Faydaları saymakla bitmeyen kayısının çekirdekleri öncelikle kurutulur. Daha sonra bu çekirdeklerin presle sıkıştırılmasından kayısı çekirdeği yağı elde edilir. En az kendisi kadar yağının da oldukça sayıda faydaları vardır. Özellikle kadınlar tarafından cilt bakımı için sıkça tercih edilen bir üründür. Çünkü uzmanlar tarafından söylenene göre, cildi yumuşatıp nemlendirildiği söyleniyor. Durum böyle olunca da kayısı çekirdeği yağına talep epey yoğun oluyor.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nedir?

7’den 70’e çok sevilen bir meyve olan kayısının faydaları saymakla bitmez. Yüksek oranda potasyum içermesinden kaynaklı olarak kalp hastalarına oldukça önerilir. Bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığı için de kayısının önemi büyüktür. Kayısının faydaları böyleyse çekirdeğinin de faydaları epey fazladır ancak uzmanlar tarafından çok da önerilmez. Çünkü içerisinde az da olsa siyanür barındırmaktadır. Ancak yağında böyle bir problem yoktur. Bu nedenle kayısı çekirdeği yağı, kayısı çekirdeğine oranla daha faydalıdır.

Kayısı çekirdeği yağı, kayısının çekirdeğinden elde edilen bir üründür. Çekirdekler öncelikle kurutulur. Kurutulan çekirdekler soğuk pres yardımı ile sıkılır. Satın alacağınız ürünün tamamen doğal olmasına dikkat edin, aksi halde kendinize yarardan çok zarar verirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağını Nereden Bulabilirim?

Birçok aktar, güzellik merkezleri ve alışveriş merkezlerinde kayısı çekirdeği yağı bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken unsur, yağın soğuk sıkım ve %100 kayısı çekirdeğinden oluşmuş olmasıdır. Aksi halde size yarar sağlamak yerine zarar verebilir. 50-60 TL civarında satışa sunulmaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısının vücudumuza faydaları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra kayısının çekirdeği de bünyemiz açısından kıymetlidir. Özellikle cilt bakımında kayısı çekirdeği çok büyük mucizelere yol açar. Yapısında antioksidan, mineral ve vitaminleri barındırır. Omega-9 ve Omega-6 asitleri açısından da kıymetlidir. İçerisinde A, D, E, K vitaminleri bulunur. Kısaca kayısı çekirdeği yağının faydaları:

  • Uzmanlar tarafından da söylenenlere göre düzenli kullanıldığı müddetçe ciltte mucizeler yaratmakta. Cildi yumuşatıp nemlendirme görevi görür. Sivilce tedavisinde fayda sağlar.
  • Ağrı dindirme özelliği sayesinde ağrı bölgesine sürüldüğünde ağrılar hafifler.
  • Kanser oluşumunu engeller.

Özellikle kadınlar tarafından rahatsız edici bir görüntüsü olan selülitlerin geçmesine, görüntünün azalmasına yardımcı olur.

İLGİLİ MAKALE  Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları

Yüksek tansiyon hastaları için doğal bir ilaç görevi görür. Kan basıncını dengeler.

Faydaları bu kadar fazla olan kayısı çekirdeği yağı, kullanılmaya değerdir. Kayısı çekirdeğinde bulunan siyanür, kayısı çekirdeği yağında bulunmamaktadır. Bu nedenle de daha sık tercih edilir.

Cilt Sorunu Olanlara Kayısı Çekirdeği Yağı

Özellikle kadınlar tarafından büyük bir ilgi gören kayısı çekirdeği yağı, cilde büyük faydalar sağlamaktadır. İçeriği antioksidan bakımından epey zengindir. Bu özelliği ile cilt kanseri oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Uzmanlar tarafından önerilere göre ise düzenli kullanıldığı sürece cildi yumuşatır. Kuru ciltliler bu yağı çok seveceklerdir. Sivilceli bir cilde sahipseniz bu yağ sizin ihtiyacınızı görecektir.

Çünkü kayısı çekirdeği yağı, sivilceli cildin iyileşmesine yardımcı olur. Cildi parlatır ve tonu eşitler. Özellikle yetişkinler tarafından da cilt kırışıklıkları için kullanılması önerilir. Egzamaya da iyi geldiği bilinmektedir. Vücutta hoş bir görüntü olmaya selülit görüntüsüne de kayısı çekirdeği yağı iyi gelmektedir. Düzenli ve doğru kullanımda, selülit görüntüsü ortadan kalkabilmektedir.

Cilt Bakımı İçin Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Kayısı çekirdeği yağı düzenli kullanımda cilde büyük fayda sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur, kayısı çekirdeği yağını cilde sürdükten sonra güneşe çıkmamanız gerektiğidir. Bu nedenle de yağın gece kullanılması önerilir. Cilt bakımı için 3-5 damla civarı yağı pamuğa sürüp temiz cilde uygulayabilirsiniz.

Video: Benan | Cildi Güzelleştiren Yağları Tanıyalım

Kaş ve Kirpik Bakımında Kayısı Çekirdeği Yağı

Bazı insanlar seyrek kirpik ve kaşa sahiptir ya da sahip oldukları kaş ve kirpik görüntüsünden memnun değillerdir. Kayısı çekirdeği yağı doğru ve düzenli kullanımda kirpiklerinizin ve kaşlarınızın gürleşmesini, daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Kayısı çekirdeği yağı ile daha gür ve sağlıklı kaş- kirpik görüntüsüne sahip olabilirsiniz. Ancak göz bölgenizde kullanacağınız kayısı çekirdeği yağının tamamıyla doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde cildinizde sorunlara yol açabilme imkanı vardır.

Saç Bakımında Kayısı Çekirdeği Yağının Önemi

İçerdiği mineraller ve vitaminler bakımından kayısı çekirdeği yağı çok değerli bir yağdır. Saç diplerinde oluşan egzama, saç derisi iltihabına iyi geldiği bilinmekte. Ayrıca saç kırıklıklarını onarıp saçın kısa sürede uzamasına yardımcı olur. Saç derisini nemlendirip saçınıza güzel bir parlaklık kazandırır.

İLGİLİ MAKALE  Ayçiçek yağının ömrü uzun mu? (Kaynak: soru.com.tr)

Hastalara Doğal Şifa

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuza büyük fayda sağlar. Özellikle kalp hastalarına kullanılması önerilir. Yüksek tansiyon hastaları için doğal bir ilaç görevi görür. Kan basıncını dengeler. Ancak doğru kullanımda fayda sağlar. Doktorunuza danışarak yardım alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayısı çekirdeği yağının cilt ve saç için faydaları oldukça fazla. Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var: Kayısı çekirdeği yağı kıl kökünü beslediğinden dolayı ciltte kullanılırken fazla kullanılmaması gerekir.

Seyredin: Kayısı çekirdeği yağı faydaları Recep Dağıstanlı kayısı çekirdeği yağı