Soğan içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler bakımından birçok hastalığa iyi geliyor. Yemeklerin olmazsa olmazı ve ana maddelerinden birisidir. Soğan suyunun çok faydalı olduğu bilinmektedir. Soğan içerisinde, fosfor, sodyum, kalsiyum, iyot, potasyum ve magnezyum mineralleri ve A, B, C, E vitaminleri bulunuyor. İnsan sağlığında önemli bir yere sahiptir ve soğan suyunu düzenli olarak içenler birçok faydasını görmeye başlıyor.

Soğan Suyunun Faydaları

Soğan suyu içerisinde yer alan vitaminler şifa kaynağı olarak kullanılır. İnsan sağlığı için faydası çok fazladır ve vücuttaki iltihapların yok edilmesini, yaraların tedavisini kolaylaştırır. Soğan suyunun faydaları şunlardır.

  • Kan şekeri dengelemesini sağlar,
  • İdrar söktürücüdür,
  • Sindirimi kolaylaştırır,
  • Bağırsakların hareketlenmesini sağlar,
  • Ciltteki yaraların hızla iyileşmesini sağlar,

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile vücudun çeşitli hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Antioksidan etkisinden dolayı iltihap, alerji, kanser önleyici etkilerinin de olduğu biliniyor.

Soğan Suyu Nasıl Hazırlanır?

Soğan suyundan en iyi faydayı elde edebilmek için kahverengi soğanlar tercih edilir. Kabuğu soyulan soğanlar sirkeli suda yıkanarak hijyen olması sağlanır. Daha sonra dörde bölünen soğanlar, bir tencere içerisine konur ve üzerine klorsuz 2 su bardağı su konularak kaynatılır. 5 dakika kaynama sonrası soğanların suyu süzülür. Ilık ısı derecesine gelen soğan suyu içilmeye başlanabilir. Bu şekilde istenilen miktarda yapılarak düzenli olarak kullanılabilir.

İzleyin: Soğan Kürü Nasıl Yapılır? – Soğan Suyu Hazırladım

Soğan Suyu İçmek Neye İyi Gelir?

Soğan suyu içerisindeki vitamin ve minerallerle en iyi antioksidanlardan birisidir. Düzenli olarak kullanıldığında kişi birçok faydasını görmeye başlayacaktır. Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Cildin yenilenmesine yardımcı olarak kırışıklıkların giderilmesini ve yaraların iyileşmesini sağlar. Saç derisi ve saçlara da çok faydası vardır. Saçların güçlenmesini ve uzamasını sağlar. Soğan suyu, ameliyat izleri bölgesine sürüldüğünde izlerin büyük oranda kaybolduğu görülebilecektir. Bağışıklık sistemine iyi geldiği için kanser önleyici etkisi de vardır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi geliyor.

İLGİLİ MAKALE  Nezleye ne iyi gelir? Soğuk algınlığı ve nezle için doğal karışım

Soğan Suyu Zayıflatıyor Mu?

Soğan suyu içmeye başlayanlar, vücutta oluşan ödemlerin hızla atıldığını görür. Antioksidan içeriği sayesinde vücutta oluşan ödemin atılmasını ve yağ yakımı işleminin hızlanmasını sağlar. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için kilo vermeye yardımcı olur. Zayıflamak için tek başına soğan suyu içmek yeterli değildir. Soğan suyu içerken belirli diyetleri ve egzersizleri de yapmak önemlidir. Aç karına içildiğinde yağ yakımı hızlanırken kişinin fazla kilolarından kullanmasını da sağlar.

Soğan Suyunun Cilde Faydaları

Soğan suyunun faydalı olduğunu herkes biliyor. Cilt üzerindeki etkileri çok fazladır ve kullanılmaya başlandığında etkileri görülmeye başlanacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için soğan suyu içmeye başlayanlar, cilt üzerindeki yara izlerinin kaybolduğunu ve sivilce gibi etkilerin iyileştiğini görebilir. Cilde parlaklık kazandırırken kırışıklıkların da giderilmesini sağlıyor. Sivilce tedavilerinde, soğan suyu, zeytinyağı ve bal ile karıştırılarak maske olarak kullanılıyor. İsteyenler soğan suyu ile yoğurdu karıştırıp cildine sürebiliyor ve 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabiliyor.

Kansere Karşı Soğan Suyu

İnsanlar kansere karşı korunabilmek için öncelikle bağışıklık sistemini güçlü tutmaya çalışır. Soğan suyu içerisinde bulunan antosiyaninler, kersetin ve organosülfür gibi çok sayıdaki antikanser bileşikleri vücudun korunma gücünü artırıyor. İçeriğinde yer alan tüm vitamin ve mineraller vücudun direncini artırıyor. Vücutta kanser oluşumuna neden olabilecek tümör hücrelerinin hızla yok edilmesini sağlar. Kanser tedavilerinde de önleyici ürün olarak kullanılır.

Saç Uzaması İçin Soğan Suyu

Soğan suyu içmeye başlayanlar, içerik maddelerinin etkisi ile birçok faydayı bir arada sağlayabiliyor. Soğan suyunda bulunan sülfür saçların uzamasını sağlıyor. Soğan suyu içildiğinde, saç kökleri güçlenirken, hazırlanan kürleri kullanarak saçlarını yıkayanlar daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmaya başlayacaktır. Saç köklerini güçlendirdiği için saçlarda dökülme sorunlarını da ortadan kaldıracaktır. Soğan suyu ile saçlar yıkandığında, saç diplerinde oluşabilecek bit ve türü haşerelerin yumurtlaması ve çoğalması önlenecektir. Güçlü antioksidan etkisi ile saç derisinin tamamen temizlenmesini sağlayacaktır.

Tırnak Mantarı Tedavisinde Soğan Suyunun Etkisi

Soğan suyunun faydalarını araştıranlar, birçok hastalığa iyi geldiğini görebilecektir. İnsanların büyük bir bölümü mantar enfeksiyonları rahatsızlıkları ile uğraşıyor. Soğan suyunun antifungal özellikleri mantar enfeksiyonlarını yok ediyor. Özellikle tırnak mantarlarına karşı etkilidir ve hazırlanın soğan suyu pamuk ile tırnak üzerine uygulanabiliyor. Tırnakta oluşan mantar enfeksiyon durumuna göre soğan suyu ile ıslatılan pamuk, yara bandı yardımı ile tırnak üzerine sabitlenebilir. Bu yöntemi kullananlar, ortalama 1 saat sonra mantar enfeksiyonu olan bölgeyi ılık suyla yıkamalıdır. Bu uygulama hafta bir defa yapıldığında, tırnak mantarı tedavisinin hızla gerçekleşmesi sağlanır.