Türk kahvesi ülkemizde çaydan sonra gelen en çok sevilen içecektir. Kimi insanlar uyanır uyanmaz güne kahve ile başlarlar, kimi insanlar güzel bir akşam yemeğinden sonra kimi insanlar ise ailesi veya sevdikleri ile keyifli hoş bir sohbet sırasında Türk kahvesi içmeyi muhakkak ki eksik etmezler.

Türk Kahvesinin Serüveni

Türkiye’ye özgü olan Türk kahvesi yalnızca hazırlanma biçimi açısından Türkiye’ye aittir. Çünkü Türkiye bir kahve üreticisi değildir. Türk kahvesi adı sadece bu kahvenin kendine özel olan demleme yönteminden dolayı gelir. En çok bilinen ve söylenen hikayede yazılana göre Türkler kahve ile 16. yüzyılda kahvenin Osmanlı başkenti İstanbul’a Yemen valisi tarafından getirilmesi ile tanışmıştır ve böyle Türk kahvesinin serüveni Osmanlıların kahveyi çok sevmeleri ve bir sürü kahvehaneler açılması ile başlamıştır.

O dönemde Türk kahvesini demlemek için bakır cezve kullanılıyor, sunum için gümüş fincanlar tercih ediliyor, kahveyi içmeden önce şerbet ve tatlı ikramları yapılıyordu. Bu şekilde sunulan Türk kahvesi her şey de olduğu gibi gerek demleme yöntemi olsun gerek sunum şekli olsun birtakım değişikliklere uğrayarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Türk Kahvesi İçin Malzemeler

Türk Kahvesi İçin Malzemeler

Türk Kahvesi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Geleneksel Türk kültürlerimizden birisi olan ve önemini günümüzde hâlâ daha korumakta olan Türk kahvesini yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

  • Cezve
  • Kahve fincanları
  • Yapılış şekline bağlı kahve değirmeni
  • 2 çay kaşığı kahve
  • (Tercihe göre) 1 çay kaşığı şeker

Türk kahvesini en iyi şekilde yapmak için bakır cezveler tercih ediliyor. Ancak siz bunun yerine çelik cezve ya da Türk kahvesi makineleri de kullanabilirsiniz. Türk kahvesi makinesine sahip olmanız sizlere pratiklik kazandırır.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

En iyi şekilde bol köpüklü Türk kahvesi yapabilmek için kahve çekirdeklerinin çok ince bir şekilde toz gibi çekilmiş olması gerekir. Türk kahvesi yapımı için iki farklı yöntem bulunur. Bunlardan birincisinde cezvenin içine yapılacak olan her bir fincan Türk kahvesi için bir fincan su konulur ve yine her fincan kahveye 1 tatlı kaşığı kahve tozu ve isteğe bağlı olarak da miktarını ayarlayabileceğiniz 1 çay kaşığı şekeri ilave edin.

İLGİLİ MAKALE  Kahve falında ahtapot görmek ne anlama gelir? (Kaynak: izlehaber.com)

Kahve tozunu su ile iyice karıştırıp tamamen karışmasını sağlayın. Kısık ateşe yerleştirdiğiniz cezveyi artık karıştırmamalısınız. Kahve kaynayana kadar bu şekilde kısık ateşte demleyin. Kaynamaya başladığında kahvenin üstünde oluşan köpüğü kaşık ile ayırarak fincanlara paylaştırın. Daha sonra kahveyi tekrardan kaynatarak fincanlara hepsini dağıtın.

Türk Kahvesi Yapımı İçin Bir Başka Yöntem

Bu yöntemde kullanılan malzemeler ve miktarları diğer yöntem ile aynıdır. Fakat bu yöntemde pişirme yöntemi biraz farklıdır. Bu kahve pişirme yöntemi buzdolabından çıkartılan soğuk su kullanılarak yapılır. Yine kısık ateşte pişirilen kahve kaynamaya başlayınca diğer yöntemde olduğu gibi köpük tüm fincanlara dağıtılır. Köpükler dağıtıldıktan sona tekrar kaynatılan kahve fincanların yarısını dolduracak şekilde tüm fincanlara doldurulur. Daha sonra ocakta ikinci kez tekrardan kaynatılarak fincanlar sırası ile tamamen doldurulur ve servis edilir.

Seyredin: Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Bol Köpüklü Kahve Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Türk kahvesini en güzel şekilde pişirmek için biraz sabrınız olması gerekir. Eğer yeterli sabrınız ve vaktiniz var ise kahve çekirdeklerini kendiniz kavurup öğütmeniz kahvenize bambaşka bir tazelik ve lezzet katar. Bu nedenle her zaman çok daha başarılı sonuçlar alırsınız. Kavurma kısmı çok zahmetli, benim o kadar vaktim yok diyorsanız da hazır kavrulmuşunu alıp sadece öğütebilirsiniz. Bu öğütme işlemi için basit bir el değirmeni kullanabilirsiniz.

Doğru Kahve Yapımı İçin Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli bir Türk kahvesi için kullandığınız su mutlaka soğuk olmalıdır. Aynı zamanda suyun hazır su olması da oldukça önemlidir. Çünkü çeşme suyu kullanırsanız içerisinde bulunan klor maddesi kahvenizin tadının bozulmasına sebep olur.

Diğer bir püf noktası ise kahvenin çok iyi öğütülmüş olmasıdır. Aynı zamanda öğütülmüş olan kahvenizin ağzını hava almayacak şekilde çok iyi kapatmanız gerekir.

Türk Kahvesi Ne ile Sunulabilir?

Kahvenizi sunacağınız fincanların iç kısmının rengi beyaz olmalıdır. Fincanları koyduğunuz kahve tabağınız geniş ise sunacağınız lokum ya da çikolatayı tabağın kenarına koyabilirsiniz. Yeterince geniş değil ise yanında uygun bir sunum tabağı ya da kasesi ile lokumlarınızı servis edebilirsiniz. Türk kahvesinin yanında aynı zamanda soda ya da su da sunulması gerekir.