Integrated Whale Media Investments’in sahibi olduğu Forbes, Amerikan iş dünyası dergisidir. Genellikle Forbes dergisini, dünyanın en zenginleri listesi ile görmekteyiz. Forbes dergisinin kapağına zamanında birçok Türk iş insanı da girmiştir. Forbes daha çok endüstri, finans ve siyaset alanında içerikler sunar. Ancak hukuk, bilim ve teknoloji alanında içerikler sunmaktadır. Forbes çeşitli konularda hazırlamış olduğu listeler ile dünya çapında bilinirliliğini arttırmıştır. Bu yazımızda sizlere Forbes dergisinin hazırlamış odluğu listeye göre dünyanın en zengin 10 sporcusunu yazdık.

Dünyanın en zengin 10 sporcusu

Günümüzde sporcular, görülmemiş paralar kazanmaya başladı. Bunun en büyük sebebi ise sporun dünya çapında neredeyse herkesin takip etmesi. Artan yayın gelirleri nedeni ile başarılı olan sporcular çok fazla para kazanmaya başladı. Aynı zamanda dünya çapında belirli bir üne kavuşan sporcular da birçok farklı firmadan sponsorluk ve reklam teklifi aldığı için, hiç umulmayacak miktarlarda para kazanmaya başladı. Bu sebepten ötürü bazı sporcular, sadece sporcular arasında değil de dünyanın en zenginleri arasına bile girebiliyor.

Günümüzde Cristiano Ronaldo ve LeBron James gibi bazı sporcuların kazandıkları para, daha çok reklam ve sponsorluklardan gelmektedir. Ayrıca bu tür sporcular, ömür boyu bazı giyim markaları ile anlaşmalar yapmışlardır. Gelin hep birlikte Forbes dergisine göre dünyanın en zengin 10 sporcusu listesini inceleyelim.

10- Giannis Antetokounmpo

Yunan NBA yıldızı Giannis Antetokounmpo, bu listede yer alan 20’li yaşlardaki tek sporcu olma ünvanının sahibidir. 80.9 milyon dolar serveti ile Giannis Antetokounmpo, dünyanın en zengin onuncu sporcusudur.

9- Tom Brady

44 yaşındaki oyun kurucu, Amerikan futbolunun kült isimlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.  83.9 milyon dolarlık serveti ile Tom Brady, dünyanın en zengin dokuzuncu sporcusu olarak Forbes dergisi listesine girmiştir.

8- Canelo Alvarez

Canelo Alvarez, boks sporunun en çok para kazanan isimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 90 milyon dolarlık serveti ile birlikte Canelo Alvarez, dünyanın en zengin sekizinci sporcusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

7- Roger Federer

Roger Federer, dünyanın en zengin tenis sporcularından biridir. Efsane raket, 90.7 milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin yedinci sporcularından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Ünlü sporcuların gizli protein tarifi ortaya çıktı. Tek servisi sadece 6 TL! (Kaynak: soru.com.tr)

6- Kevin Durant

NBA tarihinin en kalifiyeli basketbolcularınan biri olan Kevin Durant, birçok kupa kaldırmış sporculardan biridir. Bununla birlikte Milli takım başarısı da bulunan Kevin Durant, 92 milyon dolarlık serveti ile bu listede altıncı sıraya kadar çıkabilmiştir.

5- Stephen Curry

NBA’nin Golden State Warriors takımının efsanesi haline gelen şut makinesi Stephen Curry, 92,8 milyon dolarlık serveti ile en çok para kazanan sporculardan biridir. Stephen Curry, bu kazancı ile en zengin beşinci sporcu olarak bu listeye girebilmeyi başarmıştır.

4- Neymar

Saha içinde olduğu kadar saha dışında da oldukça sıra dışı biri olan Neymar, Red Bull ve Puma gibi dev firmalar ile sponsorluk ilişkisi bulundurmaktadır. Bunun yanında sansasyonel transferi ile birlikte tüm dikkatleri üzerine toplayan Neymar, 95 milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin dördüncü sporcusu olarak bu listeye adım atmıştır.

3- Cristiano Ronaldo

5 kez dünyanın en iyi futbolcusu ödülüne layık görülen Cristiano Ronaldo, yeteneği ve başarısı ile hayalini kurduğu lüks hayata giriş yapabilmiştir. Birçok giyim firması ve özellikle Nike ile ömür boyu olan sponsorluk anlaşması, şu ana kadar Cristiano Ronaldo’nun 115 milyon dolarlık bir serveti olmasındaki en büyük roldür. Serveti ile dünyanın en zengin üçüncü sporcusu olan Cristiano Ronaldo, şu an da İngiltere Premier League’de mücadele eden Manchester United’ta forma terletmektedir.

2- LeBron James

tarihin en iyi basketbolcuları arasında sarsılmaz bir yeri olan leBron James, dünyanın en çok kazanan basketbolcusu olma ünvanını uzun bir süredir elinde tutmakta. 121 milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin ikinci sporcusu olan LeBron James, birçok farklı marka ile ömür boyu sponsorluk anlaşması imzalamıştır.

1- Lionel Messi

Birçok farklı firma ile sponsorluğu bulunan Lionel Messi, bazı kişiler için dünya tarihinin en iyi futbolcusu. Fakat önemli olan en iyisi olup olmadığı değil de ne kadar kazandığı. Adidas giyim markası ile ömür boyu sponsorluk sözleşmesi olan Lionel Messi, 130 milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin birinci sporcusu olarak listelerde yerini almaktadır.