Kaç saat uyursanız uyuyun, uykunuzu alamadığınızı mı hissediyorsunuz? Gün içinde sürekli stres içinde olup aynı zamanda yorgun musunuz? Bu sorunları çözmek artık çok kolay. Sadece 1 adet limon ve biraz tuz ile birlikte bu sorunları çok kolay bir biçimde çözebileceksiniz. Çiçek şeklini verdiğiniz limonun içine biraz tuz koyarak, yatağınızın baş ucuna koymanız yeterli olacaktır. Limon ve tuzu evde çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu kadar kolay bir işlem ve etkisi çok fazla. Uyku kalitenizi arttırırken aynı zamanda uyku sürenizi de dengelemekte.

Limon, içinde bulundurduğu aromalarla insan vücudundaki sinir sistemini yatıştırmakta. Bu sayede uyku kalitenizi bir hayli arttırmakta olan limon, gün içinde daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Bu işlemi her gün yapmanız dikkat dağınıklığı gibi sorunlarınızı çözecektir. Beyin fonksiyonlarına da yararı olan limonun birçok faydası bulunmaktadır.

Limon ve tuz nasıl hazırlanır?

Evde yapacağınız bu işlem çok basittir. Malzemelerimiz, bir adet orta büyüklükte limon ve bir yemek kaşığı tuz.

  1. Bir bütün limonu alıyoruz ve çiçek şeklinde kesiyoruz.
  2. İçerisine bir yemek kaşığı kadar tuz doldurup çiçek şeklinde kestiğimiz limonu, elimizle kapatıyoruz.

İZLEYİN: Yatmadan önce baş ucunuza tuzlu limon koyun! Tuzlu limonun faydaları

Limonun insan vücuduna sağladığı yararlar

Stresi azaltır

Limon, sinir sistemi için çok etkili yatıştırıcı maddeler içermektedir. Bu yüzden her gün limonun aromasını içinize çekmek, daha sakin bir gün geçirmenizi ve stres yaşamamanızı sağlayacaktır. Limon stresi ve endişeyi engellerken aynı zamanda sizdeki endişeyi ve stresi de alacaktır.

C vitamini deposu

Limon içinde yüksek oranda C vitamini bulundurmakta. Bu sayede limon, bağışıklığı güçlendirir ve soğuk algınlığı gibi hastalıkla karşı vücudunuzun direncini arttırır. Limonun içindeki C vitamini miktarı, bir yetişkin insanın günlük alması gereken C vitamini miktarının %65’ini karşılamaktadır.

Böbrek taşı oluşuma karşı birebirdir

Limon, içindeki sitrik asit sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda ödem söktürücü bileşenleri, kilo vermede yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Evde acısız limonata nasıl yapılır?

Uykunuzda rahat nefes almanızı sağlar

Limon, hem antioksidan hem de antibakteriyel maddeler içermektedir. Bu sayede baş ucunuzda duran tuz ve limon, burun tıkanıklığınızı açacaktır ve soluk alış verişinizi kolaylaştıracaktır. Tuz ve limonu baş ucunuza koyarken dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmakta. Limonun kokusu burnunuzdan içeri girmeli ki burun deliklerinizi açıp rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Böcekleri yanınızdan kovar

Limonun içindeki sitrik asit, sivrisinekleri öldürür ve böceklerin bulunduğu odadan çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında evlere dadanan sivrisinekleri kovmada en doğal çözüm olarak bilinmektedir.

Enerji verir

Sabahları erkenden uyanıp işe gidenlerin kesinlikle bu işlemi uygulaması gerekmektedir. Çünkü Tuz ve limon uyandığınız anda enerjinizin artmasına sebep olacaktır. Bu sayede güne başlarken daha pozitif olup, kendinizi yaptığınız işe daha çok verebileceksiniz. Bunun nedeni, limon kokusu beyindeki serotonin seviyesini arttırmaktadır.

Havayı temizler

Limon yalnızca güzel kokmuyor. Aynı zamanda odadaki havayı temizlemekte. Çok güçlü bir etkisi vardır. Eğer odanızı yeni boyadıysanız ve odanızda ağır bir boya kokusu varsa, o odaya koyacağınız tuzlu limon odanın havasını temizleyecektir.

Yüksek tansiyona birebir

Limon, kan basıncını düşürdüğü için yüksek tansiyonu da düşürecektir. Bu sayede beyin kanaması gibi riskleri de azaltan limon, oldukça kullanışlı bir besin olma özelliği taşıyor.

Kansere oluşumunu engeller

Limon içinde bulundurduğu folik asitle kanser hücrelerinin oluşumunu engellemekte. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, limonun özü göğüs kanseri hücrelerine uygulandığında, limon özü kanser hücrelerinin çoğalmasını engellerken aynı zamanda bu kanser hücrelerini öldürmekte.

ilgili makale: Aç karnına bir bardak limonlu su içersek ne olur?

Aç karnına bir bardak limonlu su içersek ne olur?