Her evde birden çok yerde bulunan ve ev hayatını organize etmemize yardım eden lavabolar kireçlenmeleri halinde su akıntısı sağlanamaz ve bu organize süreç işlemeyi bırakır. Kireçlenmiş lavabolarda kir ve pislik oluşumu artar ve bu durumda hem su taşması ihtimali hem de lavabo tıkanmaları gerçekleşir. Kireçlenmiş lavaboları temizlemek için ise hem satın alınabilecek kimyasallar hem de ev içerisinde hazırlanabilecek doğal çözümler bulunuyor.

Lavabo kireçlenmesi neden olur?

Lavabolarda oluşan kireçlenmelerin ana sebebi musluklardan akan kireçli suların zaman içerisinde lavaboları gider borularına yapışıp kalmasıdır. Kir ve yağ ile birleşen bu musluk suları ise gider borularına daha kolay yapışır ve bu durum kireçlenmeyi hızlandırır. Sürekli akan suların oluşturduğu bu kireçleri temizlemek için ise güçlü asidik özellikler barındıran sıvılar ya da kimyasal maddeler gerekmektedir. Zamanla tıkanan boruların temizliği sağlanmadığı takdirde ise lavabolar hem tıkanır hem de dışarıya kirli su taşmaya başlar. Aynı zamanda temizlenmeyen lavabolar içerisindeki kireç tıkanmaya yol açacağından zamanla plastik yapıdaki boruya da zarar vererek çatlamasına ya da patlak vermesine neden olmakta. Bu nedenle kireçlenme yaşanan lavabolara hızlı ve kesin bir müdahale önemlidir.

Kireçlenmiş lavabo nasıl açılır?

Kireçlenerek tıkanmış lavabo giderlerini açmak için herhangi bir market ya da temizlik ürünleri satıcısından temi edebileceğiniz lavabo açıcılar bulunmakta olup bu gibi maddeler ile sorun giderilmediği takdirde ya da daha doğal ve güçlü çözümler kullanmak istediğinizde başvurabileceğiniz bazı yöntemler ise şu şekilde:

Sirke ve karbonat

Sirke ve karbonat temizlik açısından birçok alanda kullanabildiğimiz ve güçlü asidik bir karışım oluşturarak hemen hemen her lekeyi çıkarmada yardımcı olan malzemeler. Yarım su bardağı sirke içerisine yarım su bardağı karbonat ekleyerek macun elde edin ve bu macunu lavabo giderine yavaşça aktarın. Bu işlemi yaptıktan sonra 15 dakika kadar bekleyin ve bu sırada 1 büyük demlik kadar su kaynatın. Kaynattığınız suyu lavabo giderine macunun üzerine doğru dkerek açma işlemini gerçekleştirebilir ve bu şekilde kimyasal kullanmamış olabilirsiniz.

Kola ile lavabo açmak

Kola güçlü asidik yapısı ile temizlik konusunda kullanılabilecek bir içecek türü. Yapısındaki asit sayesinde kireçlenen lavaboları temizlemenize yardım eden kolayı, 1 şişesinin tamamı olacak şekilde lavaboya dökün. Ardından birkaç dakika bekleyip üzerine sıcak su dökerek temizliği tamamlayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Sararan pimapen nasıl temizlenir? (Kaynak: izlehaber.com)

Limon ve limon tuzu

Limon ve limon tuzu maddeleri de asidik yapıda bulunan ve temizlikte kullanılabilecek malzemeler olarak karşımıza çıkar. Bu iki ekşi gıdayı bir arada kullanarak güçlü bir temizlik maddesi elde edebilirsiniz. 1 limonun suyunu sıkın ve içerisine birkaç adet limon tuzu ekleyin. Limon tuzu tamamen karıştığında ise karışımı alarak yavaş yavaş lavabo giderine dairesel şekilde dökün. Dairesel bir dökme işlemi ile tüm lavabo duvarına etki etmesini sağlayabilirsiniz. Ardından is sıcak su ekleyerek temizliği tamamlayabilirsiniz.

Tuzlu kaynar su

Tuz ve su karışımı temizlikte yine yardımınıza koşan başka bir alternatif. Bu yöntemi kullanmak için ise kullanacağınız miktarda suyu kaynatın ve kaynatırken içerisine bol miktarda tuz ekleyin. Kaynamış olan tuzlu suyu çok yavaş şekilde gezdirerek lavabonuza dökmeye başlayın. Tamamını döktükten sonra başka bir işleme ihtiyacını kalmayacak ve lavabonuz eskisi kadar temiz olacak.

Dikkat edin

Tuz ruhu gibi kimyasalla kullanmak isteyenlerin ise güçlü kimyasal ve asidik maddeleri kullanırken  dikkatli olması gerekiyor. Ağzınızı temizlik esnasında bir bez ile kapatarak ve de ellerinize eldiven takarak kendinizi korumaya almayı unutmayın. Aynı zamanda limon tuzu ve karbonat gibi birbiri ile tepkimeye girebilecek türden malzemelerin  lavabolar gibi alanlarda bir arada kullanılması da oldukça tehlikeli olup önerilmemektedir.