Mutfak temizliği, hem yemeklerimizin temiz ve lezzetli olması için hem de sağlığımız için aksatmadan ve doğru şekilde yapmamız gereken bir temizlik türüdür. ancak bazı inatçı lekeler, bu temizliği zorlaştırabiliyor. Ağır yemeklerin hazırlanması ya da ocakta yemek unutulması gibi durumlarda da bu gibi temizliklerin zora girdiği anlar olan tencere ve tavalarda yanma durumu ortaya çıkıyor. yanmış tencere ve tavaları temizlemek ise her zaman kabus sayılan bir temizlik türü olarak karşımıza çıkıyor.

Yanmış tencere ve tavaları temizlemek

Yemek yapmak kimileri için zevkli bir aktivite, kimileri için ise zorlu bir maratondur. Ve bu aktivite maratona dönüştüğü anda her saniye değerlidir. Yemeğin ocakta biraz bile fazla kalması dibinde ve dışında yanıkların oluşmasına neden olabilir. Bu gibi yanıkların oluşması ise yemeklerin yenilmesinin ardından tencere ve tavaların temizlik sürecinin uzaması ve zorlaşması anlamına geliyor. Çoğu zaman uzun dakikalar alan ve ağır kimyasallar kullanmayı gerektiren bu yanmış tencere ve tava temizliği için artık çok pratik yöntemler elinizin altında. Kimyasalları ve telleri bir kenara bırakmanızı sağlayacak yanmış tencere ve tava temizliği yöntemleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Sirke ve karbonat

Sirke ve karbonat gibi kendi başlarına birer temizlik malzemesi sayılan doğal ürünlerin kullanılması, tencere ve tavalarda oluşan yanık izlerinin kolaylıkla geçirilmesini sağlar. Sirke ve karbonat kullanarak yanmış tencere ve tavaları temizlemek için uygulamanız gereken yöntem ise çok basit. 1 yemek kaşığı karbonat ile bir su bardağı sirkeyi dibi yanmış tencere ya da tavanızın içerisine atın ve karıştırın. Ardından 1 su bardağı su ekleyin ve birkaç dakikalığına bu karışımı kaynatın. Daha sonra karışımın ılımasını bekleyin. Ilık bir hale gele karışım sayesinde sünger kullanarak yanan kısımları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Limon tuzu ve sirke

Limon tuzu da tıpkı karbonat gibi sirke ile karıştırıldığında temizliği çok daha kolay hale getirmenizi sağlayabilir. İkisi de asidik yapıda olan limon tuzu ile sirkenin temizlikte kullanılması çıkmaz denilen lekelerin ve kirleri bile kolaylıkla çıkarılmasını sağlayan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi kullanırken biraz da sabır gerekiyor. Bir avuç limon suyunu yanmış tencere ya da tavanın dibine bırakın ve üzerine 2 su bardağı sirke ekleyin. Ardından limon tuzu tamamen çözülene dek karıştırın. Bu şekilde karşımı tencere ya da tavanızın dibinde 2-3 saat kadar bekletin. Bekleme süresinin sonunda karışımın üzerine ılık su ekleyerek çözeltin ve sünger yardımı ile yanmış tencere ya da tavaları kolaylıkla temizleyin.

İLGİLİ MAKALE  Kulak temizlerken dikkat. Kulaklarımız nasıl temizlenmeli? (Kaynak: izlehaber.com)

Bulaşık deterjanı ile kaynar su

Bulaşık deterjanları kendi başlarına yanmış tencere ya da tavaların temizliğinde güçlü olmasalar da bu etkiyi arttırmak ve diğer kimyasallara gerek kalmadan kolayca temizliği tamamlamak aslında çok basit. Yanmış tencere ve tavaların içerisine bulaşık deterjanı ekleyin ve dibini kapatacak kadar su ekleyin. daha sonra tencereyi kısık ateşte bir süre kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun ılıması için 2-3 dakika kadar bekledikten sonra bir sünger yardımı ile kolaylıkla yanmış kısımları temizleyebilirsiniz. Ayrıca eğer bu yöntemin yeteri kadar etkili olmayacağını düşünüyorsanız, bulaşık deterjanı ile birlikte birkaç damla limon ekleyebilir ve etkiyi arttırabilirsiniz.