Kurban Bayramı denildiğinde pek çok kişinin aklında güzel sohbetin yanında yenilen içilen yiyecekler gelirken, kalabalık aile sofralarında birleşilen mutluluklar gelmektedir. Kalabalık aile sofranızda lezzetli kavurma yemek istiyor ve misafirlerinize güzel ikramda bulunmak istiyorsanız gerekli tüm detayları incelemek için hazır olun. Kurban etinden yapılan kavurmanın sert olması pek çok kişinin en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi olurken, esasında doğru pişirme yöntemi ile eti yumuşak bir formda tutmak oldukça olasıdır. İşte kurban etini yumuşak pişirmenin püf noktaları…

Kurban eti kavurması nasıl yumuşak olur?

Kurban eti kavurmasını yumuşak bir kıvamda pişirmek pek çok insanın en çok istediği konulardan bir tanesidir. Kurban etinin yumuşak bir formda olmasını sağlamak amacıyla dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara önem verilmesi taktirde kurban etiniz çok daha yumuşak ve lezzetli bir formda olacaktır. Kurban etinin yanlış bir biçimde pişirilmesi, kavurmanın inanılmaz derecede sert olmasına neden olurken aynı zamanda etin lezzetsiz bir şekilde olmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla kurban etinizin yumuşak bir formda olmasını diliyorsanız bu yöntemlere dikkat etmeniz son derece önemlidir. İşte kurban etinin yumuşak olmasını sağlayan o püf noktalar;

1-Kavurma yaparken kurban etinin sırt bölümünü kullanın

Büyükbaş ve küçükbaşların hemen hemen her bölümünün lezzeti birbirinden farklıdır. Lezzet bakımı itibarıyla farklılıklar mevcutken, kavurma için en uygun yer kurbanın sırt bölgesidir. Kurbanın en lezzetli bölgesi olan sırt bölgesinin kavurma da kullanmanız, kavurmanın çok daha lezzetli olmasına yardımcı olmaktadır. Kavurma yaparken etlerinizi iri bir şekilde doğramanız da son derece önemlidir. İri doğranmış etler çok daha yumuşak ve lezzetli olunmasına yardımcı olmaktadır.

2-Eti dinlendirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin

Kurban etinden kavurma yapmak için etin mutlaka dinlenmiş olması gerekmektedir. Kavurma yapmadan evvel etinizi en az bir gün dinlendirmiş olmanız gerekir. Etinizin lezzetli ve yumuşak bir kıvamda olması için etin iyi dinlenmiş olması gerekmektedir. 1 gün dinlendirme gibi bir durumunuz söz konusu değilse bile etinizi 3 günlük bir dinlendirmeye almanız gerekir. Kurbanınız sabah saatlerinde kesildiyse, akşam saatlerine kadar etinizi serin bir yerde dinlendirin ve akabinde etinizi doğramaya başlayın.

İLGİLİ MAKALE  Nusret’e bile şapka çıkartacak 'lokum gibi kavurma' tarifi

3-Etin lezzetli ve yumuşak olması için iç yağları kullanın

Kurban kavurmanızın lezzetli olmasını diliyorsanız o noktada, etinizi kavururken dananın iç yağlarını kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Dananın iç yağı, kavurmaya çok farklı bir lezzet verecek ve etinizin çok daha güzel bir kıvamda olmasını sağlayacaktır. İç yağını kavurmada kullanmak için tencere içerisinde bir miktar eritin ardından etinizi ilave ederek kavurma işleminden sonra pişirme safhasına geçiş yapabilirsiniz. Kavurma esnasında, eti pişirirken iç yağın kullanılması etin lezzetli olmasına yardımcı olurken aynı zamanda etin yumuşak olmasını da sağlamaktadır.

4-Etinizi mühürlemeden pişirmeyin

Kavurmanızın lezzetli ve sulu bir kıvamda olması için etinizi yüksek ısıda mühürlemeniz son derece önemlidir. İç yağın erimesini sağladıktan sonra etinizi yüksek ısıda güzelce mühürleyin. Mühürleme işleminden sonra etinizi güzelce pişirme işlemine geçebilir ve lezzetli bir kavurma yemeye hazırlık yapabilirsiniz.

5-Sevdiğiniz baharatları ilave edin

Etinizi lezzetlendirmek için baharat ilavesinde bulunmak istiyorsanız o noktada etleri ocaktan almadan evvel yapmanız gerekmektedir. Ancak etinize kuru baharat ilavesinde bulunacaksanız yemek esnasında dökmeniz çok daha lezzetli sonuçların doğmasına yardımcı olacaktır.

Video: Dana Kavurma Nasıl Yapılır? Kurban Kavurması Tarifi