Vücut tipine göre giyinmek kişinin tam manasıyla hoş bir görüntüye ulaşması için önemlidir. Kişinin kendi vücudunu tanıyarak kıyafetlerini seçmesi, proporsiyonuna göre giyinmesi önemlidir. Vücut tipine göre giyinmek kişinin yapacağı alışverişi kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağlarken, üç aşağı beş yukarı kişinin neler giyip giymeyeceği belli olmasını sağlamaktadır. Bu durum dolayısıyla her kişinin vücuduna uygun kıyafetler tercih etmesi şık bir görüntünün anahtarıdır. Peki vücut tipleri nelerdir ve vücut tipine göre kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Vücut tipleri nelerdir?

Her kişinin kendi yaş ve kemik şekline göre birbirinden farklı vücut tipleri bulunmaktadır. Bu vücut tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Armut vücut tipi
  2. Ters üçgen vücut tipi
  3. Dikdörtgen vücut tipi
  4. Kum saati vücut tipi
  5. Elmas Vücut tipi
  6. Oval vücut tipi

1- Armut vücut tipi

Armut vücuduna sahip kadınları genellikle şu şekilde tabirde bulunmak doğru olacaktır. Armut vücut tipine sahip kadınların kalçaları büyük, göğüsleri ise küçüktür. Göğüslerin küçük kalçanın büyük olması durumunda olan kişiler armut vücut tipine sahiptir. Armut vücut tipine sahip kadınlar, yuvarlak yakalı kıyafetler giymeye özen göstermeliler. Üst bölgenin küçük olması dolayısıyla, kıyafette giyilen geniş yaka üst bölgenin büyük görünmesini sağlayarak alt ve üst dengenin kurulmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda armut vücut tipine sahip kadınlar geniş yakalı kıyafetler giyebileceği gibi büyük takılar takabilir ve takılarla dikkatli kalçadan alıp üst bölgeye verebilir. Aynı zamanda üst ve alt dengeyi kurmak için push-up etkili sütyen takımı yapabilirsiniz. Armut vücudundaki kadınlar, balon elbise, dar pantolon ve boru etek formundaki kıyafetlerden uzak durması gerekmektedir.

2- Ters üçgen vücut tipi

Ters üçgen vücut tipindeki kadınları geniş omuzları bulunurken oldukça küçük kalçaları bulunmaktadır. Kalçalarının küçüklüğü ince bacaklarla desteklenir ters üçgen vücut tipine sahip kadınlarda. Bu vücut tipine sahip kadınların beli çok belli olmasa da üst bedenlerinin genişliğiyle ön planda olurlar. Ters üçgen vücut tipine sahip kadınlar, bele oturan ve aşağı doğru dökülen elbiseler tercih edebilir. Aynı zamanda balık formundaki uzun elbiseler, saten elbiseler vücudunuza oldukça yakışan formlardadır. Ters üçgen vücudundaki kadınlar, şekilsiz bol elbise ve kıyafetlerden kesinlikle uzak durması gerekir.

İLGİLİ MAKALE  Vücut tiplerine göre nasıl giyinmeli? (Kaynak: izlehaber.com)

3- Dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen vücut tipindeki kadınların üst ve alt bölgeleri birbirine eştir. Göğüs kafesinin büyük olan dikdörtgen vücut tipine sahip kadınların alt bölgelerinde de düzlük mevcuttur. dikdörtgen vücuduna sahip kadınlar, kolsuz üstleri giymesi, boyunun uzunluğunun öne çıkmasına yardımcı olurken V yakalı kıyafetler boynun ince ve zarifliği ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Düşük belli pantolonlardan uzak durması gereken dikdörtgen vücut tipine sahip kadınlar, asimetrik kıyafetlere daha fazla yönelmeleri gerekmektedir.

4- Kum saati vücut tipi

Kalçaların ve göğüs bölgesinin dengeli, belin ise diğer bölgelere nazaran daha az belirgin olan kişiler kum saati vücut tipine sahiptir. Kalçalarınız genel itibarıyla daha yuvarlak olurken, göğsünüzün aynı orandaki belirginliği dolayısıyla kötü bir görüntünün oluşmasına engel olmaktadır. Kum saati vücut tipine sahip kadınların genellikle bacakları da ince olur. Kum saati vücut tipine sahip kişiler belini vurgulayan ve belini ortaya çıkaran kıyafetler tercih etmelidir. Gömlek ya da elbiselerinizin üzerine geniş kemerler takmayı deneyebilirsiniz. Şekilsiz ve bol üstlerden kesinlikle kaçınması gereken kum saati kadınlar, çok gösterişli aksesuarlardan da uzak durması gerekir.

5- Elmas vücut tipi

Elmas vücut tipine sahip kadınların, omuzları ince olurken kalçaları geniş ve sert bir formda olmaktadır. Elmas vücut tipine sahip kadınların vücut proporsyonları çok daha kavislidir. Elmas vücuduna sahip kişiler, arkasında detay olan pantolonlardan uzak dururken, kalçanıza doğru bollaşan ceketleri tercih etmeniz çok daha şık duracaktır.

6-Oval vücut tipi

Oval vücut tipine sahip kişilerin genellikle büyük ve dolgun bir göğsü olurken göğüs kafesleri de epey büyük olur. Göğüslerinin büyük olmasının yanı sıra kalçaları daha küçük ve gizlidir. Kalçaları dar ve ince bacaklara sahip olan oval vücut tipli kadınlar, C yaka kıyafetleri tercih etmeleri gerekirken, üzerinize yapışan kıyafetlerden uzak durmanız gerekmektedir. Çok dar kıyafetlerden kaçının ama mini etekleri günlük yaşantınızda kullanabileceğinizi unutmayın.