Metal maddelerin oksitlenmesiyle oluşan pas lekeleri birçok insanın başına bela oluyor. Metal maddeler ıslak zeminde uzun süre bekleyince karşımıza pas lekeleri çıkıyor. Pas lekesinde en önemli olan nokta diğer lekelerde olduğu gibi lekenin yüzeye iyice yerleşmesine izin vermeden hızlı bir şekilde hareket etmektir. Peki, pas lekeleri nasıl çıkar?

Kıyafette Oluşan Pas Lekesini Çıkarma

Limon

Kıyafetlerde oluşan pas lekelerinden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden birisi limondur. Lekenin bulunduğu bölgeye limon sıkıp ovalayın ve kurutun. Kuruduktan sonra soğuk su ile durulayıp, çamaşır makinesinde yıkayın.

Pas lekesi nasıl çıkar?

Amonyak ve Sabun

Kıyafetteki lekeli bölgeyi sert bir cisimle kumaşa zarar vermeyecek şekilde ovalayın. Lekeli bölgeyi bir bulaşık süngeri yardımıyla sabunla birlikte ovalayın, bu lekenin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Sonrasında amonyak ve su karışımını lekeye dökerek 15-20 dakika bekleyin ve çamaşır makinesinde yıkayın. Lekeden kurtulduğunuzu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke uygulaması limon yöntemiyle hemen hemen aynıdır. Lekeli bölgeyi beyaz sirke ile ovun ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın çamaşır makinesinde yıkayın.

Limon ve Tuz

​​​Limon ve tuz özellikle gömlekler de oluşan pas lekelerine karşı etkili bir yöntemdir. Lekeli bölgeye limon sıkıp tuz ile birlikte ovun ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın çamaşır makinesinde yıkayın.

Bu yöntemleri denerken seçtiğiniz yöntemin kıyafetinizin kumaşına zarar vermeyeceğinden emin olunuz. Lekeden kurtulmak isterken kıyafetinizden olmak istemezsiniz.

İzleyin: Kıyafetlerinizdeki Pas Lekelerine Son!

Halıda Oluşan Pas Lekesini Çıkarma

İlk önce lekeyi azaltmak için lekeli bölgeyi hafifçe kazıyıp amonyaklı su ve sert kumaşlı bir bezle müdahale edin. Amonyaklı su kullanırken çamaşır suyu gibi klorlu bir temizlik malzemesi kullanmamaya dikkat edin yoksa halınıza zarar verebilirsiniz.

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden hangisini uygulamış olursanız olun, söz konusu kıyafetin üzerinde yazan yıkama talimatlarını mutlaka okuyarak hareket etmelisiniz. Hidrojen peroksit ve krem tartar karışımını sadece beyaz kumaşlarda kullanmanız gerektiğini unutmayın. Eğer elinizdeki sentetik bir kumaşsa da yalnızca limonlu formülü uygulamanız gerekir. Sentetik olmayan kumaşlarda limon ve tuz formülünü uygulayabilirsiniz. Diğer yandan amonyak gibi güçlü bir kimyasal ile müdahalede bulunuyorsanız, işlem bittikten sonra kumaşın iyice yıkanıp temizlendiğinden mutlaka emin olmalısınız. Kumaşlarınızdaki pas lekesinin tamamen çıktığına emin olmadan giysilerinizi çamaşır kurutma makinesine atmayın ya da kurumaya bırakmayın. Aksi takdirde bu işlem kumaşta kalan pas lekesini çıkarmayı iyice zorlaştırıp lekeyi kalıcı hale getirecektir. Son olarak “sadece kuru temizleme yapılabilir” ifadesinin bulunduğu kıyafetlerde pas lekesiyle karşı karşıya kalırsanız, giysilerinize zarar vermemek için yukarıda bahsi geçen yöntemler de dahil olmak üzere, herhangi bir uygulama yapmadan kuru temizlemeye götürmenizde fayda var. Aksi halde söz konusu kıyafette çok daha kalıcı bir hasara neden olabilirsiniz.

Banyoda Oluşan Pas Lekesini Çıkarma

Banyoda bulunan klozet, fayans gibi maddelerin yapısından dolayı pas lekesiyle en çok karşılaşılan yer banyodur. Banyodaki pas lekelerini çıkarmak için sabun, su ve sirke ile bir karışım hazırlayarak lekeli bölgeyi bir fırça ile temizleyin. Son olarak ılık suda bekletilmiş sünger taşı ile ovalayın ve su ile durulayın. Bunun yanında pas lekeleriyle sık sık kıyafet veya farklı alanlardaki kumaşlarda da karşılaşıyoruz ama bu pas lekelerinden nasıl kurtulacağız?

İLGİLİ MAKALE  Vücutta aniden oluşan kırmızı lekeler neyin habercisidir? (Kaynak: soru.com.tr)

Seyredin: Temizlik Avcıları – Pas Lekeleri Nasıl Temizlenir?