Yaygınlaşan internet kullanımı, bazı istenmeyen sorunları da beraberinde getiriyor. Alınan karar ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), korsan canlı maç yayını yapan sitelere engel getirebilecek.

Sorunlardan en önemlisi ile telif konusu. İnternette içerikler anonim paylaşmanın ve bu içeriklere ulaşmanın oldukça kolay olması, kaçak yayınların önünün bir türlü alınamamasına neden oluyordu.

Telif durumundan filmler, diziler, kitaplar ve en önemlisi canlı yayınlanan spor karşılaşmaları oldukça olumsuz etkileniyordu. Fakat Sözcü Gazetesi‘nden Erdoğan Süzer‘in haberine göre, internet üzerinden kaçak canlı maç yayını yapan sitelerin işlerini zorlaştıracak yeni önlemler alınacak.

Türkiye Futbol Federasyonu artık korsan yayınları engelleyebilecek

Telif sorunlarından en büyüklerinden biri bilindiği üzere canlı yayınlanan maç müsabakaları. Bundan dolayı bir çok zaman bu yayınlar ücretli platformlarda yayınlanıyor. Fakat neredeyse bir çok maçı internette kaçak bir şekilde izlenebiliyor. Ancak kaçak yayın yapan kişilerin işleri zorlaşacak.

Alınan yeni bir karar ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yayın hakkına sahip olmadığı halde spor müsabakalarını internetten yayınlayan site ve uygulamaları takip etmek için yeni ekipler kuruyor. Bu çalışanlar korsan yayınları tespit edip ve TFF’ye bilgi verecek.

TBMM‘ye sunulan torba yasa teklifinde yer alan maddeye göre, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki futbol müsabakalarına ilişkin yayınları internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunan, yayan ve dağıtan internet sitelerinin internet trafiği bant genişliği yüzde doksan oranına kadar daraltılacak ya da bu sitelerin kaçak yayınına ve sitesine erişim engeli getirilecek.

SSL kullanımı gibi durumlarda teknik olarak kaçak/korsan yayına erişim engeli yapılamaması durumunda internet sitesinin tümüne yönelik erişim engeli de uygulanabilecek. Bant daraltma ya da erişim engeline karar verme konusunda tek başına TFF Başkanı yetkisi bulunacak. Bu nedenden dolayı mahkeme kararı beklenmesine gerek kalmayacak ve hızlı haraket edilebilecek.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, yayın hakkı sahibinin talebi üzerine yine TFF Başkanı kararıyla yayın kesme ve bant daraltma uygulamalarına gidilebilecek. TFF, yurt dışından gelen bu tür başvurularda, yayın hakkına ilişkin sözleşmenin ibraz edilmesini isteyecek.