Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapora göre de dünyanın en değerli futbolcuları belirlendi. En değerli futbolcular sıralamasında İngiltere Premier Lig takımlarının olması da şaşırtmadı. Son yıllarda Şampiyonlar Ligi elemelerinde sürekli olarak İngiliz takımlarını görmekteyiz. Bu kadar başarılı takımların oyuncuların da bu listede bu kadar fazla olması şaşırtmadı. Bu yazımızda sizlere, dünyanın en değerli 10 futbolcusundan bahsedeceğiz.

Futbolcu değeri nasıl hesaplanıyor?

Futbolcu değerleri hesaplanırken belirli kriterler dikkate alınıyor. Bu kriterlerden en önemlisi ise futbolcunun yaşı. Genç futbolcuların bu listede olması da bu kritere ne kadar dikkat edildiğinin büyük bir göstergesi. Daha sonra ise söz konusu olan futbolcunun başarıları, istatistikleri ve form durumu da değer hesaplama içerisindeki önemli kriterlerden biri. Ayrıca futbolcunun uluslararası başarıları da dikkate alınıyor.

En değerli 10 futbolcu

Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi’nin (CIES) hazırladığı rapora göre dünyanın en değerli Futbolcusu Kylian Mbappe olarak belirlendi. Bununla birlikte listede İngiliz takımlarının oyuncularının olması dikkatlerden kaçmadı. İşte dünyanın en değerli futbolcu listesi şu şekildedir:

  1. Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain): 205,6 milyon euro
  2. Vinicius Junior (Real Madrid): 185,3 milyon euro
  3. Erling Halland (Manchester City): 152,6 milyon euro
  4. Pedri (Barcelona FC): 135,1 milyon euro
  5. Jude Bellingham (Borussia Dortmund): 133,7 milyon euro
  6. Phil Foden (Manchester City): 124 milyon euro
  7. Frenkie De jong (Barcelona FC): 112,5 milyon euro
  8. Luiz Diaz (Liverpool): 110 milyon euro
  9. Ruben Dias (Manchester City): 109,6 milyon euro
  10. Ferran Torres (Barcelona): 109,5 milyon euro

CIES’in raporlarına göre dünyanın en değerli futbolcuları listesi bu şekilde. Genellikle büyük takımların oyuncuları bu listede yer edinirken, Premier Lig takımlarının oyuncularının bu listede yer alması şaşırtmadı. Fakat mutlak rekabetin iki nemli başrolü Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin bu listede olmaması, bütün futbolseverleri şoke uğrattı diyebiliriz. Ancak genç oyuncuların performanslarını dikkate aldığımızda ve Messi’nin de Paris Saint-Germain’de çok da etkili bir performans gösteremediğini düşündüğümüzde, Messi’nin ilk 10 içerisine girmesi teknik olarak beklenilmiyordu. Keza Manchester United’in bu seneki hüsranı da Cristiano Ronaldo’nun performasının gözler önüne çıkmasını engellemiş gibi görünüyor.

İLGİLİ MAKALE  Milli formayı en çok giyen Türk futbolcular

Erling Halland, Borussia Dortmund’ta harika bir sezon geçirdi ve kendisini Premier Lig’in son şampiyonun forması ile buldu. Öte yandan dünyanın end eğerli futbolcusu konumundaki Mbappe için Real Madrid iddiaları söz konusuydu. Fakat Kylian Mbappe, Paris Saint-Germain ile sözleşmesini yeniledi. Bu sözleşme yenilemesi ile brilikte de Mbappe’nin Real Madrid’e gitmesi şu an için imkansız bir hale büründü. Sözleşme yenilenmesinin ardından usulsüzlük olması düşüncesi ile La Liga başkanının UEFA’ya şikayet dilekçesinde bulunacağı açıklandı.