Yumurta haşlarken mutlaka bu yöntemi denemelisiniz. Sonuca kendiniz de çok şaşıracaksınız bakın ne gibi bir etkisi var..

Yumurta haşlarken yapacağınız bu uygulamanın çok fazla yararlarını görebilirsiniz. Hemen etkili olduğu için bugün bile deneme yapabilir yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. İşte yumurta haşlamayla ilgili bilmeniz gereken o küçük detay..
Yumurta hem bizler hem evcil dostlarımız için harika bir yiyecek. Örneğin kedime yumurtanın sarısından sabahları veriyorum ödül maması yercesine sevinerek yiyor.

Yumurta, doğal besin ögeleri kompozisyonu bakımından fonksiyonel özelliğe sahip bir hayvansal besindir. Bu noktada, yıllarca kalp damar hastalıklarının tek sorumlusu olarak gösterilen yumurtanın yeterli ve dengeli beslenme açısından potansiyel faydaları konusunda tüketicinin doğru bilgiler ile bilgilendirilmesi çok önemlidir.

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez yiyeceği olan haşlanmış yumurta mutfakta yapılabilen en kolay yiyeceklerden birisidir. Ancak yumurta haşlanırken kaynama işlemi sırasında yumurta kabuğunun patlama veya kırılma riski var.

Bu sorun yumurtayı yenilmez hale getiriyor.. Kimileri bu sorunu çözmek için tuz ekliyor kimileri kibrit çöpü koyuyor. Ama en etkili yöntem.. Yumurta kaynatırken kaynama suyuna limon suyu damlatmak. Bu yöntem sayesinde yumurtanın çatlaması veya patlamasını önlemiş olabileceksiniz.

Bir yumurtanın yaklaşık 80-85 kkal enerji içermesinden dolayı kilo problemi olan veya özel diyetlerle beslenmesi gereken bireyler için önerilen bir gıda maddesidir. Yumurtadaki karbonhidrat miktarı çok az olduğu için şeker hastalarının diyetlerine yumurta ilavesi çok yararlıdır. Kezâ, beslenme bakımından büyük özen ve dikkat gösterilmesi gereken, anne sütü alamayan ya da yapay beslenen bebeklere üçüncü aydan itibaren katı pişmiş olarak yumurta sarısı verilmesi önemle tavsiye edilmektedir.

Limon içerisinde bulunan asit yumurtanın kırılma veya çatlamasının önüne geçmiş olacaktır. Ayrıca yumurta haşlandıkça yumurtanın renginde değişiklik olabiliyor yumurtanın beyazında oluşacak bu renk değişimini limon suyu ortadan kaldıracaktır.

İnsan vücudunun gereksinim duyduğu hemen hemen tüm besin maddelerini en uygun miktar ve oranda içeren yumurta, dengesiz beslenme sorununun çözümlenmesinde üzerinde önemle durulması gereken hayvansal gıda kaynaklarından birisidir.

Bu yöntem oldukça basit ve en etkili yöntemdir. Sizlerde arkadaşlarınızla mutlaka paylaşmalısınız. Yarın yumurta haşlarken sabah kahvaltınızda mutlaka bu yöntemi deneyin.

İLGİLİ MAKALE  Her gün 2 yumurta yemenin faydaları

Medeniyetin başlangıcından bu yana; yumurta, yaşam sembolü ve verimlilik olarak değerlendirilir. Hatta bazı filozoflar, yumurtayı; dünyanın ve dört elementin sembolü olarak görür. Dışındaki kabuğunun yerküreyi ve toprağı; beyazının suları; sarısının ateşi; sonundaki boşluğun havayı temsil ettiğini düşünürler.