Çamaşır suyunu güvenli kullanmak oldukça önemli. Çamaşır suyu pek çok kişinin yüzey temizliği ve dezenfeksiyon için kullandığı yayın bir ev ürünüdür. Seyreltilmiş halde tezgah, zemin, tuvalet, lavabo, çöp kutular ve masaları güvenli bir şekilde temizlemek ve dezenfekte etmek amacıyla kullanılabilir. Çoğu virüs, bakteri ve küfleri öldürebilir. Ayrıca belli malzemelerin renklerini beyazlatabilir. Evlerde kullanılan çamaşır suyunun son kullanma tarihi vardır. Uygun şekilde depolanmalıdır. Aksi taktirde etkinliğini oldukça hızlı bir şekilde kaybeder. Işığa veya ısıya maruz bırakılması, etkisini kaybetmesine neden olur.

Tuvalet temizleyici gibi diğer ev kimyasalları ile karıştırıldığında ve kokusu solunduğunda tehlikeli olabilir. Genellikle cildin kendisi için toksik değildir. Ancak cildi, gözleri ve vücudun diğer kısımlarını tahriş edebilir. Cildin maruz kalma miktarı, süresi ve konsantrasyonuna göre farklı etkiler gösterir. Cilt ile temasta, cilt tahriş olabilir ve kırmızı görülebilir. Çamaşır suyu solumak akciğerlere zarar verebilir.

Amonyak ile birleştirildiğinde toksik bir gaz oluşturur. Bu gaz solunur ve cildin gazı emebilir. Yüksek maruz kalındığında ölümcül olabilir.

Cildimiz çamaşır suyu ile temas ederse ne yapmalıyız?

Maruz kalma miktarına bağlı olarak, ilk yardım tavsiyesi değişkenlik gösterir. Gözlerle temasta, göz bol su ile yıkanmalıdır. Sonra hemen bir doktora gösterilmedir.  Maruz kalan cilt ise yumuşak sabun ve su ile yıkanmalıdır. Çamaşır suyu soluyan ve nefes almakta zorlanan herkes, özellikle astımı varsa doktora görünmelidir. Kişi bilinmeyen miktarda çamaşır suyu yuttuysa hemen hastaneye gitmelidir.

Çamaşır suyunu güvenli kullanma ipuçları

 • Kesinlikle amonyak veya başka bir temizleyici ile karıştırmayın.
 • Ellerinizi korumak için lastik eldiven kullanın.
 • Koruyucu gözlük kullanın.
 • Ürünleri koklamayın.
 • Bulunduğunuz alanı havalandırın, cam ve pencereleri açın.
 • Çocuklardan uzaktan saklayın.

İlk Yardım Tedbirleri

 • Teneffüs edildiği durumlarda: Hastayı derhal açık havaya çıkarın. Solunum durmuşsa, suni solunum uygulayın. Solunum güçlüğü varsa, oksijen verin. Doktor çağırın.
 • Yutulduğu durumlarda: Yutma olmuşsa KUSTURMAYIN. Bol miktarda su içilmesini temin edin. Bilinci yerinde olmayan hastaya asla ağız yoluyla bir şeyler vermeyin. Doktor Çağırın.
 • Deriyle Teması Halinde: Ciltle temas halinde, kirlenmiş giysi ve ayakkabıları çıkartarak akan suyun altında en az 15 dakika süreyle yıkayın. Doktor çağırın. Kirli elbise ve ayakkabıları hemen yıkayın.
 • Gözle temas halinde: Göz kapaklarını açık tutarak en az 15 dakika, akan ılık suyla yıkayın. Kirli suların etkilenmeyen göze gitmemesine dikkat edin.
 • Doktorun Dikkatine: Tedavi şekli semptomatik ve destekleyici nitelikte olmalıdır.
İLGİLİ MAKALE  Çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtilerine dikkat (Kaynak: izlehaber.com)

Depolama: Kuru, soğuk yerlerde gün ışığı ve yanıcı maddelerden uzakta depolayın. Depolama sıcaklığını 29 C’ın altında tutun. Sodyum hipokloritin sınırlı raf ömrü yüzünden uzun süre depolamak olanaksızdır.