Kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen herkesin muzdarip olduğu konuların başında saçlarda oluşan kepek gelmektedir. Saç derisinin sürekli olarak kaşınmasına ve bilhassa siyah giyildiği zamanlarda yüzeylerde estetik olmayan bir görüntünün oluşmasına neden olan kepek probleminden doğal yollar ile kurtulmak da mümkün. Yağlı saçlarda çok daha sık görülen kepek problemi,  mevsim geçişlerinde, stresli olunan dönemlerde ya da şampuan değişikliklerinde kişinin saç diplerinde meydana gelen problemler arasında yerini almaktadır. Saç diplerinizde oluşan kepek problemini tedavi etmek için şu yöntemlere başvurabilirsiniz. İşte kepek problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olan o yöntemler…

Saçlarda bulunan kepeği tedavi etmek için ne yapılması gerekir?

Saç diplerinizde pek çok neden dolayısıyla kepek problemi ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Kepek probleminin tedavi edilmemesi, kepeğin kronikleşmesine ve yaşam kalitesinin bir hayli düşürmesine neden olacaktır. Saçlarınızda bulunan kepeği tedavi etmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Saçlarınızı sirkeli suyla durulayın

Saç diplerinizde bulunan kepeği tedavi etmek için belki de en iyi yöntemlerin başında sirke gelmektedir. Elma ya da üzüm fark etmeksizin kepek probleminiz için kullanacağınız sirke kısa süre içerisinde kepek probleminizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sirkeyi kepek problemi için kullanırken şu şekilde bir uygulama izleyebilirsiniz. Geçiş bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun. Ilık suyun ardından suyun içerisine bir miktar koyacağınız sirkeyi güzelce karıştırın. Ardından saçlarınızı iyice yıkayın ve yıkama işleminden sonra durulayın. Durulama aşamasından sonra son durulama suyunu hazırladığınız sirkeli su ila tamamlayın. Saçlarınızı temizledikten sonra son suda sirkeli su hamlesi saç gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda köklerin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Saçların sağlığı için zeytinyağını ihmal etmeyin

Saç sağlığı denildiğinde akla ilk gelen yöntemlerin başında olan zeytinyağı elbette kepek probleminin tedavi edilmesine de yardımcı oluyor. Saç köklerinde bulunan kepeklerin temizlenmesine yardımcı olan zeytinyağı aynı zamanda yıpranmış ve kuru saçların kendisine gelmesini de sağlıyor. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına ve bakımlı bir görüntüde olmasına yardımcı olan zeytinyağını düzenli olarak saçınıza uygulamanız, saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı görünmesine yardımcı olacaktır. Zeytinyağını kepek tedavisi için saçınıza uygulamak istiyorsanız saf zeytinyağını bir kabın içerisine alın ve saç köklerinizin tamamına gelecek şekilde masaj yaparak saçınıza uygulayın. Saçlarınızın diplerinize uyguladığınız zeytinyağını saçlarınızın uçlarına da sürmeyi ihmal etmeyin. Gerekli uygulamaları yaptıktan sonra saçınızı bir streç film sayesinde güzelce sarın ve bekletebildiğiniz kadar saçınızda bekletin. Zeytinyağının saçınızda uzun süre kalması saçınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Yıkama esnasında ilk olarak saçınızı şampuanlayın ardından soğuğa yakın su ile durulayın. Bu yöntem sayesinde saçlarınızın tamamından zeytinyağının arındığını gözlemlemiş olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Ketoral şampuan nedir?

Kepek problemini çam terebentin yağı ile yok edin

Faydaları saymakla bitmeyen çam terebentin yağı saç köklerinde oluşan kepek probleminin tedavi edilmesine de bir hayli yardımcı oluyor. Çam terebentin yağı ile kepek probleminizi tedavi etmek istiyorsanız, saç köklerinize bir miktar çam terebentin yağını sürün. Sürme esnasında saçlarınızın dibine masaj yapmayı da ihmal etmeyin. Tüm saç diplerinize çam terebentin yağını sürdükten sonra en az 2 saat kadar saçlarınızda kalmasını sağlayın. 2 saatin sonunda saçınızı ilk olarak şampuan ile yıkayın ardından soğuğa yakın ılık su ile güzelce durulayın. Bu işlemin ardından saçlarınızda bulunan kepek probleminin tedavi edildiğini görürken aynı zamanda çam terebentinin içerisinde yer alan bileşenler saçlarınızın çok daha sağlıklı ve hacimli bir görünümde olmasına yardımcı olacaktır.