın

yapılan en büyük hatalardan bir de şarj aleti seçimi. Yanlış elektrik değerlerine sahip olan her şarj aleti, akıllı telefonunuzun pilline zarar verecektir. Bu yüzden şarj aleti satın alırken, akıllı telefonunuza uygun değerleri olan ve bilindik firmaların şarj aletlerini kullanmak. Ayrıca mümkün mertebe akıllı telefonlarınızın kutusundan çıkan ya da akıllı telefonunuzun markasına ait bir şarj aleti kullanmak, bataryanızı korumanızda yardımcı olacaktır.

Şarj ederken akıllı telefonu kullanmayın

Şarj ederken akıllı telefonu kullanmanız, akıllı telefonunuzun bataryasının çok daha fazla ısınmasına yol açacaktır. Bu yüzden de akıllı telefonların bataryasının daha çabuk eskimesine neden olabilirsiniz. Özellikle yüksek sistem gücü gerektiren uygulamaları, kesinlikle akıllı telefonlarınızı şarj ederken kullanmayın. Çünkü yüksek sistem gücü gerektiren telefon aplikasyonları, akıllı telefonlarınızın işlemcilerinin çok daha fazla ısınmasına ve bununla beraber akıllı telefonların pillerinin çok daha fazla ısınmasına neden olacaktır.