Bildiğimiz gibi kan lekesi çıkarılması en güç olan lekelerden bir tanesidir. Kan, içindeki tanecikler sayesinde bulaştığı kumaşın içine tamamen sızarak kumaş derinliklerine yapışır. Bundan dolayı kan lekesi kurumadan bulaştığı yeri temizlemek gerekir. Aksi halde kurumuş kan lekesini tamamen çıkarmak imkansız hale gelebilir. Lekeyi çıkarmak için bilinçsiz bir şekilde uygulanan yöntemler kumaş üzerinde lekenin kalıcı hale gelmesine sebep olabilir.

Kurumamış Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumamış kan lekesi sıcak su ile yıkanmaz. Soğuk su veya ılık su ile hafifçe çitilenerek yıkanmalıdır. Bu sayede kan lekesi bulaştığı yerden kolaylıkla çıkacaktır. Eğer leke hala bulaştığı yerden çıkmadı ise biraz sabun ve fırça yardımı ile kan lekesinden kurtulabilirsiniz. Eğer kan lekesi kuruyup kahverengi bir leke halini aldıysa başka püf noktalar kullanılabilir.

Kan lekesine kesin çözüm

Kan lekesine kesin çözüm

Diş Macunu

Eğer kan lekesi kurumuş ise diş macunu leke çıkarmada en iyi çözümlerden biridir. Leke üzerine diş macunu sıkıp iyice ovalanmalıdır. İyice ovalanan kumaş kurumaya bırakılır. Macunun gömlekte kurumasının ardından tekrar ovalanır. Kumaş özellikle soğuk suda el sabunu ile yıkanır.

İzleyin: Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Kesin Çözüm!

Oksijenli Su

Oksijenli su beyaz ve açık renkli kumaşlar için en güvenli yollardan bir tanesidir. Çamaşırlar oksijenli suda bir süre bekletilip ardından ılık suda elde yıkanmalıdır. Bu işlemlerin ardından durulayıp yıkanmak üzere makineye atılabilir. Oksijen suyunun beyazlatma özelliğinden dolayı çamaşırları ağartabilecek olmaları göz ardı edilmemelidir.

İlaç Tozu

Kurumuş kan lekelerini çıkarmak için kullanılan e ideal yöntemlerden biri ilaç tozudur. Birkaç tane herkes tarafından bilinen kan sulandırıcı hap ezilip suyla karıştırılır. Ardından kan lekesinin üzerinde bir süre bekletilir. Bu işlem kumaşın içine işlemiş kan taneciklerinin çözülmesini sağlar. İşlem sonrasında yıkamaya geçilebilir.

Tuzlu Su

Kurumuş kan lekesini çıkaramayacağınızı fark ettiğinizde uygulanacak en ideal yöntemlerden biri de tuzlu sudur. Bir miktar tuz ve suyu karıştırılarak macun kıvamı elde edilir ve karışım lekenin üzerine yayılır. Bir süre bekletildikten sonra yıkanır.

İLGİLİ MAKALE  Çamaşırlarınızdaki lekeleri yok eden 6 süper etkili yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

Beyaz Sirke

Bir Türk kahvesi fincanı ölçüsünde beyaz sirke kurumuş kan lekesinin üzerine dökülür. Sirke, leke çıkana kadar bekletilir.