Solunum sistemine yabancı cisimlerin girmesine engel olan savunma durumuna öksürük denilmektedir. Öksürük sayesinde solunum sistemimiz, koruma altına girer. Öksürük aslında kötü bir şey değildir. Bir tür savunma mekanizması olarak düşünürsek yanlış olmaz. Ancak kuru öksürükte insanlar oldukça fazla zorlanırlar.

Çünkü bu öksürükte balgam hiç yoktur ya da çok azdır. Kuru öksürük, normal öksürükten farklıdır. Kansere kadar gidebilen birçok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması gerekir. Kuru öksürük bebeklerde de meydana gelebilir. Bu tür durumlarda hemen tedavi olmak şarttır. Kuru öksürükten kurtulmak için evde bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu sayede kuru öksürükten kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Akciğeri enfeksiyonlardan koruyan , zararlı maddelerin ve mukusun atılmasını sağlayan en önemli doğal savunma mekanizmalarından birisidir. Havayollarındaki yabancı maddeleri temizlemeye yönelik, ani, patlayıcı ekspirasyon manevrasıdır. Öksürük sırasında yaklaşık 800 km/saat( uçak hızı) hıza ulaşabilen kısa süreli hava akımı oluşur.

1- Zencefil Çayı

Zencefil, son zamanlarda popüler olmuş bir üründür. Kullanım alanı ise baya genişlemiştir. Kanser tedavisinden zayıflama amacına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Vücudunuzda bulunan toksinleri, zencefil sayesinde hemen atabilirsiniz. Ayrıca ödem söktürücüdür. Mikropları yok etme potansiyeline sahip olan zencefili çay olarak tüketirseniz, kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

Özellikle de öksürüğün boğazdaki tahrişten dolayı meydana gelmesi söz konusu olursa zencefil çayı, kuru öksürüğünüzü hızlıca yok eder. Zencefil çayının ılık içilmesi önerilmektedir. Günde maksimum 3 defa içebilirsiniz. Fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Kararında tüketim yapmanız, kuru öksürükten kurtulmanız için yeterlidir. Sabahları ve akşam uyumadan içerseniz, daha fazla olumlu sonuç alabilirsiniz.

Kuru öksürük nasıl geçer?

2- Buhar Soluma Yöntemi

Kuru öksürükten kurtulmak için deneyebileceğiniz yöntemlerden biri buhar solumadır. Bu yöntem sayesinde öksürüğün şiddetini en aza indirebilirsiniz. Bu işlem için sıcak suya ve havluya ihtiyacınız vardır. Öncelikle bir leğenin içerisine sıcak suyu doldurun. Başınızı bu suyun üzerine doğru eğin ve başınızın üzerine havluyu kapatın. Buhara maruz kalmanız, öksürüğün geçmesi için önemlidir.

Bu nedenle havluyu leğenin üzerini de örtecek şekilde tutun. Buhar soluma yöntemiyle boğazının yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Boğazınız yumuşayınca kuru öksürüğün şiddetinden de kurtulabilirsiniz. Oldukça basit bir yöntem olan buhar soluma, herkesin yapabileceği kolay uygulamalardandır. Kuru öksürüğün neden olduğu ağrılar, bu yöntemle geçer. Buhar solumak aynı zamanda cildinize de iyi gelecektir.

Akut öksürük kendi kendine düzelen ve üç haftadan kısa süren bir yakınmadır. Kronik öksürük ise sekiz haftadan daha uzun süren öksürükleri tanımlamada kullanılır.

İzleyin: Öksürük Nasıl Geçer? | Öksürük Hızımız 80 Km/Saat

3- Nane-Limon

Çok eski dönemlerden beri var olan ve hala popüler bir şekilde uygulanan nane-limon, kuru öksürük için doğru bir ilaçtır. Nane-limon yapmayı bilmeyeniniz yoktur. Evde herkesin annesi nane-limon kaynatmayı bilir. Bir miktar nane ve limonu kaynatarak elde edilen suyu içerseniz, kuru öksürük diye bir şeyiniz kalmaz.

İLGİLİ MAKALE  Boğaz ağrısı ve öksürüğe çözüm için elma sirkesi

Nane-limon, doğal yöntemler içerisinde doktorlarında sıklıkla önerdiği bir uygulamadır. Bu nedenle hastalandığınız zaman nane-limonu rahatlıkla içebilirsiniz. Nane-limon, vücudunuzda bulunan mikroplarla savaşacak olan hücrelerin çoğalmasını sağlar. Böylece kuru öksürükle baş edebilecek enerjiye sahip olursunuz. Boğazınızın en fazla kuruduğu zamanlarda nane-limonu içerek rahatlayabilirsiniz. Birkaç gün tüketirseniz, kuru öksürükten kurtulabilirsiniz. Özellikle de sıcak sıcak içmeniz gerekir.

Öksürük, yabancı maddelerin alt solunum yollarına oturmasını ve bron ş, akciğe r sekresyonlarının birikmesini önleyen bir savunma mekanizmasıdır.

4- Ayva Yaprağı

Ayvanın kendisi kadar yaprağı da şifadır. Ayva yaprağını kullanarak kuru öksürüğü bitirebilirsiniz. Ayva yaprağından çay yaparak tüketirseniz, öksürük diye bir sorununuz kalmaz. Taze ayva yaprağı kullanmak isterseniz, 3 adet yeterli olur. Sıcak suyun içerisine bu yaprakları atarak demlenmesini bekleyin. Eğer kuru ayva yaprağı kullanacaksanız da 9 tane yaprak almalısınız. Yine bunu da sıcak suyun içerisine atarak demleyebilirsiniz. Ayva yaprağı çayı için bir bardak sıcak su kullanmanız yeterli gelir.

5 dakika kadar bekledikten sonra çayınızı keyifle içebilirsiniz. Gün içerisinde 3 kez ayva yaprağı çayı tüketilebilir. Ancak daha fazla çay olarak tüketmemeye dikkat edin. Fazla tüketim, sandığınız gibi hızlı iyileştirmez. Özellikle de bitki çayı kullanıyorsanız, bunda bir sınırınız olmalıdır. Uzmanlar, bitki çaylarının da fazla tüketildiğinde zararlı olabileceklerini vurgulamaktadırlar.

5- Bal Ve Limon Suyu

Balın ne derece mükemmel bir ürün olduğunu anlatmaya gerek yoktur. Bal ve limon suyu kullanarak kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

Bunun kullanacağınız malzemelerin miktarları şöyledir:

  • Bir su bardağı sıcak ya da ılık su
  • Dilediğiniz kadar limon suyu
  • 1 yemek kaşığı bal

Bunları karıştırarak kendinize şifa içeceği yapabilirsiniz. Ancak balın, suyun ve limon suyunun birbirine güzelce karıştığından emin olun. Karışımı hızlıca içmeyin. Yudum yudum içmeye çalışın. Çünkü boğazınıza değmesi önemlidir. Günde içebileceğiniz sağlıklı bir karışımdır. Günde 3’ten fazla içmemelisiniz. Bir hafta boyunca düzenli olarak içerseniz, kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

7- Soğan

Kuru öksürüğün yavaş yavaş yok olmasını sağlayan soğan, size rahatlama hissini de verecektir. Soğan ile kuru öksürükten kurtulmak için 1 adet soğana ihtiyaç vardır. Bu soğanın kabuğunu soyun. Ardından bir tencere içerisine klorsuz olan sudan koyun. Su kaynamaya başlayınca soğanı dörde bölerek kaynayan suyun içerisine atın. Yaklaşık 5 dakika boyunca soğanı kaynatın. Böylece soğan kürünüz olacaktır.

Kürün biraz soğumasını bekleyin. Uzmanlar, ılık bir tüketim yapmanızı önermektedirler. Soğan kürünü düzenli olarak tükettiğinizde kuru öksürükten kurtulabilirsiniz. Soğan, çok faydalı bir besindir. Bu nedenle yemeklerde de eksik edilmemelidir. Ancak mideniz soğandan etkileniyorsa bu kürü denememelisiniz.

8- Kuru İncir

Şifalı meyveler arasında olan kuru inciri kullanarak da öksürükten kurtulabilirsiniz.

Kuru incir yöntemi için şu ürünler gereklidir:

  • 2 tane kuru incir
  • 2 bardak süt
İLGİLİ MAKALE  Boğaz ağrısı ve öksürüğe çözüm için elma sirkesi

Sütün çiğ olması önemlidir. Çünkü kaynatma işlemini incirle birlikte yapmanız gerekir. Bu nedenle çiğ süt kullanmalısınız. Çiğ sütün içerisine incirleri doğrayın. İncirlerle beraber sütü güzelce kaynatın. Kaynama bittikten sonra 20 dakika kadar bekleyin.

Daha sonra karışımı süzün. Günde iki kez bu sütü içererek kuru öksürüğü yok edebilirsiniz. Ancak sütünüzün sıcak olmasına dikkat edin. Uzmanlar, bu yöntemde sütün sıcak bir şekilde tüketilmesini önermektedirler. Öksürüğünüz geçene kadar kuru incir yöntemini yapabilirsiniz. Süt de kuru incir de son derece sağlıklı besinlerden sayılırlar.

Video: Kuru Öksürük Alerjik Astım Bronşite İyi Gelen Ev Yapımı Şurup

9- Kuşburnu Çayı

C vitamini dendiğinde akla gelen bitkilerden biri kuşburnudur. Nezle ya da grip olduğunuz zaman tüketebileceğiniz kuşburnu, kuru öksürüğe de iyi gelir. Kuşburnu çayı yapmak için dilediğiniz kadar kuşburnuyu alın. Daha sonra sıcak suyun içerisine bunları atın. 10 dakika boyunca kaynamasını sağlayın.

Ardından kaynamış suyu süzün ve kuşburunları alın. Sudan aldığınız kuşburnunun üzerine yeniden sıcak su koyun. Ve tekrardan kaynatın. Kuşburnu ne kadar çok kaynarsa rengi o kadar güzel olur. Eğer zamanınız var ise bir gün boyunca dinlenmesini bekleyebilirsiniz. Suyu kıpkırmızı yaptıklarında ise kuşburnu çayını içebilirsiniz. Dilerseniz içerken içine bal ekleyebilirsiniz.

10- Ballı Süt

Bal, zaten doğadan gelen şifaların başında yer alır. Yani balı hiçbir karışım yapmadan tüketseniz bile şifadır. Bu nedenle kuru öksürüğe yakalandığınız zaman sade bal da yiyebilirsiniz. Ancak balı sade olarak tüketmek istemezseniz, sütle karıştırabilirsiniz. Ilık süte yarım çay kaşığı bal eklenebilir. Daha fazla isterseniz balın miktarını artırabilirsiniz. Ballı sütü, özellikle de çocuklarınıza rahatlıkla içerebilirsiniz.

Kuru öksürüğe yakalanan çocuklarınıza, bitki çayı vermeniz doğru olmaz. Bunun yerine ballı süt yaparak şifa bulmalarını sağlayabilirsiniz. Hem çocuklar ballı sütü çok severler. Gün içerisinde 2 defa tüketilmesi uygundur. Özellikle de gece yatmadan ballı süt içerseniz, kuru öksürüğün gece şiddetlenmesine de engel olabilirsiniz.

11- Gargara

Öksüren insanların en fazla yaptıkları uygulamalardan biri, gargaradır. Gargara boğazınızın temizlenmesini sağlar. Bunun için kuru öksürüğe neden olan durumu gargara ile ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bir bardak su ve 1 yemek kaşığı tuz ile gargara suyu hazırlanır. Tuzlu suyla boğazınızı gargara yapabilirsiniz. Sabah ve akşamları yaparsanız, kuru öksürüğün etkisi azalmaya başlar.

12- Boğazınızı Nemlendirin

Kuru öksürükte boğazınız oldukça fazla kurur. Bu kuruluk ise sizi rahatsız eder. Kuru öksürüğün olmaması için boğazının nemli olması gerekir. Bunun için de hep ılık su içmelisiniz. Ilık su, hem boğazınızın nemli kalmasını hem de öksürüğünüzün yumuşamasını sağlar. Gün boyunca yanınızda hep ılık suyunuz bulunsun. Bir iki yudum almanız boğazınız için yeterlidir. Önemli olan boğazınızın kurumasına engel olmaktır.

X